Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

22. apríla každý rok oslavujeme deň našej úžasnej planéty a pripomíname si, ako by sme sa o ňu starať, aby sa nám na nej čo najlepšie žilo. Ja viem, ja viem, o naše životné prostredie sa musíme predsa starať každý deň, nielen raz za rok. Ale je fajn si to z času na čas pripomenúť. Už som písala o tom, ako sa učíme triediť odpad, alebo o tom, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu z mora (v tanieri). Tento rok prinášam pár slov o tom, aké knihy o životnom prostredí si môžete s deťmi prečítať.

Čo sa deje: Recyklujeme

Vydavateľstvo Svojtka vydalo pred pár mesiacmi knižku, ktorá tému životného prostredia približuje už tým najmenším čitateľom. Veď správne návyky, ako neplytvať s vodou či triediť odpad, je dobré sa učiť odmalička.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Na každej dvojstránke je krátky veršík a kadejaké ťahacie a posuvné prvky, aby sa zabavili aj detské prstíky.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Gréta

Egreš Gréta

Ďalšou tohtoročnou novinkou je nádherná slovenská knižka o veľrybej speváckej hviezde Gréte, ktorá z ničoho nič stratí hlas. Keď navštívi podmorskú lekárku, zistí, že jej ambulancia je plná zvieratiek chorých kvôli odpadkom, ktoré hádžu do mora ľudia. Korytnačky si mýlia plastové sáčky s medúzami, žralok si vyláme zuby na lodnej kotve, ďalší majú ekzém…

Deň Zeme: detské knihy o životnom prostredí

Zvieratká si nakoniec s ľudskými odpadkami originálne poradia a more si vyčistia. Ale čo my, ľudia? Čo môžeme urobiť pre to, aby sa nám všade nekopili plastové fľaše, sáčky, odpadky? V závere knižky deti nájdu pár tipov. Túto krásnu knižku určite odporúčame pre deti približne od troch rokov a sme veľmi radi, že sa na Slovensku takéto skvelé projekty realizujú.

Ako sa snežienky takmer zbláznili

Tieto “veselé rozprávky o tom, čo trápi zemeguľu” napísal Peter Stoličný pre deti približne od šiestich rokov. Ako píše v úvode, ľudia nežijú na Zemi sami, a tak sa musia k prírode, ktorá ich obklopuje, správať zodpovedne.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

V jednotlivých rozprávkach sa deti stretávajú s rôznymi spôsobmi, ako my ľudia škodíme našej planéte – napríklad rúbeme zbytočne stromy, vyhadzujeme v lese odpad a nevypíname elektrické spotrebiče, keď ich nepoužívame. Príbehy sú pomerne jednoducho napísané, hemžia sa rôznymi škriatkami, ježibabami či princeznami a zlo je nakoniec vždy napravené a potrestané. Ku knihe je navyše aj pekný malý pracovný zošit s rôznymi úlohami.

Wangari’s trees of peace

Jeden z pokladov našej knižnice, ktorý sme už čítali nespočetne veľa krát a deti neustále fascinuje. Je to skutočný a veľmi silný príbeh afričanky Wangari Maathai, nositeľky Nobelovej ceny za mier, ktorá sa osobne postavila proti ničeniu lesov v Keni a stála na čele hnutia, ktoré v Afrike vysadilo vyše 30 miliónov stromov. Pretože každý jeden z nás môže niečo urobiť pre to, aby naša Zem bola zdravá a krásna, a aby sa na nej žilo dobre nielen nám, ale aj generáciám, ktoré prídu po nás.

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Knižka je zatiaľ iba po anglicky, ale stále dúfam, že sa niektoré zo slovenských vydavatelstiev ujme tejto skvelej série.

Anna (Príbeh o klíme a životnom prostredí)

A ešte jedna knižka z kategórie 10+, od Josteina Gaardera, autora slávneho Vianočného mystéria. V našej rodine ju zatiaľ čítam iba ja, je to naozaj už pre starších čitateľov, ktorí dokážu pochopiť širšie súvislosti globálneho oteplovania. Prelínajú sa tu dve dejové línie – roku 2012, kedy je údajne Zem z ekologického hľadiska v bode, z ktorého už niet návratu, a roku 2062, kedy každodenne sme svedkami vyhynutia ďalších a ďalších druhov zvierat, na póloch už nie je žiaden ľad a niektoré ostrovy zmizli z mapy sveta. Hlavné protagonistky oboch časov sa vzájomne dokážu prepojiť a snažia sa zachrániť našu planétu. Je to celkom napínavé čítanie ?

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

Deň Zeme: knihy o životnom prostredí

One Reply to “Deň Zeme: knihy o životnom prostredí pre deti”

  1. […] tomto skvelom slovenskom diele som písala v našom výbere detských knižiek o životnom prostredí. Jej čaro spočíva mimo iné v nesmierne sympatických zvieracích hrdinoch, či už je to […]

Pridaj komentár