Tvoríme so snehom a ľadom

Sneh a ľad sú úžasné materiály na rôzne tvorenie a experimentovanie, a preto sa veľmi tešíme, že opäť máme poriadnu zimu so všetkým, čo k nej patrí.

Keď sme bývali v byte, občas nás susedia stretli, ako vlečieme domov nádoby plné snehu a pýtali sa, či chceme v obyvačke stavať snehuliaka. (Ale snehuliakov si oveľa radšej postavíme vonku, a domov sneh vláčili na vznešenejšie účely!) Odkedy sme v dome, je to podstatne jednoduchšie 🙂

Tu sú naše tipy na tvorenie so snehom a ľadom.

Tvorenie so snehom a ľadom

Maľovanie na sneh

Pomocou pipiet a potravinárskych farieb. Robíme obrazy v snehu a pozorujeme, ako z troch základných farieb vzniká celá škála ďalších. Minulý rok sme vytiahli pipety s farbami do záhrady, a celá sa premenila na jedno veľké maliarske plátno.

Táto aktivitka je zvlášť zaujímavá pre deti, ktoré sa ešte len učia narábať s pipetami. Je to pre ne skvelý tréning prstíkov. Na mojich kurzoch Montessori ateliér pre deti vo veku približne od jedného do troch rokov je toto vždy jedno z top stanovísk.

Tvorenie so snehom a ľadom

Pre staršie deti sú zaujímavé aj štetce a temperky.

Tvorenie so snehom a ľadom

Jedno z týchto diel je vraj farbičková krajina. Vypočula som si k tomu aj celú rozprávku, ale už vám ju nedokážem zreprodukovať, pretože bola celkom dlhá a s komplikovaným dejom. Ostatné dve sú vraj “len pomaľovaný sneh”. Deti odmietli svoje obrazy vyhodiť a tak sme si aj názorne ukázali, čo sa stane so snehom a farbami v teple (v tomto prípade vznikla tmavohnedá voda).


Prečítajte si: Prečo tučniakom nie je zima?


Maľovanie na ľad

Tvorenie so snehom a ľadom 

Pred pár rokmi sme  vďaka mínusovým teplotám  vyskúšali aj maľovanie na ľad. Jednoducho sme naliali vodu na plastové tacky a nechali vonku zamrznúť.
Samotné maľovanie sa deťom  moc nepozdávalo, nič poriadne im nešlo namaľovať. Sneh je vraj lepšie plátno. A tak to poňali skôr vedátorsky. A ja som si uvedomila, že je to ideálna príležitosť ukázať im, prečo cestári posýpajú cesty soľou (čo ich vždy mimoriadne zaujíma). Po posypaní soľou začal takmer hneď ľad praskať a začali sa v ňom tvoriť krátery.

Roztápanie ľadu zafarbenou soľou

No a roztápanie ľadu soľou malo taký úspech, že sme si to ešte museli zopakovať. Tentokrát sme  použili soľ zafarbenú nastrúhanými kriedami. Deti ju po štipkách nanášali na kusy ľadu a potom už len pozorovali, aké diery, tunely a praskliny soľ v ľade vytvára. Nakoniec sme ešte do dier striekali pipetami farebnú vodu a pozorovali, akými cestičkami putuje.

Tvorenie so snehom a ľadom

Je to fascinujúce, určite odporúčam vyskúšať!

Ak vás zimná téma baví, kuknite aj náš článok o tom, ako sme vyrábali snehové vločky. 

Maľovanie s farebným snehom

Tento rok sme vyskúšali maľovanie so snehom, ktorý sme zafarbili temperovými farbami. Takto nejak vyzerala príprava.

Tvorenie so snehom a ľadom

Do rôznych sklenených nádobiek som pripravila temperové farby. Deti nabrali vonku do misiek sneh. Potom naberali sneh do jednotlivých nádobiek s farbami, a miešali, aby sa sneh zafarbil.

Tvorenie so snehom a ľadom

No a keď boli všetky farby pripravené, pustili sme sa do maľovania na akvarelový papier (je hrubší a tak znesie dobre väčšie dávky vody).

Tvorenie so snehom a ľadom

Deti veľa experimentovali, skúšali nanášať malé kôpky snehu, kde-tu bol väčší kúsok ľadu, ktorý mohli ťahať štetcom po papieri…

Tvorenie so snehom a ľadom

Bola to zábava, a aj výsledné diela boli zaujímavé, len trochu dlhšie schli 🙂

Maľujeme so snehom

Prečítajte si aj: Montessori knihy na tému ZIMA

Pridaj komentár