Nič vo mne neevokuje jar tak, ako hrabanie sa v hline a sadenie. Je to fascinujúci proces, dokonalý mix zmyslových zážitkov a cvičení praktického života. A deti to cítia rovnako. Každý rok s príchodom jari vymýšľajú, čo by sme mohli zasadiť. Doteraz si pamätám, ako som prišla pre trojročného syna do škôlky, ako sedel za stolom s papierom a ceruzkou, a s vážnym výrazom na tvári mi vysvetlil, že si spisuje zoznam semienok, ktoré musíme ísť kúpiť. Zobrali sme (fiktívny) zoznam obsahujúci nečitateľné kliky-háky a rovno išli nakúpiť všetko potrebné.
Kým sme bývali v byte, mali sme malú záhradku na balkóne a pestovali v malých kvetináčoch rôzne bylinky a kvietky, starali sa o ne a pozorovali, ako rastú. Keď sme sa presťahovali do domu, rok-dva mali deti senzorický raj z našej neupravenej záhrady plnej hliny, blata, kameňov rôznej veľkosti. Teraz už je tých zmyslových príležitostí menej a sústreďujeme sa iba na malý záhon 🙂
Sadenie a pestovanie byliniek a zeleniny je ale jednou z činností, ktoré deti nadchýnajú každú jar, aj teraz, keď už sú v druhom vývinovom období. Mnoho praktických prác okolo domácnosti ich už omrzelo a ja len s láskou spomínam, ako sa kedysi vrhali na vešanie prádla alebo umývanie podlahy. Tieto činnosti sú pre deti zaujímavé najviac v prvých troch rokov, poťažmo v predškolskom veku, ale s príchodom druhého vývinového obdobia sa menia na nudné povinnosti.
Práca v záhrade je – najmä na začiatku jari – ešte stále veľkým lákadlom. Postupne sa deti osamostatňujú a začínajú si sadiť a experimentovať samé, len si vždy so mnou overia, či si dobre pamätajú všetky kroky. S nadšením sledujú prvé rašiace rastlinky, merajú, koľko narástli, sledujú, ako kvitnú aj ako sa kvety menia na plody. Pravda, s pribúdajúcimi mesiacmi sa aj z polievania, zbierania plodov stane nudná rutina, ale s tým treba počítať 🙂
Tu je zopár našich osvedčených tipov, čo všetko môžete vyskúšať.
1. Bylinky
Petržlenová vňať, pažítka, bazalka, mäta, žerucha. Čo vás len napadne a čo zužitkujete v kuchyni. Výhodou je, že väčšina týchto rastlín rastie deťom doslova pred očami, takže budú fascinovane každý deň pozorovať zmeny v kochlíkoch, merať, porovnávať, ovoniavať.
Väčšinou nakúpime len semienka, ale tento rok sme vyskúšali aj zopár predpripravených sád. Veľký výber, a doslova za pár centov, mali v mojom obľúbenom obchode Action, v susednom Rakúsku. (Tip pre bratislavčanov : ak ešte nepoznáte tento obchod, určite ho choďte pozrieť. Najbližší sa nachádza v Kittsee a nájdete tam všetko od domácich potrieb, cez papiernictvo, hračky, až po záhradné potreby.) Napríklad som tu kúpila sadu na pestovanie čaju pre našu predškoláčku, ktorá rada popíja čaj, a teraz sa nevie dočkať, kedy si uvarí ten svoj vlastnoručne vypestovaný 🙂
2. Eggheads
Vedeli ste, že kvetináče sa dajú urobiť aj z vajíčok? Stačí šetrne rozbiť vajíčko tak, aby ste z neho odrazili len vrch. Vnútro umyjete, dáte doň hlinu alebo vatu a zopár semienok pažítky či žeruchy. Vajíčko môžete pomaľovať, dať mu oči, nos a ústa, a už len polievate a sledujete, ako vajíčku rastú zelené vlasy. Tento pokus sme robili prvýkrát asi pred piatimi rokmi a už sme ho niekoľkokrát opakovali. Deti sa o svojich „eggheadov“ vzorne starajú a vzorne im strihajú vlasy (pre seba na chlebík).
3. Žeruchy pančuchy
Párkrát sme vyskúšali aj hlavy z pančúch, ktoré som dávnejšie videla na internete. Deti ich výstižne nazvali „žeruchy pančuchy“, a tento názov sa hneď ujal.
Hlavy sme vytvorili tak, že sme do odstrihnutej silónovej pančuchy dali hlinu, vytvarovali guľu a pančuchu zaviazali.
Gule sme posadili do pohárov plných vody, a tavnou pištoľou im dolepili oči, nos a ústa. Potom deti na vrch hláv dali semienka žeruchy (ktoré som na pár minút namočila do vody, aby sa trochu lepili). Niekde som videla aj verziu, kde semienka dávali nie navrch, ale priamo do pančuchy, ešte pred hlinou. Ale trochu som sa bála, či potom vlasy budú rásť tam, kde majú, a nie niekde na tvári 🙂
Hlavy teraz sedia v pohároch a čerpajú z nich vodu, ktorú priebežne prilievame. Deti ich aj postrekujú rozprašovačom, a semienka utešene klíčia a rastú. Už sa nevieme dočkať prvého strihania vlasov 🙂
4. Skleník v sáčku
Ďalší pekný nápad na pozorovanie, ako rastlinky rastú, je urobiť si skleník z uzatvárateľného sáčku na okno. Do sáčku dáte kus špongie na riad, alebo vaty, dostatok vody, a zopár semienok. Ideálne sú fazule, my sme skúsili hrach. (Dobré je nechať ich na noc namočené vo vode, aby rýchlejšie začali klíčiť.)
Sáčok potom nalepíte na sklo na nejaké teplé a slnečné miesto, a pozorujete, čo sa so semienkami deje. Buďte pripravení, že po čase bude treba rastlinky presadiť potom do hliny.
5. Voda, vzduch, hlina
Čítanie knižky A tiny seed nás primälo k rozmýšľaniu, čo vlastne rastlinky potrebujú pre život a v akých podmienkach sa im najlepšie darí. Deti tvrdili, že potrebujú vodu, hlinu a svetlo. A aby sme si boli istí, že to tak naozaj je, radšej sme to vyskúšali.
Po dve semienka (slnečnice) sme dali do rôznych pohárov a tie označili. V jednom bol iba vzduch, v jednom iba voda, v jednom hlina, vata, piesok. Jeden pohár sme sa rozhodli dať do tmy, aj keď deti boli presvedčené, že tam nič neporastie.
A potom sme len čakali a pozorovali.
Po pár dňoch začali klíčiť semienka v hline, vate aj piesku. A na naše veľké prekvapenie semienko v tme nielen najrýchlejšie vyklíčilo, ale začala z neho rýchlo rásť rastlinka. Na ďalší deň už bola dlhá asi 7 centimetrov. A tak sme zistili, že v zásuvke, do ktorej sme pohár dali, je malá škára, cez ktorú preniká svetlo, a rastlinka sa ťahá za ním. Je však tenká a krehká, na rozdiel od semienok, ktoré majú dostatok slnečného svetla. Zľutovali sme sa nad ňou a nechali ju už na svetle. Dúfame, že prestane rásť do výšky a trošku spevnie.
Semienka nakoniec vyklíčili najlepšie v hline a na vate, ale vcelku dobre sa im darí zatiaľ aj v piesku. Uvidíme, ako budú pokračovať.
A ešte trochu teórie
Aby sme si zhrnuli, čo rastlinky k rastu potrebujú, vytvorili sme si aj takýto malý obrázok.
Vytiahla som aj kartičky na dejovú postupnosť, ktoré som stiahla tu (sú zadarmo, ale myslím, že treba byť prihlásený na stránke).
No a nakoniec jeden dôležitý tip, nezanudnite na vhodné náradie do záhrady pre deti. My to naše, pekné drevené a kovové, máme z Pepco asi za 1,50 EUR a vydržalo nám už niekoľko rokov. Je dôležité, aby sa deťom dobre s náradím pracovalo, aby im nebolo príliš veľké, ťažké, alebo aby to nebola len nejaká plastová polofunkčná atrapa 🙂
Thanks, great article.
[…] Mohlo by vás zaujímať: Sadíme, pestujeme, staráme sa o rastlinky […]
[…] Tému emócií sme využili aj pri jarnom sadení. Zopakovali sme si sadenie pažítkových “eggheads” do škrupiniek od vajíčok, robili sme to už kedysi dávno. (Viac o našom jarnom sadení a pestovaní nájdete tu.) […]