V našej súčasnej domácej škole sa snažím deťom popri úlohách, ktoré dostávame zo školy, učivo rôzne spestrovať a rozširovať. Na slovenčine mi napríklad pomáha knižná séria s Nikou a Leom, ktoré by som dnes chcela dať do pozornosti. Snažia sa deťom približovať gramatické javy, s ktorými sa postupne od prvého ročníka zoznamujú.
Táto séria kníh, ktoré deťom pomáhajú učiť sa gramatiku, sa nedávno rozrástla o štvrtý diel určený pre štvrtákov, takže aktuálne pokrýva celý prvý stupeň. Neobsahuje všetku gramatiku, s ktorou sa deti na prvom stupni stretávajú, ale tie najdôležitejšie javy.
Sme prváci: Nika a Leo sa učia abecedu
Prvá kniha zo série s Nikou a Leom je pre prvákov a je formou básničiek na jednotlivé písmená abecedy.
Táto u nás doma na samostatné čítanie nezaujala, podobných knižiek máme doma viacero a oveľa viac sa deťom páči napríklad ABeCedárik od Daniela Heviera. Okrem toho mi príde, že na prvákov, ktorí s čítaním začínajú, obsahuje priveľa textu.
Využívam ju teraz s prvákmi, keď sa učíme nové písmenká. Keď čítajú jednu izolovanú báseň (a nie všetky do radu), ide im to hneď ľahšie.
Na konci kniha obsahuje tri príbehy o Nike a Leovi formou maľovaného čítania, a tie sa našim prvákom páčia najviac.
Sme druháci: Ako sa z Niky a Lea nestali záškoláci
Druhá kniha, určená pre druhákov, už je písaná ako beletria a obsahuje rozprávanie o dobrodružstvách Niky a Lea počas ich druhého ročníka v škole.
Každá kapitola sa pritom zameriava na jeden gramatický jav, ktorý je na začiatku spomenutý a v celom texte kapitoly farebne zvýraznený. Napríklad v kapitole zameranej na ä sú farebne odlíšené všetky slová, v ktorých sa ä nachádza. Najprv jednotlivé samohlásky, dvojhlásky, potom tvrdé a mäkké spoluhlásky, a nakoniec Nika a Leo poukazujú na význam mäkčeňov a dĺžňov.
V úvode každej kapitoly nám Nika a Leo povedia, čo bude v texte zvýraznené, a na konci sú zase dve otázky na kontrolu porozumenia textu.
Moja jediná pripomienka k tejto knihe sa týka formy. Text je veľmi hustý, pismo malé, okraje minimálne, a tak je to pre mnohých druhákov priveľké sústo. Naša prvorodená knihu po pár kapitolách odmietla (doteraz má problém s knihami, kde je text príliš malý a natlačený na strane). Čítali sme ju potom spolu na striedačku, ale to už nie je úplne ono. Naopak druhá dcéra ju číta ako prváčka a nesťažuje si, naozaj je to veľmi individuálne. Ale som presvedčená, že trochu väčší font a vzdušnejšie riadkovanie by knihe veľmi pomohli.
Prečítajte si aj: Tvrdé a mäkké spoluhlásky
Sme tretiaci: S Nikou a Leom nikdy nie je nuda
V tretej triede príbeh s Nikou a Leom pokračuje a zameriava sa – ako inak! – na vybrané slová. Táto kniha mi príde mimoriadne užitočná, vizuálna pamäť je pri učení vybraných slov veľmi dôležitá. Tu sú v texte nielen zvýraznené, ale text je zámerne písaný tak, aby sa napríklad v kapitole s vybranými slovami po m nachádzalo veľa takýchto slov a aby sa aj veľa opakovali. Dieťa si ich teda pri čítaní podvedome fixuje.
Najprv sú kapitoly zamerané na vybrané slová vždy po jednej hláske, na konci sú dve kapitoly, kde sa nachádza mix všetkých vybraných slov.
Na konci knihy sú krátke básničky, ktoré deťom môžu pomôcť zapamätať si vybrané slová.
Sme štvrtáci: Nika, Leo a zázračné pierko
V poslednej – a najhrubšej – knihe Nika a Leo už nie sú tretiaci, ale ešte ani štvrtáci, dej sa odohráva cez prázdniny a je tentokrát veľmi dobrodružný. Z hľadiska gramatiky sa zameriava opäť prevažne na vybrané slová a slová od nich odvodené.
Slovenčina hrou
V každej knihe je pribalená aj nejaká hra na vystrihnutie. V prvom dieli je to písmenkové pexeso, v druhom obliekanie papierových bábik, v treťom Čierny Peter s vybranými slovami a vo štvrtom zaujímavá hra so slovíčkami, kde sa z vybraných slov skladajú krížovky.
Knižné príbehy s Nikou a Leom sú skrátka fajn doplnkom k hodinám slovenčiny, najmä ak máte deti so silnou vizuálnou pamäťou a ak vám dochádzajú nápady, ako si vyučovanie doma trochu spestriť.