Knižky o slovenských superhrdinoch

Už vám asi nemusím hovoriť, ako milujeme knižky o inšpiratívnych osobnostiach, ktoré takým či onakým spôsobom zmenili a menia náš svet. Máme ich doma hŕbu a deti sa k nim rady vracajú. O tých slovenských však pre malých čitateľov donedávna nebolo nič. A potom prišli Veľkí ľudia z malej krajiny.

JA SOM MILAN

Prvá bola knižka o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Je určená pre malé deti – kľudne od 3-4 rokov – ale zaujme aj školákov. Je písaná jednoducho a pútavo, a dej sa posúva dopredu najmä celostranovými ilustráciami. Z tohto dôvodu je samozrejme rovnako ideálna aj pre prvočitateľov. Naši druháci ju prečítali na posedenie, a štvrtáčka, ktorá sa o generálovi Štefánikovi učila na vlastivede, si ju prečítala s ešte väčším záujmom.

Milan Rastislav Štefánik mal mimoriadne pestrý život (asi by som to ani nemala priznávať, ale o niektorých jeho aktivitách a cestách som doteraz netušila!) a nie je ľahké ho zhrnúť do pár viet, čo je koniec koncov problém väčšiny podobných kníh. Príbeh je ale plynulý a logicky na seba jednotlivé udalosti nadväzujú, a myslím, že pre staršie deti je dobrým odrazovým mostíkom pre ďalšie bádanie. Text je dopĺňaný peknými citátmi.

Knižka je úplne krásna, od pevného, na dotyk príjemného obalu až po posledný premyslený detail. Je vidieť, koľko práce, premýšlania a lásky išlo do tohto projektu.

Jediné, čo deti riešili, bol trochu zvláštny typ písma, ktoré je tu použité. Zo začiatku im vadil a museli si naň zvyknúť, čo je celkom paradoxné, lebo autori vysvetľujú, že tento typ písma je špecificky vyvinutý pre dyslektikov a mal by sa ľahko čítať.

Knižka mala byť prvou zo série Veľkí ľudia z malej krajiny a tak sme netrpezlivo čakali na ďalšieho superhrdinu.

JA SOM ĽUDOVÍT

A pribudol nemenej významný Ľudovít Štúr. Túto knižku sme podporili ešte v štádiu príprav na Startlabe a keď nám nakoniec prišla, bola zabalená do kópie výtlačku Štúrových novín a k nej bola pribalená omaľovanka s obrázkami z knižky.

Knižka je opäť krásna, dokonale ladí do série k Milanovi a predsa je originálna. Na prvý pohľad ma upútalo iné písmo, na ktoré tentokrát deti nemali žiadnu výčitku 🙂 Tu je pre porovnanie font písma v oboch knihách:

Ľudovít Štúr bol nielen dôležitou osobnostou slovenských dejín, ale mal aj fascinujúci a veľmi aktívny život. Bola som zvedavá, ako sa autorom podarí jednoducho podať náročné obdobie boja za slovenskú identitu, a zvládli to bravúrne. S deťmi sme si trochu vysvetľovali pri čítaní čo-to o Rakúsko-Uhorsku, slovanských národoch a maďarizácii, a veľmi ich Ľudovítove aktivity zaujali.

Do knižky sa vlúdila aj jedna gramatická chybička, čo nám na príbehu práve o Ľudovítovi Štúrovi prišlo zábavné. My sme si ju opravili, vám nebudeme prezrádzať, kde je, iste ju nájdete sami. (Po prečítaní kúsku textu v Štúrových novinách deti konštatovali, že slovenčinu mal teda dosť zlú :-))

Obidve knihy končia časovou osou, na ktorej je znázornený život hlavneho hrdinu, spolu s niekoľkými jeho fotografiami respektíve maľbami.

Veľmi tomuto projektu fandím. Nielen preto, že knižky o “skutočných superhrdinoch” sú u nás doma odjakživa v kurze, ale aj preto, že toto je najlepší spôsob, ako deti úplne prirodzene učiť o našej histórii, pestovať v nich lásku k našej krajine a hrdosť na dôležitých ľudí, ktorí ju formovali. Len tak ďalej Veľkí ľudia z malej krajiny! Už teraz sa tešíme na ďalšiu knižku do série.

One Reply to “Knižky o slovenských superhrdinoch”

  1. […] Zatiaľ vyšli knižky o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Ľudovítovi Štúrovi. Písala som o nich bližšie tu. […]

Pridaj komentár