Slovenčina s Nikou a Leom

V našej súčasnej domácej škole sa snažím deťom popri úlohách, ktoré dostávame zo školy, učivo rôzne spestrovať a rozširovať. Na slovenčine mi napríklad pomáha knižná séria s Nikou a Leom, ktoré by som dnes chcela dať do pozornosti. Snažia sa deťom približovať gramatické javy, s ktorými sa postupne od prvého ročníka zoznamujú.

Táto séria kníh, ktoré deťom pomáhajú učiť sa gramatiku, sa nedávno rozrástla o štvrtý diel určený pre štvrtákov, takže aktuálne pokrýva celý prvý stupeň. Neobsahuje všetku gramatiku, s ktorou sa deti na prvom stupni stretávajú, ale tie najdôležitejšie javy.

Nika a Leo

Sme prváci: Nika a Leo sa učia abecedu

Prvá kniha zo série s Nikou a Leom je pre prvákov a je formou básničiek na jednotlivé písmená abecedy.

Táto u nás doma na samostatné čítanie nezaujala, podobných knižiek máme doma viacero a oveľa viac sa deťom páči napríklad ABeCedárik od Daniela Heviera. Okrem toho mi príde, že na prvákov, ktorí s čítaním začínajú, obsahuje priveľa textu.

Nika a Leo sa učia abecedu

Využívam ju teraz s prvákmi, keď sa učíme nové písmenká. Keď čítajú jednu izolovanú báseň (a nie všetky do radu), ide im to hneď ľahšie.

Nika a Leo sa učia abecedu

Na konci kniha obsahuje tri príbehy o Nike a Leovi formou maľovaného čítania, a tie sa našim prvákom páčia najviac.

Sme druháci: Ako sa z Niky a Lea nestali záškoláci

Druhá kniha, určená pre druhákov, už je písaná ako beletria a obsahuje rozprávanie o dobrodružstvách Niky a Lea počas ich druhého ročníka v škole.

Sme druháci: Ako sa z Niky a Lea nestali záškoláci

Každá kapitola sa pritom zameriava na jeden gramatický jav, ktorý je na začiatku spomenutý a v celom texte kapitoly farebne zvýraznený. Napríklad v kapitole zameranej na ä sú farebne odlíšené všetky slová, v ktorých sa ä nachádza. Najprv jednotlivé samohlásky, dvojhlásky, potom tvrdé a mäkké spoluhlásky, a nakoniec Nika a Leo poukazujú na význam mäkčeňov a dĺžňov.

V úvode každej kapitoly nám Nika a Leo povedia, čo bude v texte zvýraznené, a na konci sú zase dve otázky na kontrolu porozumenia textu.

S Nikou a Leom

Moja jediná pripomienka k tejto knihe sa týka formy. Text je veľmi hustý, pismo malé, okraje minimálne, a tak je to pre mnohých druhákov priveľké sústo. Naša prvorodená knihu po pár kapitolách odmietla (doteraz má problém s knihami, kde je text príliš malý a natlačený na strane). Čítali sme ju potom spolu na striedačku, ale to už nie je úplne ono. Naopak druhá dcéra ju číta ako prváčka a nesťažuje si, naozaj je to veľmi individuálne. Ale som presvedčená, že trochu väčší font a vzdušnejšie riadkovanie by knihe veľmi pomohli.

Sme druháci: Ako sa z Niky a Lea nestali záškoláci


Prečítajte si aj: Tvrdé a mäkké spoluhlásky


Sme tretiaci: S Nikou a Leom nikdy nie je nuda

V tretej triede príbeh s Nikou a Leom pokračuje a zameriava sa – ako inak! – na vybrané slová. Táto kniha mi príde mimoriadne užitočná, vizuálna pamäť je pri učení vybraných slov veľmi dôležitá. Tu sú v texte nielen zvýraznené, ale text je zámerne písaný tak, aby sa napríklad v kapitole s vybranými slovami po m nachádzalo veľa takýchto slov a aby sa aj veľa opakovali. Dieťa si ich teda pri čítaní podvedome fixuje.

Sme tretiaci: S Nikou a Leom nikdy nie je nuda

Najprv sú kapitoly zamerané na vybrané slová vždy po jednej hláske, na konci sú dve kapitoly, kde sa nachádza mix všetkých vybraných slov.

Sme tretiaci: S Nikou a Leom nikdy nie je nuda

Na konci knihy sú krátke básničky, ktoré deťom môžu pomôcť zapamätať si vybrané slová.

Sme tretiaci: S Nikou a Leom nikdy nie je nuda

Sme štvrtáci: Nika, Leo a zázračné pierko

V poslednej – a najhrubšej – knihe Nika a Leo už nie sú tretiaci, ale ešte ani štvrtáci, dej sa odohráva cez prázdniny a je tentokrát veľmi dobrodružný. Z hľadiska gramatiky sa zameriava opäť prevažne na vybrané slová a slová od nich odvodené.

Nika, Leo

Slovenčina hrou

V každej knihe je pribalená aj nejaká hra na vystrihnutie. V prvom dieli je to písmenkové pexeso, v druhom obliekanie papierových bábik, v treťom Čierny Peter s vybranými slovami a vo štvrtom zaujímavá hra so slovíčkami, kde sa z vybraných slov skladajú krížovky.

Nika a Leo sa učia abecedu

Knižné príbehy s Nikou a Leom sú skrátka fajn doplnkom k hodinám slovenčiny, najmä ak máte deti so silnou vizuálnou pamäťou a ak vám dochádzajú nápady, ako si vyučovanie doma trochu spestriť.

Nika, Leo a zázračné pierko

Pridaj komentár