Bábätká sú síce ňuňu, ale ako téma u našich detí nie sú moc aktuálne. Nikto v okolí bábätko nečaká, ich najmladšia sesternica má vyše roka a to, ako vlastne bábätká prichádzajú na svet, ich ešte nezaujíma. Čo je však veľkou témou u nás aktuálne, sú vtáky.
Mladý pán nimi žije už nejaký čas. Doma máme veľkú vtáčiu prenosnú výstavu na podnose, kde sa hrdo vyníma jedno malé hniezdo, ktoré sme našli v záhrade, a asi 50 nazbieraných pierok rôznych veľkostí a farieb.
A tak sme si tento týždeň urobili o takých bábätkách, ktoré sa liahnu z vajíčka.
Vtáčie bábätká v knihách
Pre najmladších (aj tých starších, ktorí milujú roztomilé zvieratká) odporúčame interaktívnu knižku Pritúľ si ma. Sleduje cestu jedného vajíčka, z ktorého sa vyliahne malý tučniačik, pričom deti sú do deja aktívne zapojené. Poklopkaj po vajíčku, pofúkaj ho, daj tučniačikovi pusinku… My sme si k čítaniu vyrobili rekvizitu – vajce tučniaka, ktoré sa veľkosťou, tvarom a farbou približuje realite. A dcéra našla doma aj malého plyšového tučniačika, ktorý má dokonca aj modré nohy presne ako v knihe.
O vajíčku a o tom, ako sa z neho vyliahne kuriatko, je knižka Z vajíčka sliepka, ktorú sme už použili viackrát a naposledy som o nej písala v tomto článku o čítaní s porozumením.
V štúdiu vtákov sú nám najlepšími pomocníkmi kniha Vtáky a Vtáčí atlas. Tá prvá obsahuje všetky možné informácie o vtákoch ako takých – spôsobe života, obžive, rozmnožovaní, lietaní a plávaní. Tá druhá obsahuje informácie o konkrétnych druhoch vtákov, ktoré stretneme v našich končinách.
No a veľkáčka si vychutnáva O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať. Číta nám nahlas, a tak si to vychutnávame s ňou.
Začína smutne – čajka sa namočí do ropnej škvrny na mori a vie, že “čierny mor” nemá šancu prežiť. Doletí do prístavu v Hamburgu, na balkón ničnetušiceho dobráckeho čierneho kocúra, a vymámi od neho tri sľuby. Že vajíčko, ktoré v sebe nosí, kocúr nezje, “vysedí” malú čajku a naučí ju lietať.
Je to úžasný príbeh, napínavý, vtipný, poučný. Kniha má väčší formát a nie je úplne ľahké pre druháčku sledovať text na dlhých riadkoch. Takisto sú tam pomerne komplikované slová a slovné spojenia, takže je to pre ňu výzva. Inak ju ale môžete spoločne čítať pokojne aj s predškolákmi.
Veľmi by sa nám hodila táto novinka, žiaľ musíme si na ňu ešte pár dní počkať.
Anatómia vajíčka
Už dávnejšie sme zisťovali, ako sa v tom vajíčku to kuriatko vyvinie, a kde v ňom vlastne je. Čítali sme o tom v knihe Kam chodia kozmonauti na záchod. Teraz som našla takýto fajn obrázok (po česky a preložila). Dala som deťom obrázok a pojmy, nech to skúsia podopĺňať. Išli na to logicky, a pekne to vyplnili bez jedinej chyby.
Vajcorodé
Vtáky nie sú jediné živočíchy, ktoré sa liahnu z vajec. Aké ešte poznáte? Napríklad plazy – ako hady či krokodíle. Aj obojživelníky, ako taká žaba. A čo pozorujeme v záhrade na listoch? No predsa vajíčka lienok a motýľov! Úplne výnimočný je vtákopysk – cicavec, ktorého mláďatká sa liahnu z vajíčok a po vyliahnutí asi štyri mesiace pijú mlieko.
Urobila som deťom kartičky zvierat, ktoré mali párovať s kartičkami vajíčok. Aby potrénovali aj angličtinu, na zadnú stranu kartičiek som názvy zvierat napísala po anglicky, ako kontrolu správnosti. Ako nápovedu dostali aj kartičky s hádankami.
Je to fascinujúce, aká je tá naša príroda rozmanitá!
Modelované vajíčka
Jedno pekné ráno sme zobrali samotvrdnúcu hmotu a rozhodli sa zachytiť skutočnú podobu zopár nevšedných vajíčok. V prípravnej fáze sme si museli v knižkách naštudovať veľkosť, farbu a tvar vajíčok. Pomohli nám aj tie naše kartičky.
V druhej fáze sa modelovalo. Každý si vyberal z obrázkov, ktoré vajíčka chce modelovať, a modelovali sme až kým nedošiel materiál.
No a po pár dňoch sme vajíčka ešte maľovali.
Pokusy s vajíčkami
V našom materskom centre sme si urobili s vajíčkami aj viacero pokusov. Skúšali sme, ako sa správa vajíčko v slanej vode, alebo v octe. Skúšali sme, či sa na vajíčka dokážeme postaviť.
Dostali sme vajíčko do fľaše pomocou ohňa. Aj do pohára z toaletnej rolky.
https://montessorikids.sk/wp-content/uploads/2019/07/img_0278.trim_.movZvieracie rodinky
Kedysi dávno som deťom urobila kartičky so zvieracími rodinkami a deti spájali karty ocko – mama – bábätko. Stiahnete si ich tu.
Materiál na stiahnutie
Ak máte záujem o kartičky s vajcorodými zvieratami a ich vajíčkami, nájdete ich tu. Je tam aj anatómia vajíčka.
[…] Prečítajte si: O mláďatkách, ktoré sa liahnu z vajíčka […]
[…] Vajcorodým zvieratám sme sa fakt dlho venovali, tu je zopár našich tipov na aktivity. […]