Zvieratá v zime

Zvierata v zime

Keď nám pod nohami vŕzga sneh a šmýkame sa na ľade, debaty sa u nás doma neraz točia okolo otázok, čo robia tie alebo onaké zvieratá v zime. Je to téma, ktorá je pre deti veľmi zaujímavá – stretávajú sa s ňou už na jeseň, kedy sledujeme kŕdle vtákov odlietajúce do teplých krajín, pri prechádzkach zasneženým lesom, kde občas zbadáme veveričku (alebo dokonca srnku), či pri vešaní krmítiek pre sýkorky pred domom. Nehovoriac o kope kníh, ktoré na túto tému čítame.

Ktoré zvieratá v zime hibernujú, ktoré sa prispôsobia, ktoré migrujú?

Rôzne zvieratá trávia zimu rôznymi spôsobmi. Niektoré sa uložia na zimný spánok – buď schované niekde v jaskyni či zahrabané v brlohu, alebo vo vode, na dne jazera, zahrabané v bahne. Niektoré na zimu odídu niekam, kde je teplejšie. A niektoré sa prispôsobia chladu a zostanú.

Pred pár rokmi, keď sme si v tom potrebovali urobiť trochu jasno, urobila som deťom jednoduchú triediacu aktivitu.

 Zvieratá v zime

Cieľom je rozdeliť zvieratá do troch prostredí podľa toho, či v zime hibernujú – spia, adaptujú – prispôsobia – sa, alebo migrujú – sťahujú sa tam, kde je teplejšie.

Zvieratá v zime

Ku každému prostrediu je šesť kartičiek so zvieratami, ktoré sú zo zadnej strany farebne kódované na kontrolu správnosti. Ako vždy, aj tu som sa pri výrobe aktivity naučila niečo nové. Vedeli ste napríklad, že aj slony migrujú?

Neskôr som dorobila karty s jednoduchým textom, ktorý obsahuje zaujímavosti o týchto zvieratách. Sú to také hádanky na podporu samostatného čítania.

Ak máte záujem o tento súbor, v eshope ho nájdete tu.

Náš zimný les

Aby to nezostalo len pri kartičkách, vytvorili sme si 3D maketu zasneženého lesa. Ako podklad sme použili hrubší kartón a snazili sme sa vymyslieť, akými rôznymi spôsobmi v lese zvieratá trávia zimu.

Zvieratá v zime

Najskôr sme vyrobili jaskyňu pre medveďa. Použili sme malú krabičku, ktorú sme oblepili natrhanými kúskami hnedého papiera. Dovnútra sme medveďovi dali trochu slamy a lístia, aby sa mu pohodlne spalo.

Zvieratá v zime

Potom sme urobili jazero, na ktorého dne spí žaba. Bobor si vedľa jazera vyhĺbil noru a v nej tiež spí. V lese nesmú chýbať stromy. V tom našom žije sova snežná a ďateľ.

Zvieratá v zime

V dutom kmeni stromu a pod rôznymi skalami sa zase schovávajú lienky, mravce, dážďovky.

Zvieratá v zime

Noru sme museli vyhĺbiť aj pre jazveca. Ten v nej, pod vrstvou snehu, tiež prespí až do jari.

Zvyšné zvieratá sa pohybujú po lese aj v zime a hľadajú potravu. Vlk, líška, zajac, jeleň, srna, rodina diviakov. (Museli sme si ale hneď na začiatku na popud detí odsúhlasiť, že v našom lese sú všetky zvieratá kamaráti, takže vlk a líška majú smolu.)

Myšlienková mapa

Poznáte mindmapping – myšlienkové mapy? Kedysi daaaaavno som vrámci práce absolvovala školenie, kde sme sa o nich učili. Keď ich človek vie robiť, sú oveľa efektívnejším nástrojom na robenie si poznámok, resp. učenie sa, ako tie klasické lineárne poznámky s odrážkami, na ktoré sme zvyknutí, a sú skvelou pomôckou napríklad pre dyslektikov. Fajn tipy, ako ich robiť, nájdete napríklad v tomto článku.

Naša veľká školáčka takú myšlienkovú mapu vyrábala v škole (o živej a neživej prírode). Tak sme ju poprosili, aby nám ukázala, ako na to, a skúsila s nami vytvoriť mapu na tému Čo robia zvieratá v zime.

zvieratá v zime myšlienková mapa

zvieratá v zime myšlienková mapa

zvieratá v zime myšlienková mapa

zvieratá v zime myšlienková mapa

zvieratá v zime myšlienková mapa

Zvieratá v zime v detskej literatúre

Máme zopár krásnych knižiek o tom, ako rôzne zvieratá trávia zimu.

Top kniha, ktorá nám pomohla pri skúmaní správania zvierat v zime, je Rok v lese. Znázorňuje jeden a ten istý les počas celého roka. Každý mesiac je zobrazený na jednej dvojstrane a tak môžete sledovať jedno konkrétne zvieratko a čo sa s ním deje od januára do decembra. Odkedy ju máme, na množstvo detských otázok môžem odpovedať: “Pozri Rok v lese!”

Rok v lese

Ďalšou zimnou knihou, ktorá u nás teraz fičí, je Secrets of Winter, z pomerne novej edície “baterkových knižiek”.

Zvieratá v zime

Zopár knižiek z tejto edície po slovensky vydalo vydavateľstvo Svojtka. U nás je napríklad úplným hitom Autoservis alebo Ľudské telo. Táto o tom, čo skrýva sneh, je zatiaľ iba v angličtine, ale stojí za to. Ak takýto typ knižiek ešte nepoznáte, s baterkou si podsvieťujete strany a odhaľujete na nich to, čo by ste voľným okom nevideli. Napríklad zistíte, čo trávi zimu schované pod skalou, čo veverička skrýva v bútlavom strome, či pred čím uteká myška zasneženou krajinou.

Zvieratá v zime

A ešte jedna knižka, ku ktorej sa každú zimu vraciame, je útla Animals in winter. Na jednotlivých dvojstránkach stručne opisuje, akými rôznymi spôsobmi trávia zvieratá zimu. Niektoré ju prespia vo vyhĺbených spletitých chodbách pod zemou či v jaskyniach. Iné si pred zimou urobia zásoby jedla, vďaka ktorému prežijú. Ďalšie sa nepripravia na zimu nijak a potom hľadajú potravu pod snehom.

Animals in winter

Keď je veľmi tuhá zima, zvieratá potravu hľadajú veľmi ťažko. A vtedy im môžeme pomôcť my, napríklad tým, že vyrobíme pre vtáky krmítka. Posledná dvojstránka v knihe je venovaná spôsobom, ako konkrétne pomôcť hladným zvieratám.

Animals in winter

 

Dúfam, že si túto poriadnu treskúcu zimu užívate rovnako ako my ❄

2 Replies to “Zvieratá v zime”

  1. […] kedy bola neveľmi aktuálna, a tak zostala trochu nepovšimnutá. Rozhodne ju však odporúčame, na naše každoročné skúmanie zvierat v zime je ako […]

  2. […] mesiacoch je u nás veľkou témou otázka, ako trávia rôzne zvieratá zimu. Vytvorila som túto aktivitu, ktorú každoročne […]

Pridaj komentár