Tvoríme so snehom a ľadom

Sneh a ľad sú úžasné materiály na rôzne tvorenie a experimentovanie, a preto sa veľmi tešíme, že tento rok máme poriadnu zimu so všetkým, čo k nej patrí. Občas nás susedia stretnú, ako vlečieme domov nádoby plné snehu a pýtajú sa, či chceme v obyvačke stavať snehuliaka ? Ale snehuliakov si oveľa radšej postavíme vonku, a domov sneh vláčime na vznešenejšie účely ?

Tvorenie so snehom a ľadom

Maľovanie na sneh

Napríklad pomocou pipiet a potravinárskych farieb. Robíme obrazy v snehu a pozorujeme, ako z troch základných farieb vzniká celá škála ďalších. Táto aktivitka je zvlášť zaujímavá pre deti, ktoré sa ešte len učia narábať s pipetami. Je to pre ne skvelý tréning prstíkov. Na mojich kurzoch Montessori ateliér pre deti vo veku približne od jedného do troch rokov je toto vždy jedno z top stanovísk.

Tvorenie so snehom a ľadom

Pre staršie deti sú už zaujímavejšie štetce a temperky.

Tvorenie so snehom a ľadom

Jedno z týchto diel je vraj farbičková krajina. Vypočula som si k tomu aj celú rozprávku, ale už vám ju nedokážem zreprodukovať, pretože bola celkom dlhá a s komplikovaným dejom. Ostatné dve sú vraj “len pomaľovaný sneh”. Deti odmietli svoje obrazy vyhodiť a tak sme si aj názorne ukázali, čo sa stane so snehom a farbami v teple (v tomto prípade vznikla tmavohnedá voda).

Maľovanie na ľad

Pred pár dňamTvorenie so snehom a ľadomi sme vďaka mínusovým teplotám konečne vyskúšali aj aktivitku, na ktorú sme sa už dlho chystali, ale nikdy nemali dosť miesta v mrazáku. A sice maľovanie na ľad. Jednoducho sme naliali vodu na plastové tacky a nechali vonku zamrznúť.
Samotné maľovanie sa deťom  moc nepozdávalo, nič poriadne im nešlo namaľovať. Sneh je vraj lepšie plátno. A tak to poňali skôr vedátorsky. A ja som si uvedomila, že je to ideálna príležitosť ukázať im, prečo cestári posýpajú cesty soľou (čo ich vždy mimoriadne zaujíma). Po posypaní soľou začal takmer hneď ľad praskať a začali sa v ňom tvoriť krátery.

Roztápanie ľadu zafarbenou soľou

No a roztápanie ľadu soľou malo taký úspech, že sme si to ešte museli zopakovať. Tentokrát sme  použili soľ zafarbenú nastrúhanými kriedami. Deti ju po štipkách nanášali na kusy ľadu a potom už len pozorovali, aké diery, tunely a praskliny soľ v ľade vytvára. Nakoniec sme ešte do dier striekali pipetami farebnú vodu a pozorovali, akými cestičkami putuje.

Tvorenie so snehom a ľadom

Pridaj komentár