Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti

22. apríla každý rok oslavujeme deň našej úžasnej planéty a pripomíname si, ako by sme sa o ňu starať, aby sa nám na nej čo najlepšie žilo. Tak ako pri iných témach, nenahraditeľným pomocníkom sú dobré knihy. O životnom prostredí máme doma celkom slušnú kôpku kníh – a tie najlepšie sú od slovenských autorov!

Čo sa deje: Recyklujeme

Tému životného prostredia približuje už tým najmenším čitateľom knižka z obľúbenej série Čo sa deje. Veď správne návyky, ako neplytvať s vodou či triediť odpad, je dobré sa učiť odmalička.

Na každej dvojstránke je krátky veršík a kadejaké ťahacie a posuvné prvky, aby sa zabavili aj detské prstíky.

Planéta Zem sa usmieva

Dve krásne malé knižky o tom, ako sa láskavo a šetrne správať k našej planéte, od slovenskej “zerowasterky”. Práve tu sú spomínané konkrétne kroky, ako deti môžu znížiť svoju “plastovú” stopu – napríklad pýtať si nápoje bez plastových slamiek alebo chodiť do obchodu s vlastnými taškami, vreckami a nádobami. Knižky sme si natoľko obľúbili, že som o nich písala samostatný článok. Nájdete ho tu.

Planéta Zem sa usmieva

Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila

Šesť príbehov o ochrane prírody, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť na stránkach Daphne alebo vypočuť v audioverzii. K samotným príbehom – o dôležitosti vody, včiel, lúk či triedení odpadu – je aj fajn príručka s tipmi na aktivity pre malé aj väčšie kolektívy. 

Gréta

Egreš Gréta

Nádherná slovenská knižka o veľrybej speváckej hviezde Gréte, ktorá z ničoho nič stratí hlas. Keď navštívi podmorskú lekárku, zistí, že jej ambulancia je plná zvieratiek chorých kvôli odpadkom, ktoré hádžu do mora ľudia. Korytnačky si mýlia plastové sáčky s medúzami, žralok si vyláme zuby na lodnej kotve, ďalší majú ekzém…

Deň Zeme: detské knihy o životnom prostredí

Zvieratká si nakoniec s ľudskými odpadkami originálne poradia a more si vyčistia. Ale čo my, ľudia? Čo môžeme urobiť pre to, aby sa nám všade nekopili plastové fľaše, sáčky, odpadky? V závere knižky deti nájdu pár tipov. Túto krásnu knižku určite odporúčame, a určite nie sme sami. Prvé vydanie sa veľmi rýchlo rozpredalo, našťastie vydavateľstvo Egreš sa nechalo ukecať na dotlač.

Na kraji lesa

Egreš minulý rok vydal aj túto krásku, ktorej témou je ochrana prirodzeného prostredia zvierat. Ľudské zásahy do prírody sú také veľké, že niektoré druhy zvierat strácajú svoj domov. Na kraji lesa nás nabáda uvedomiť si, že tu nie sme sami, a že by sme mali dobre zvážiť, ako žiť v harmónii s prírodou.

Je to príbeh syslíka, korytnačky a hlucháňa, ktoré sa cez prázdniny rozhodnú zažiť veľké dobrodružstvo a vyberú sa hľadať miesta, kde žili ich predkovia. Na knižke je úžasné, že deťom približuje zvieratá, ktoré žijú v prírode na Slovensku, no deti o nich často vedia menej ako o slonoch a zebrách 🙂

Ďalšia vec, ktorá je na knihe skvelá, je, že v nej ľudia vystupujú ako pozitívne postavy a nie ako odstrašujúci príklad. Ukazujú deťom, že vieme prírode pomáhať a starať sa o ňu, a aj naprávať zlo, ktoré tu nechali tí pred nami. Toto je myslím pre súčasnú generáciu detí zvlášť aktuálne posolstvo.

Prvú časť knihy tvorí ich príbeh, druhá je akousi encyklopédiou.

Nezábudka a Divozel

Knižka, ktorú sme podporili na StartLabe. Je príbehom dvoch súrodencov, ktorí trávia prázdniny u starých rodičov, a spoznávajú miestnu prírodu, aj to, ako ju chrániť.

Príbeh je doplnený rôznymi zaujímavými informáciami. Napríklad na jednej dvojstrane je znázornené, aký typ odpadkov sa v prírode ako dlho rozkladá. Náučné tabule tohto typu naše deti v lesoch vždy rady skúmajú, takže aj táto dvojstrana zaujala a viedla k menšej debate.

V jednej kapitole zase babka vysvetľuje deťom, čo znamenajú čísla na vajíčkach. Toto je pre deti tiež zaujímavá téma, pretože z času na čas u tety na dedine chodia – podobne ako Nezábudka a Divozel – do kurína ráno po vajíčka, a takisto sú často svedkami toho, ako v obchode kontrolujem vajíčka a hľadám tie s dobrým číslom.

Na knihe mne osobne vadí spôsob, akým sa starí rodičia bavia s deťmi, a aj ako sa deti k sebe správajú navzájom. Keď Divozel robí niečo nevhodné, Nezábudka mu pohrozí, že zajtra nedostane obed, a tak radšej prestane, aby nebol hladný. Keď sa deti pýtajú, či môžu ísť do lesa, dedko im povie: “Čo zase vymýšlate!?” akoby bolo niečo zlé na tom, ísť do lesa (ktorý je hneď za plotom). Neustále sú hlavnou motiváciou odmeny a tresty, a to je niečo, čomu sa my snažíme vo výchove vyhýbať. Takisto mi príde, že za účelom poučovania autor robí z hlavných hrdinov zbytočne hlupákov. Divozel zahodí v lese obal od cukríka, Nezábudka ho na to upozorní a on sa tvári prekvapene, že o tom nevedel. Nezábudka sa zase čuduje, že nemajú babkine vajíčka na sebe čísla, ako v obchode.

Takisto mi trochu vadí, že sa zameriava len na takú tú klasiku ako zbieranie odpadkov, čo už v dnešnej dobe nestačí. Dnešná generácia detí sa už musí snažiť hlavne zmeniť návyky tak, aby ľudstvo produkovalo menej odpadov a žilo viac v súlade s prírodou.

Kniha je inak tiež vytlačená na kvalitnom papieri, v krásnej väzbe, a text je doprevádzaný teplými, jemnými kresbami, takže vizuálne sa nám veľmi páči.

Nezábudka a Divozel
Nezábudka a Divozel

Misia: Zachráň planétu

Z nepríbehových, encyklopedických, odporúčame okienkovo-miniknižkovú Misia: Zachráň planétu. Na prvej strane víta malého čitateľa mimozemšťan Qui-Do, ktorý potrebuje pomoc pri zachraňovaní našej planéty. Postupne odhaľuje, čo všetko znečisťuje našu vodu, vzduch aj pôdu, a pomocou množstva odklápacích okienok a miniknižiek ukazuje, ako by naše životné prostredie malo vyzerať, a čo pre to môžeme robiť. Veľmi zaujímavá a poučná knižka.

Detské knihy o životnom prostredí

Detské knihy o životnom prostredí

Detské knihy o životnom prostredí

Moja planéta

Túto knižku som objavila v Lacných knihách a deti sú z nej nadšené. Je z edície Larousse, čo je väčšinou jasná záruka kvality. Nie je to príbehová kniha, ale encyklopédia, a rieši naozaj všetky možné otázky ohľadom ochrany našej planéty a šetrenia životného prostredia. Obsahuje aj rôzne vyklápacie prvky, ale už sama o sebe je taká krásna, že to ani nie je potrebné.

Detské knihy o životnom prostredí - Moja planéta

Efekt domina

Hrávate niekedy domino? Je neuveriteľne zaujímavé sledovať, ako jeden malý dielik rozpúta celú sériu pohybov, vďaka ktorým popadajú desiatky ďalších. A presne tak funguje náš svet. Všetko je v ňom v krehkej rovnováhe, poprepájané neviditeľnými vláknami. Jeden krok človeka často spustí reťazovú reakciu, s ďalekosiahlymi následkami pre ľudstvo, prírodu, našu planétu.

Táto kniha ponúka 18 príbehov o tom, ako ľudská snaha neustále meniť veci na svoj obraz spustila efekt domina, s menšími či väčšími následkami (žiaľ väčšinou negatívnymi). S deťmi s úžasom čítame, ako vysadenie malého kaktusu v Austrálii takmer spôsobilo národnú katastrofu, alebo ako kvôli snahe zlikvidovať komáre v Indonézii popadali ľuďom na hlavy strechy ich domov. Všetky príbehy sú skutočné a môžu nás veľa naučiť o tom, ako rešpektovať prírodu a dvakrát si premyslieť skôr, ako začneme konať.

Efekt domina

Efekt domina

Príbeh vody

Táto útla knižka pomocou príbehu o prváčikovi Jankovi vysvetľuje všetko možné o vode. Ako putuje v prírode, ako je možné, že nám tečie z kohútika vždy čistá, prečo nie je dobré polievať kvety na pravé poludnie, aj prečo zahasí smäd lepšie ako sladené nápoje.

Kniha rieši viaceré environmentálne témy a nabáda deti k šetrnému životnému štýlu. Autorka Kateřina Gančaříková má totiž bohaté skúsenosti s realizáciou environmentálnych výukových programov pre deti.

Súčasťou knižky je pekný obojstranný plagát, kde je znázornený kolobeh vody v prírode a putovanie vody od zdroja až do vodovodného kohútika.

Wangari’s trees of peace

Jeden z pokladov našej knižnice, ktorý sme už čítali nespočetne veľa krát a deti neustále fascinuje. Je to skutočný a veľmi silný príbeh afričanky Wangari Maathai, nositeľky Nobelovej ceny za mier, ktorá sa osobne postavila proti ničeniu lesov v Keni a stála na čele hnutia, ktoré v Afrike vysadilo vyše 30 miliónov stromov. Pretože každý jeden z nás môže niečo urobiť pre to, aby naša Zem bola zdravá a krásna, a aby sa na nej žilo dobre nielen nám, ale aj generáciám, ktoré prídu po nás.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí
Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Knižka je zatiaľ iba po anglicky, ale stále dúfam, že sa niektoré zo slovenských vydavateľstiev ujme tejto skvelej série.

Anna (Príbeh o klíme a životnom prostredí)

Táto je z kategórie 10+, od Josteina Gaardera, autora slávneho Vianočného mystéria. V našej rodine ju zatiaľ čítam iba ja, je to naozaj už pre starších čitateľov, ktorí dokážu pochopiť širšie súvislosti globálneho oteplovania. Prelínajú sa tu dve dejové línie – roku 2012, kedy je údajne Zem z ekologického hľadiska v bode, z ktorého už niet návratu, a roku 2062, kedy každodenne sme svedkami vyhynutia ďalších a ďalších druhov zvierat, na póloch už nie je žiaden ľad a niektoré ostrovy zmizli z mapy sveta. Hlavné protagonistky oboch časov sa vzájomne dokážu prepojiť a snažia sa zachrániť našu planétu. Je to celkom napínavé čítanie.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí
Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Môj zošit – Príroda v meste

Toto je sice pracovný zošit, no svojou témou sem podľa mňa patrí. Ukazuje deťom, že príroda sa nachádza všade okolo nás, aj keď žijeme v meste. Nabáda deti pozorovať svoje okolie, hľadať v ňom prírodu a zaslúžiť sa o to, aby prosperovala.

Venuje sa stromom, rastlinám, vtákom a iným živočíchom, ktoré v meste najčastejšie stretneme. Je pomerne útly, ale obsahuje mix grafomotoriky, informácií, námetov na pozorovanie a tipov na aktivity v meste.

8 Replies to “Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti”

  1. […] tomto skvelom slovenskom diele som písala v našom výbere detských knižiek o životnom prostredí. Jej čaro spočíva mimo iné v nesmierne sympatických zvieracích hrdinoch, či už je to […]

  2. […] Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí […]

  3. […] Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí […]

  4. […] som na Deň Zeme napísala článok s tipmi na detské knihy o ochrane životného prostredia, dostala som od niekoľkých z vás tip na novú knižku, ktorá mi v zozname chýba. Volá sa […]

  5. […] prírodu sa oplatí starať nielen v apríli. Veľmi pekné detské knihy o ekológii nájdeš aj tu.Naše pracovné listy vám pomôžu vytriediť smeti z lesa a doma si môžete spraviť […]

  6. […] Prečítajte si aj: Knihy o životnom prostredí pre deti […]

Pridaj komentár