Hračky na rozvoj jemnej motoriky pre najmenších aj trochu väčších

Rozvoj jemnej motoriky rúk je jedna z kľúčových oblastí, na ktorej najmenšie deti potrebujú pracovať. Jej zdokonaľovanie je úzko prepojené s rozvojom jazyka a reči a dokonca aj matematických schopností.

“Ruka je nástrojom mysle.” Maria Montessori

Od dobre vyvinutých drobných svalov prstov, dlane a zápästia sa odvíja mnoho zručností, ktoré dieťa potrebuje pri starostlivosti o seba (obliekanie, obúvanie, príprava jedla) a takisto grafomotorických zručností (správny úchop pera).

Tu je zopár našich osvedčených tipov na hračky, ktoré nielen detské ruky poriadne precvičia, ale aj zaujmú. Snažila som sa vybrať najmä také, ktoré nie sú jednoúčelové a deťom vydržia dlhšiu dobu (keďže dnes väčšina rodičov bojuje s nadmerným množstvom hračiek, ktoré sa po chvíli okukajú a prestanú byť zaujímavé).

1. Otváranie, zatváranie, vkladanie, vyberanie

Pre malé deti niet lepšej zábavy, ako stále niečo otvárať, vyberať, vkladať, a zase zatvárať. Stále dokola. Skvelou hračkou na rozvoj týchto zručností sú matriošky.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Osobne odporúčam tieto od Small Foot. Sú malé, takže dobre padnú do detskej rúčky,  veľmi cenovo prijateľné a spĺňajú európske normy pre hračky (na rozdiel od matriošiek z turistických obchodov ?), takže sa nemusíte báť, ak ich deti budú ochutnávať. Farbené sú farbami špeciálne vyvinutými pre drevené hračky (a odolnými aj proti slinám detí) a sú dokonca vyrobené z dreva, ktoré pochádza z lesníckych spoločností zapojených do zalesňovania. Existujú vo viacerých zvieratkovských motívoch, takže si deti môžu vybrať ten, ktorý ich zaujíma najviac.

(Tip od nás: Ak sa vám matriošky ťažko na začiatku otvárajú, je dobré plochy, ktoré do seba zapadajú, prejsť šmirgľovým papierom alebo trochu prebrúsiť.)

2. Odomykanie, zamykanie

Zámky fascinujú snáď bez výnimiek všetky deti. Ich odomykanie a zamykanie vyžaduje veľkú mieru sústredenia a jemnomotorických zručností, preto je dobré deťom dať príležitosť so zámkami sa hrať. Túto dosku so zámkami značky Melissa and Doug som kúpila, keď mali deti asi rok a pol.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Po štyroch rokoch si ju ešte stále z času na čas vytiahnu (na rôzne rolové hry). Na kurzoch prešla desiatkami detských rúk, a stále je v dobrom stave, čo je dôkazom, že značka Melissa and Doug robí naozaj kvalitné hračky.

Existuje aj doska so zámkami pre pokročilých, obsahuje štyri pomerne ťažko otvoriteľné zámky a nie je pre deti už až tak príťažlivá.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Oveľa zaujímavejší je od tejto značky domček so zámkami a bábikami. Má štyri dvere, ktoré sa odomykajú štyrmi rôznymi kľúčikmi.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Pri každých dverách je iný -funkčný- zvonček, a za každými dverami býva jedna malá drevená bábika. Domček je prenosný, a bábiky v ňom u nás už prežili desiatky narodeninových osláv, prespávačiek, odchodov do škôlky a podobných rolových hier. Kľúčiky sú malé a vyžadujú už celkom veľkú mieru zručnosti pri odomykaní, takže bez pomoci ho deti zvládnu používať najskôr okolo dvoch rokov. Horná hranica je zatiaľ u nás neobmedzená 🙂

3. Zatĺkanie

Dôležitá aktivita, ktorá posilňuje svaly nielen dlane, ale celej ruky až po rameno. Trénuje k tomu presnosť a koordináciu oko-ruka. Navyše ktoré dieťa pohrdne búchaním s kladivom? Pre najmenšie deti (cca od roka) je fajn napríklad takáto zatĺkacia guličková dráha, keďže po trafení môžu sledovať, ako gulička cestuje.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Keďže sú k nej loptičky v štyroch farbách a k nim korešpondujúce otvory, dieťa automaticky vníma aj farby, triedi a neskôr môžeme pridať vrámci hry aj pokyny zamerané na učenie sa názvov farieb. (“Teraz traf červenú.” “Ktorú buchneš prvú?”)

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Pre väčšie deti sú zaujímavé zase zatĺkacie stavebnice, ktoré dávajú priestor aj na rozvoj orientácie a predstavivosti. Existujú rôzne typy týchto stavebníc, rôznych značiek aj cenových relácií. Ja odporúčam túto, od českého výrobcu Bino.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Obsahuje voľné drevené časti na stavanie podľa fantázie, a k tomu kartónové zvieratká. Je tu aj pár kartičiek s (pomerne náročnými) predlohami. Existujú aj iné témy, nielen farma. Navyše je za vynikajúcu cenu.

4. Prevliekanie a šnurovanie

Navliekanie a prevliekanie je pre deti od útleho veku veľká výzva. U nás doma sa osvedčili prevliekacie hračky Šikulkovo. Sú ručne vyrábané a maľované jednou šikovnou maminou, do detailov prepracované a pre deti vďaka zaujímavým motívom a jasným farbám veľmi príťažlivé.

Ich veľkou výhodou je, že okrem samotného navliekania majú väčšinou aj ďalší, pokročilý, “level” a teda sú pre deti aktuálne na dlhšie obdobie. Naša veľkáčka napríklad miluje svojho dreveného koníka, ktorému po navlečení šnúrok zapletá copy z hrivy a pripína mu na ne sponky.

Rozvoj jemnej motoriky prevliekanie

Vďaka šnurovacej topánke sa zase rýchlo naučila viazať šnúrky (a odvtedy odmieta iné topánky ako šnurovacie ?). Kým najmenšie deti sa jednoducho snažia prevliecť šnúrku cez dierku, tie trochu staršie môžu navliekať podľa predlohy, učiť sa urobiť uzol a nakoniec zaviazať šnúrky do mašličky.

Jemná motorika šnurovanie

5. Vkladanie, vhadzovanie

Nedávno som objavila túto krásnu rybku od slovenského výrobcu Nene. Je vyrobená z kvalitného voňavého dreva, precízne opracovaná a neodolajú jej nielen deti, ale ani podaktorí dospelí ? Detským prstíkom dá poriadne zabrať, od približne 18 mesiacov až po predškolský vek.

Hračky na jemnú motoriku

(Mimochodom tento výrobca ponúka aj krásny detský nábytok, od učiacich veží, cez postele, knižnicu až po vodný stolík. Ak práve zariaďujete detskú izbu alebo sa na to chystáte, určite odporúčam mrknúť na stránku.)

6. Navliekanie na geoboard

Skvelá hračka na rozvoj jemnej motoriky, ktorá rastie s dieťaťom, je aj takzvaný geoboard. Je to drevená doska s kolíkmi, na ktoré deti navliekajú gumičky. Najmenšie deti (približne od jedného roka) môžu nastokávať veľké drevené korálky.

Jemná motorika

Od približne 18 mesiacov je výzvou samotné navliekanie gumičiek. Neskôr, keď tento úkon majú deti zvládnutý, môžu začať skúšať navliekať ich podľa predlohy. Vyžaduje to dobrú priestorovú orientáciu, logické myslenie, schopnosť odrátavať si správne kolíky zľava, sprava, zhora, zdola… Predlohy navyše môžu pomáhať pri učení geometrických tvarov, písmen či čísel.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

Lacný geoboard kúpite napríklad tu. Mne zostalo pár sád geoboardov s gumičkami a predlohami z predvianočnej výstavy. Komplet sada stojí 8 Eur a obsahuje geoboard, gumičky a 24 zalaminovaných predlôh rôznej náročnosti. Elektronickú verziu predlôh ponúkam za 1 Eur tu.

Hračky na rozvoj jemnej motoriky

So všetkými hračkami, ktoré tu uvádzam, pracujeme na kurzoch Montessori ateliér a sú otestované nielen u nás doma, ale doslova stovkami detí. Dúfam, že ste v tomto výbere našli aspoň malú inšpiráciu. Ak máte nejaké ďalšie tipy na hračky, ktoré tu chýbajú, budem rada, ak mi dáte vedieť.

Ak máte záujem o geoboard so zalaminovanými predlohami, napíšte mi prosím sem:

Pridaj komentár