Montessori aktivity s LISTAMI

Jedným z najkrajších znakov jesene je pre mňa osobne opadávanie listov zo stromov. Nič nevystihuje lepšie, že príroda spomaľuje a pripravuje sa na zimný spánok. Tento čas je ideálny na to, aby sme skúmali listy s deťmi. Ich tvary, štruktúru, farbu, funkcie v prírode.

Medzi top listové činnosti našich detí bez pochyby patrí skákanie do nahrabaného lístia a ohadzovanie sa listami. Užívajú si to na každej prechádzke.

Keď však počasie nedovolí, listy môžeme použiť aj pri aktivitách vnútri. O tom, ako radi využívame listy pri tvorení, som písala tu. Ďalej sme s nimi pracovali napríklad takto…

List – strom – plod

Jedna z prvých aktivít, ktorú som deťom vyrobila, bolo niečo ako listový herbár na spoznávanie rôznych stromov, ich listov a plodov. Nazbierala som rôzne listy, vylisovala ich a potom zalaminovala na bielom podklade spolu s názvom stromu. K tomu som urobila kartičky s fotkami stromov a plodov.

Montessori listy

Vždy, keď sme vonku nazbierali nejaké listy alebo plody listnatých stromov, deti ich potom doma priraďovali ku kartičkám a učili sme sa ich názvy.

Montessori listy

Karty so zalaminovanými listami nám vydržali niekoľko rokov, ale rozhodli sme sa vyrobiť nové. Tentokrát samozrejme s deťmi v hlavnej úlohe.

Je to pekný a celkom zdĺhavý proces, a presne také mám s deťmi rada, pretože v dnešnej uponáhlanej dobe je dobré, keď si deti musia na niečo trochu počkať. Po nazbieraní pekných reprezentatívnych listov sa musia najprv vylisovať. Na to nám pekne slúži tento lis na listy a kvety, vďaka ktorému si deti potrénujú aj jemnú motoriku. Je totiž dôležité dobre zatiahnuť štyri skrutky, aby boli listy poriadne stlačené.

No a po pár dňoch sú listy krásne vylisované a pripravené na zaliatie do fólie. Ak si podobné karty budete robiť doma, odporúčam laminovať listy bez papierového podkladu, aby bola pekne vidieť aj zadná strana listu.

Montessori listy

K tvarom listov rôznych stromov máme aj krásnu ručne robenú vkladačku.

Montessori list

Časti listu

Časti listu deťom v Montessori prostredí pomáha spoznávať táto drevená vkladačka:

Montessori puzzle list

Je súčasťou botanických puzzle, okrem listu existuje aj strom, kvet, semeno alebo korene. Montessori puzzle sú tak jednoduché, a tak “obyčajné”, že som pred pár rokmi trochu pochybovala, či deti zaujmú. Veď kto by skladal časti kvetu, keď môže skladať pestrofarebné puzzle s rozprávkovými postavičkami, že? Ale postupom času som pochopila, že práve pre tú jednoduchosť a spojenie s realitou sú pre deti tak atraktívne. Aspoň u nás teda boli veľmi obľúbené a postupne sme doma nazbierali takmer komplet zbierku zvieracích aj rastlinných puzzle.

My sme si časti listu priblížili aj pomocou trojzložkových kartičiek a nožníc. Deti rozoberali listy a príslušné časti prikladali na karty. Práca s nožnicami ich veľmi zaujala, pojmy už menej.

Montessori list

Montessori botanická komoda

Existuje aj ďalší skvelý Montessori materiál zameraný na botaniku. Predstavuje deťom rôzne typy listov. Je to drevená komoda so zásuvkami, v ktorých sú uložené tvary listov, s úchytkami, v žltých rámoch. Deti sa postupne oboznamujú s jednotlivými listami v komode, prechádzajú prstami po ich okrajoch, posilňujú si vizuálnu diferenciáciu. Ku komode sú aj karty s obrázkami listov. Dieťa sa snaží nájsť ku každej karte správny list, neskôr sa môže učiť názvy jednotlivých typov listov, a tak ďalej.

My doma botanickú komodu nemáme, máme však podomácky vyrobenú verziu s tvarmi listov z machovej gumy, ktoré sa prikladajú na zalaminovanú predlohu. Nijak to nenahradí krásne drevené tvary, ale deti aj tak celkom baví prikladať listy na predlohu a čítať si ich názvy. Mimochodom názvy sme sa s deťmi nijak cielene neučili. Možno raz ich to zaujme a budú chcieť názvy vedieť.

Prečo listy na jeseň menia farbu?

Listy zohrávajú v živote človeka veľkú úlohu. Vďaka listnatým stromom máme predsa dosť kyslíka na dýchanie. Prečo ale listy na jeseň žltnú a opadávajú? Strácajú totiž chlorofyl, ktorý im zelenú farbu dodáva. Žilky, prostredníctvom ktorých list dostáva od stromu živiny, sa zmenšujú, až list vysychá a padá.

Prečo listy na jeseň menia farbu

Vytlačila som niekoľko obrázkov žltých listov. Deti ich stierateľnými fixkami prefarbovali na zeleno, potom sa zahrali na jeseň a zelenú farbu z nich zotierali.

Odčítací strom

Strom, z ktorého na jeseň padajú listy, je krásny názorný príklad  matematickej operácie odčítania. Na internete som našla túto fajn aktivitu zameranú na odčítanie. Keď na strome je 9 listov, a dva opadnú, koľko listov zostane?

listy odčítanie

Triedenie podľa farby a tvaru

Listy využívame pri tejto ďalšej aktivite na triedenie podľa dvoch kritérií. Triedenie je veľmi dôležitá matematická zručnosť, ktorá deti pripravuje na celý rad náročnejších matematických operácií.

Triedenie listov

Pre deti je táto zdanlivo jednoduchá úloha oveľa zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Musia totiž pochopiť systém tabuľkového záznamu, kedy jedno kritérium je dané horizontálne a druhé vertikálne.

Mimochodom, na spoznávanie stromov, listov a plodov sme si v lete robili, vrámci aj knižky. Stiahnete si ich zadarmo na konci tohto článku.

A tento rok pribudli dve nádherné knižky o listoch – Kto rastie v parku a Kto rastie v sade. Písala som o nich tu, sú super spoločníkom na jesenných prechádzkach prírodou.

2 Replies to “Montessori aktivity s LISTAMI”

  1. […] Ako sme ešte spoznávali listy, si prečítate tu: Montessori aktivity s listami […]

  2. Jozefína Štipalova says: Odpovedať

    Ako sa konzervuju glicerinom?

Pridaj komentár