Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti

22. apríla každý rok oslavujeme deň našej úžasnej planéty a pripomíname si, ako by sme sa o ňu starať, aby sa nám na nej čo najlepšie žilo. Ja viem, ja viem, o naše životné prostredie sa musíme predsa starať každý deň, nielen raz za rok. Ale je fajn si to z času na čas pripomenúť. Už som písala o tom, ako sa učíme triediť odpad, alebo o tom, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu z mora (v tanieri). Tento rok prinášam pár slov o tom, aké knihy o životnom prostredí si môžete s deťmi prečítať.

Čo sa deje: Recyklujeme

Vydavateľstvo Svojtka vydalo knižku, ktorá tému životného prostredia približuje už tým najmenším čitateľom. Veď správne návyky, ako neplytvať s vodou či triediť odpad, je dobré sa učiť odmalička.

Na každej dvojstránke je krátky veršík a kadejaké ťahacie a posuvné prvky, aby sa zabavili aj detské prstíky.

Gréta

Egreš Gréta

Minuloročnou novinkou je nádherná slovenská knižka o veľrybej speváckej hviezde Gréte, ktorá z ničoho nič stratí hlas. Keď navštívi podmorskú lekárku, zistí, že jej ambulancia je plná zvieratiek chorých kvôli odpadkom, ktoré hádžu do mora ľudia. Korytnačky si mýlia plastové sáčky s medúzami, žralok si vyláme zuby na lodnej kotve, ďalší majú ekzém…

Deň Zeme: detské knihy o životnom prostredí

Zvieratká si nakoniec s ľudskými odpadkami originálne poradia a more si vyčistia. Ale čo my, ľudia? Čo môžeme urobiť pre to, aby sa nám všade nekopili plastové fľaše, sáčky, odpadky? V závere knižky deti nájdu pár tipov. Túto krásnu knižku určite odporúčame a sme veľmi radi, že sa na Slovensku takéto skvelé projekty realizujú.

Na kraji lesa

Egreš minulý rok vydal aj túto krásku, ktorej témou je ochrana prirodzeného prostredia zvierat. Ľudské zásahy do prírody sú také veľké, že niektoré druhy zvierat strácajú svoj domov. Na kraji lesa nás nabáda uvedomiť si, že tu nie sme sami, a že by sme mali dobre zvážiť, ako žiť v harmónii s prírodou.

Je to príbeh syslíka, korytnačky a hlucháňa, ktoré sa cez prázdniny rozhodnú zažiť veľké dobrodružstvo a vyberú sa hľadať miesta, kde žili ich predkovia. Na knižke je úžasné, že deťom približuje zvieratá, ktoré žijú v prírode na Slovensku, no deti o nich často vedia menej ako o slonoch a zebrách 🙂

Prvú časť knihy tvorí ich príbeh, druhá je akousi encyklopédiou.

Keďže knižky od Egrešu sa zväčša na pultoch dlho neohrejú, odporúčam neváhať 🙂

Nezábudka a Divozel

Toto je ďalšia minuloročná novinka, ktorú sme podporili na StartLabe. Je príbehom dvoch súrodencov, ktorí trávia prázdniny u starých rodičov, a spoznávajú miestnu prírodu, aj to, ako ju chrániť. Príbeh sa strieda s rôznymi zaujímavými informáciami. Napríklad na jednej dvojstrane je znázornené, aký typ odpadkov sa v prírode ako dlho rozkladá. Na ďalšej zase, ako správne separovať odpad.

Knihu máme práve rozčítanú, takže vám viac o nej napíšem, keď dočítame. Každopádne je tiež vytlačená na kvalitnom papieri, v krásnej väzbe, a text je doprevádzaný teplými, jemnými kresbami, takže vizuálne sa nám kniha veľmi páči.

Nezábudka a Divozel
Nezábudka a Divozel

Moja planéta

Túto knižku som objavila v Lacných knihách a deti sú z nej nadšené. Je z edície Larousse, čo je väčšinou jasná záruka kvality. Nie je to príbehová kniha, ale encyklopédia, a rieši naozaj všetky možné otázky ohľadom ochrany našej planéty a šetrenia životného prostredia. Obsahuje aj rôzne vyklápacie prvky, ale už sama o sebe je taká krásna, že to ani nie je potrebné.

Detské knihy o životnom prostredí - Moja planéta

Ako sa snežienky takmer zbláznili

Tieto “veselé rozprávky o tom, čo trápi zemeguľu” napísal Peter Stoličný pre deti približne od šiestich rokov. Ako píše v úvode, ľudia nežijú na Zemi sami, a tak sa musia k prírode, ktorá ich obklopuje, správať zodpovedne.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí
Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

V jednotlivých rozprávkach sa deti stretávajú s rôznymi spôsobmi, ako my ľudia škodíme našej planéte – napríklad rúbeme zbytočne stromy, vyhadzujeme v lese odpad a nevypíname elektrické spotrebiče, keď ich nepoužívame. Príbehy sú pomerne jednoducho napísané, hemžia sa rôznymi škriatkami, ježibabami či princeznami a zlo je nakoniec vždy napravené a potrestané. Ku knihe je navyše aj pekný malý pracovný zošit s rôznymi úlohami.

Wangari’s trees of peace

Jeden z pokladov našej knižnice, ktorý sme už čítali nespočetne veľa krát a deti neustále fascinuje. Je to skutočný a veľmi silný príbeh afričanky Wangari Maathai, nositeľky Nobelovej ceny za mier, ktorá sa osobne postavila proti ničeniu lesov v Keni a stála na čele hnutia, ktoré v Afrike vysadilo vyše 30 miliónov stromov. Pretože každý jeden z nás môže niečo urobiť pre to, aby naša Zem bola zdravá a krásna, a aby sa na nej žilo dobre nielen nám, ale aj generáciám, ktoré prídu po nás.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí
Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Knižka je zatiaľ iba po anglicky, ale stále dúfam, že sa niektoré zo slovenských vydavatelstiev ujme tejto skvelej série.

Anna (Príbeh o klíme a životnom prostredí)

A ešte jedna knižka z kategórie 10+, od Josteina Gaardera, autora slávneho Vianočného mystéria. V našej rodine ju zatiaľ čítam iba ja, je to naozaj už pre starších čitateľov, ktorí dokážu pochopiť širšie súvislosti globálneho oteplovania. Prelínajú sa tu dve dejové línie – roku 2012, kedy je údajne Zem z ekologického hľadiska v bode, z ktorého už niet návratu, a roku 2062, kedy každodenne sme svedkami vyhynutia ďalších a ďalších druhov zvierat, na póloch už nie je žiaden ľad a niektoré ostrovy zmizli z mapy sveta. Hlavné protagonistky oboch časov sa vzájomne dokážu prepojiť a snažia sa zachrániť našu planétu. Je to celkom napínavé čítanie.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí
Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Mám pocit, že na nejaké dôležité knižky zabúdam, určite sme ich v priebehu posledného roka čítali viac na túto tému (ktorá je u našich detí mimochodom mimoriadne obľúbená)… Poradíte?

3 Replies to “Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti”

  1. […] tomto skvelom slovenskom diele som písala v našom výbere detských knižiek o životnom prostredí. Jej čaro spočíva mimo iné v nesmierne sympatických zvieracích hrdinoch, či už je to […]

  2. […] Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí […]

  3. […] Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí […]

Pridaj komentár