Sadíme, pestujeme, staráme sa o rastlinky

Sadime, pestujeme, starame sa

Nič vo mne neevokuje jar tak, ako hrabanie sa v hline a sadenie. Je to fascinujúci proces, dokonalý mix zmyslových zážitkov a cvičení praktického života. A deti to cítia rovnako. Minulý týždeň, keď som prišla pre deti do škôlky, sedel syn za stolom s papierom a ceruzkou, a vysvetlil mi, že si spisuje zoznam semienok, ktoré musíme ísť kúpiť. A tak sme zobrali (fiktívny) zoznam, nakúpili všetko potrebné, vytiahli náradie, vyhrnuli si rukávy a pustili sa do toho.

Bývame sice v byte a deti si to pravé sadenie, kedy sú po uši špinavé, vychutnávajú zatiaľ skôr so starými rodičmi. Ale to nám nebráni vytvoriť si malú záhradku aj doma na balkóne, kde si môžeme pestovať rôzne bylinky a kvietky, starať sa o ne a pozorovať, ako rastú.

Tu je zopár našich osvedčených tipov, čo všetko môžete vyskúšať.

  1. Bylinky

Petržlenová vňať, pažítka, bazalka, mäta, žerucha. Čo vás len napadne a čo zužitkujete v kuchyni. Výhodou je, že väčšina týchto rastlín rastie deťom doslova pred očami, takže budú fascinovane každý deň pozorovať zmeny v kochlíkoch, merať, porovnávať, ovoniavať.

Väčšinou nakúpime len semienka, ale tento rok sme vyskúšali aj zopár predpripravených sád. Veľký výber, a doslova za pár centov, mali v mojom obľúbenom obchode Action, v susednom Rakúsku. (Tip pre bratislavčanov : ak ešte nepoznáte tento obchod, určite ho choďte pozrieť. Najbližší sa nachádza v Kittsee a nájdete tam všetko od domácich potrieb, cez papiernictvo, hračky, až po záhradné potreby.) Napríklad som tu kúpila sadu na pestovanie čaju pre našu predškoláčku, ktorá rada popíja čaj, a teraz sa nevie dočkať, kedy si uvarí ten svoj vlastnoručne vypestovaný 🙂

  1. Eggheads

eggheads

Vedeli ste, že kvetináče sa dajú urobiť aj z vajíčok? Stačí šetrne rozbiť vajíčko tak, aby ste z neho odrazili len vrch. Vnútro umyjete, dáte doň hlinu alebo vatu a zopár semienok pažítky či žeruchy. Vajíčko môžete pomaľovať, dať mu oči, nos a ústa, a už len polievate a sledujete, ako vajíčku rastú zelené vlasy. Tento pokus sme robili prvýkrát minulý rok. Deti sa o svojich „eggheadov“ vzorne starali a párkrát im aj strihali vlasy.

  1. Žeruchy pančuchy

Tento rok sme prvýkrát vyskúšali aj hlavy z pančúch, ktoré som dávnejšie videla na internete. Deti ich výstižne nazvali „žeruchy pančuchy“, a tento názov sa hneď ujal.

Hlavy sme vytvorili tak, že sme do odstrihnutej silónovej pančuchy dali hlinu, vytvarovali guľu a pančuchu zaviazali.

Gule sme posadili do pohárov plných vody, a tavnou pištoľou im dolepili oči, nos a ústa. Potom deti na vrch hláv dali semienka žeruchy (ktoré som na pár minút namočila do vody, aby sa trochu lepili). Niekde som videla aj verziu, kde semienka dávali nie navrch, ale priamo do pančuchy, ešte pred hlinou. Ale trochu som sa bála, či potom vlasy budú rásť tam, kde majú, a nie niekde na tvári 🙂

Hlavy teraz sedia v pohároch a čerpajú z nich vodu, ktorú priebežne prilievame. Deti ich aj postrekujú rozprašovačom, a semienka utešene klíčia a rastú. Už sa nevieme dočkať prvého strihania vlasov 🙂

  1. Skleník v sáčku

Ďalší pekný nápad na pozorovanie, ako rastlinky rastú, je urobiť si skleník z uzatvárateľného sáčku na okno. Do sáčku dáte kus špongie na riad, alebo vaty, dostatok vody, a zopár semienok. Ideálne sú fazule, my sme skúsili hrach. (Dobré je nechať ich na noc namočené vo vode, aby rýchlejšie začali klíčiť.)

Sáčok potom nalepíte na sklo na nejaké teplé a slnečné miesto, a pozorujete, čo sa so semienkami deje. Buďte pripravení, že po čase bude treba rastlinky presadiť potom do hliny.

  1. Voda, vzduch, hlina

Čítanie knižky A tiny seed nás primälo k rozmýšľaniu, čo vlastne rastlinky potrebujú pre život a v akých podmienkach sa im najlepšie darí. Deti tvrdili, že potrebujú vodu, hlinu a svetlo. A aby sme si boli istí, že to tak naozaj je, radšej sme to vyskúšali.

jarne pokusy

Po dve semienka (slnečnice) sme dali do rôznych pohárov a tie označili. V jednom bol iba vzduch, v jednom iba voda, v jednom hlina, vata, piesok. Jeden pohár sme sa rozhodli dať do tmy, aj keď deti boli presvedčené, že tam nič neporastie.

A potom sme len čakali a pozorovali.

Po pár dňoch začali klíčiť semienka v hline, vate aj piesku. A na naše veľké prekvapenie semienko v tme nielen najrýchlejšie vyklíčilo, ale začala z neho rýchlo rásť rastlinka. Na ďalší deň už bola dlhá asi 7 centimetrov. A tak sme zistili, že v zásuvke, do ktorej sme pohár dali, je malá škára, cez ktorú preniká svetlo, a rastlinka sa ťahá za ním. Je však tenká a krehká, na rozdiel od semienok, ktoré majú dostatok slnečného svetla. Zľutovali sme sa nad ňou a nechali ju už na svetle. Dúfame, že prestane rásť do výšky a trošku spevnie.

Semienka nakoniec vyklíčili najlepšie v hline a na vate, ale vcelku dobre sa im darí zatiaľ aj v piesku. Uvidíme, ako budú pokračovať.

A ešte trochu teórie

Aby sme si zhrnuli, čo rastlinky k rastu potrebujú, vytvorili sme si aj takýto malý obrázok.

Vytiahla som aj kartičky na dejovú postupnosť, ktoré som stiahla tu (sú zadarmo, ale myslím, že treba byť prihlásený na stránke).

No a nakoniec jeden tip, ak hľadáte vhodné náradie do záhrady pre deti. Pekné drevené a kovové predávajú v Pepco. Sada vychádza asi 1,50 EUR.

3 Replies to “Sadíme, pestujeme, staráme sa o rastlinky”

  1. Thanks, great article.

  2. […] Mohlo by vás zaujímať: Sadíme, pestujeme, staráme sa o rastlinky […]

  3. […] Tému emócií sme využili aj pri jarnom sadení. Zopakovali sme si sadenie pažítkových “eggheads” do škrupiniek od vajíčok, robili sme to už kedysi dávno. (Viac o našom jarnom sadení a pestovaní nájdete tu.) […]

Pridaj komentár