Prečítané leto o bábätkách – tých, ktoré sa liahnu z vajíčka

Bábätká sú síce ňuňu, ale ako téma u našich detí nie sú moc aktuálne. Nikto v okolí bábätko nečaká, ich najmladšia sesternica má vyše roka a to, ako vlastne bábätká prichádzajú na svet, ich ešte nezaujíma. Čo je však veľkou témou u nás aktuálne, sú vtáky.

Mladý pán nimi žije už nejaký čas. Doma máme veľkú vtáčiu prenosnú výstavu na podnose, kde sa hrdo vyníma jedno malé hniezdo, ktoré sme našli v záhrade, a asi 50 nazbieraných pierok rôznych veľkostí a farieb.

A tak sme si tento týždeň urobili o takých bábätkách, ktoré sa liahnu z vajíčka.

Vtáčie bábätká v knihách

Knihy o vtákoch

Pre najmladších (aj tých starších, ktorí milujú roztomilé zvieratká) odporúčame interaktívnu knižku Pritúľ si ma. Sleduje cestu jedného vajíčka, z ktorého sa vyliahne malý tučniačik, pričom deti sú do deja aktívne zapojené. Poklopkaj po vajíčku, pofúkaj ho, daj tučniačikovi pusinku… My sme si k čítaniu vyrobili rekvizitu – vajce tučniaka, ktoré sa veľkosťou, tvarom a farbou približuje realite. A dcéra našla doma aj malého plyšového tučniačika, ktorý má dokonca aj modré nohy presne ako v knihe.

Pritúľ si ma

O vajíčku a o tom, ako sa z neho vyliahne kuriatko, je knižka Z vajíčka sliepka, ktorú sme už použili viackrát a naposledy som o nej písala v tomto článku o čítaní s porozumením.

V štúdiu vtákov sú nám najlepšími pomocníkmi kniha Vtáky a Vtáčí atlas. Tá prvá obsahuje všetky možné informácie o vtákoch ako takých – spôsobe života, obžive, rozmnožovaní, lietaní a plávaní. Tá druhá obsahuje informácie o konkrétnych druhoch vtákov, ktoré stretneme v našich končinách.

Svojtka: Vtáky

No a veľkáčka si vychutnáva O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať. Číta nám nahlas, a tak si to vychutnávame s ňou.

O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať

Začína smutne – čajka sa namočí do ropnej škvrny na mori a vie, že “čierny mor” nemá šancu prežiť. Doletí do prístavu v Hamburgu, na balkón ničnetušiceho dobráckeho čierneho kocúra, a vymámi od neho tri sľuby. Že vajíčko, ktoré v sebe nosí, kocúr nezje, “vysedí” malú čajku a naučí ju lietať.

Bábätká

Je to úžasný príbeh, napínavý, vtipný, poučný. Kniha má väčší formát a nie je úplne ľahké pre druháčku sledovať text na dlhých riadkoch. Takisto sú tam pomerne komplikované slová a slovné spojenia, takže je to pre ňu výzva. Inak ju ale môžete spoločne čítať pokojne aj s predškolákmi.

Bábätká
“Mami, čo je to morálny kódex?”

Veľmi by sa nám hodila táto novinka, žiaľ musíme si na ňu ešte pár dní počkať.

Anatómia vajíčka

Už dávnejšie sme zisťovali, ako sa v tom vajíčku to kuriatko vyvinie, a kde v ňom vlastne je. Čítali sme o tom v knihe Kam chodia kozmonauti na záchod. Teraz som našla takýto fajn obrázok (po česky a preložila). Dala som deťom obrázok a pojmy, nech to skúsia podopĺňať. Išli na to logicky, a pekne to vyplnili bez jedinej chyby.

Stavba vajíčka

Vajcorodé

Vtáky nie sú jediné živočíchy, ktoré sa liahnu z vajec. Aké ešte poznáte? Napríklad plazy – ako hady či krokodíle. Aj obojživelníky, ako taká žaba. A čo pozorujeme v záhrade na listoch? No predsa vajíčka lienok a motýľov! Úplne výnimočný je vtákopysk – cicavec, ktorého mláďatká sa liahnu z vajíčok a po vyliahnutí asi štyri mesiace pijú mlieko.

Vajcorodé

Urobila som deťom kartičky zvierat, ktoré mali párovať s kartičkami vajíčok. Aby potrénovali aj angličtinu, na zadnú stranu kartičiek som názvy zvierat napísala po anglicky, ako kontrolu správnosti. Ako nápovedu dostali aj kartičky s hádankami.

Vajcorodé bábätká

Je to fascinujúce, aká je tá naša príroda rozmanitá!

Vajcorodé

Modelované vajíčka

Jedno pekné ráno sme zobrali samotvrdnúcu hmotu a rozhodli sa zachytiť skutočnú podobu zopár nevšedných vajíčok. V prípravnej fáze sme si museli v knižkách naštudovať veľkosť, farbu a tvar vajíčok. Pomohli nám aj tie naše kartičky.

Vajcorodé, vajíčka

V druhej fáze sa modelovalo. Každý si vyberal z obrázkov, ktoré vajíčka chce modelovať, a modelovali sme až kým nedošiel materiál.

No a po pár dňoch sme vajíčka ešte maľovali.

Pokusy s vajíčkami

V našom materskom centre sme si urobili s vajíčkami aj viacero pokusov. Skúšali sme, ako sa správa vajíčko v slanej vode, alebo v octe. Skúšali sme, či sa na vajíčka dokážeme postaviť.

Pokusy s vajíčkom

Dostali sme vajíčko do fľaše pomocou ohňa. Aj do pohára z toaletnej rolky.

https://montessorikids.sk/wp-content/uploads/2019/07/img_0278.trim_.mov

Zvieracie rodinky

Kedysi dávno som deťom urobila kartičky so zvieracími rodinkami a deti spájali karty ocko – mama – bábätko. Stiahnete si ich tu.

Materiál na stiahnutie

Ak máte záujem o kartičky s vajcorodými zvieratami a ich vajíčkami, nájdete ich tu. Je tam aj anatómia vajíčka.

2 Replies to “Prečítané leto o bábätkách – tých, ktoré sa liahnu z vajíčka”

  1. […] Prečítajte si: O mláďatkách, ktoré sa liahnu z vajíčka […]

  2. […] Vajcorodým zvieratám sme sa fakt dlho venovali, tu je zopár našich tipov na aktivity. […]

Pridaj komentár