Koncom minulého roka vyšla kniha, ktorá vysvetľuje Montessori pedagogiku rodičom a je zameraná prevažne na vek 3-6 rokov. Myslím, že kniha s takýmto zameraním na slovenskom trhu zatiaľ nebola, a ak vás zaujíma, čo v nej nájdete, čítajte ďalej.
Autorkou je francúzska uznávaná “Montessoriánka” Charlotte Poussin. V slovenčine už vyšla jej kniha Montessori od narodenia do troch rokov, na ktorú táto logicky a prirodzene nadväzuje. Majú podobnú štruktúru a témy, a druhá kniha sa na tú prvú viackrát odvoláva.
Nauč ma… Vývoj dieťaťa
Kniha sa v krátkej prvej kapitole venuje Marii Montessori a jej škôlkam a školám. V druhej kapitole objasňuje základné pojmy Montessori pedagogiky, ktoré definujú vývoj dieťaťa. Absorbujúca myseľ, senzitívne obdobia, ľudské tendencie. V závere kapitoly sú stručne popísané štyri vývinové obdobia človeka.
Princípy Montessori pedagogiky
Čo deti vo veku tri až šesť rokov vo výchove najviac potrebujú? Aby sme im dali slobodu, dali im priestor budovať si sebadisciplínu, pomohli im učiť sa vlastným tempom a na základe vlastných skúseností, a vedeli, kedy im pomáhať a kedy sa držať bokom.
Montessori komunita
Veľká časť knihy je venovaná Montessori škôlkam (sú sice nazývané školami, ale z kontextu vyplýva, že je to skôr chyba prekladu, keďže sú tieto “školy” určené pre vek 3-6 rokov a teda u nás ich skôr nazveme predškolskými zariadeniami).
Celkom detailne je v knihe popísané pripravené prostredie, Montessori pomôcky, učiteľ, jeho úlohy a potrebné vlastnosti.
V závere sa píše o prechode zo škôlky do školy, od absorbujúcej mysle ku kozmickej výchove. Aj o tom, aký je prechod z Montessori škôlky do klasickej školy.
Montessori doma
Ďalšia kapitola je venovaná výchove doma. Ako podporiť dieťa vo vývoji správnym rodičovským prístupom a pripraveným prostredím v domácnosti. Ako dieťa rešpektovať a zároveň vedieť stanoviť hranice. Ako mu pomôcť rozlišovať skutočnosť od fantázie prostredníctvom správne zvolených príbehov.
Praktická časť
Zvyšok knihy ponúka konkrétne tipy na aktivity z oblasti praktického života, zmyslovej výchovy, jazyka a matematiky. Ku každej aktivite je vypravovaná metodika, ktorá popisuje potrebný materiál, ciele, postup, ako aktivitu deťom predstaviť, aj kontrolu chyby a bod záujmu.
Všetky sú pre vek 3-6 rokov, väčšinu zvládnete s pomôckami, ktoré nájdete aj doma, zopár vás učí pracovať s najznámejšími Montessori pomôckami ako šmirgľové písmená či vretienka.
Montessori v bežných školách
Na úplný záver autorka dáva slovo zopár učiteľom a riaditeľom bežných škôlok a škôl vo Francúzsku, ktorí sa snažia implementovať Montessori zásady do vyučovania. Veľmi zaujímavé – a možno aj trochu inšpirujúce pre slovenské školy? Montessori nemusí fungovať systémom “všetko alebo nič”, dá sa aj v klasických školách deťom ponúknuť cielenú prácu s Montessori pomôckami alebo zopár hodín týždenne v pripravenom prostredí.
Mimochodom, autorka má po francúzsky aj tretiu knihu do série – o veku 6-12 rokov. Dúfam, že sa dočkáme prekladu aj tejto knihy, pretože informácií o tomto vývinovom období z hľadiska Montessori je v slovenčine alebo češtine mizivo málo.
Kde kúpiť
Knihu Nauč ma, ako to mám urobiť sám… kúpite napríklad tu.
Jej “prvú časť” – Montessori od narodenia do troch rokov – kúpite tu.
Zoznam mojich odporúčaných kníh o Montessori pedagogike nájdete zase tu.