Návšteva zubára

zuby, zubar

Pred pár dňami sme riešili prvé zubné kazy. Rozmýšlala som, ako deti pripraviť na tento nie veľmi príjemný zážitok a ako ich primäť k tomu, aby si dali kaz opraviť.

Vypočula som si nejeden príbeh o tom, ako deti odmietli ísť k zubárovi či otvoriť u zubára ústa, a priznám sa, že mi to prišlo celkom logické. Aj ja považujem vŕtanie zubov za vrcholne nepríjemnú záležitosť a do návštevy zubára sa rozhodne nehrniem.

zuby, chrup

Potom som si však uvedomila, že deti ešte skúsenosť s vŕtaním zubov nemajú a teda nemajú dôvod sa ho dopredu obávať (ak ich samozrejme zubárom zámerne nestrašíme). A došlo mi, že pôjde pravdepodobne o strach z neznámeho. A ten sa dá veľmi dobre eliminovať jednoducho poznaním.

Vŕtame, plombujeme

Vytiahli sme teda náš model chrupu  a detailne si vysvetlili – a samozrejme aj vyskúšali – ako také vŕtanie zubov prebieha.

zuby, kazy, zubár

Keďže náš chrup neje žiadne sladkosti a dôsledne si čistí zuby, museli sme najprv z čiernej plastelíny urobiť kazy. Potom deti zobrali vrtáky (drevené špajle) a kazy odstraňovali. No a keď boli kazy odstránené, bolo ešte treba diery po kazoch zaplombovať.

zuby, kazy, zubár

S týmto sa deti naozaj vyhrali, vŕtali a plombovali, napodobňovali zvuk vŕtačky, ešte doslova hodinu pred návštevou zubárky. Verím, že aj vďaka tomu to celé prebehlo potom v ordinácii úplne hladko.

(Druhý faktor, ktorý výrazne pomohol, bol fakt, že pani zubárka vytiahla farebné plomby a deti si mohli vybrať, akú farbu chcú. Veľkáčka sa ma dokonca pýtala, kedy dostane ďalšiu plombu, lebo vraj k tej jej fialovej by sa jej veľmi hodila ešte ružová.)

Zuby, zuby, a ešte raz zuby

Deti táto téma veľmi zaujala a tak sa zubom nakoniec venujeme ešte niekoľko dní po (veľmi úspešnej) návšteve zubárky.

Tu je zopár našich zubných aktivít, možno vás inšpirujú.

Rezáky, očáky, stoličky

omalovanka, zuby, typy zubov

Vytvorila som ‘omaľovánku’ detského aj dospelého chrupu, kde sú vyznačené typy zubov a opísané ich funkcie. O tých sme sa porozprávali a potom deti vyfarbovali jednotlivé zuby podľa návodu.

Keď sa kazy dajú vygumovať

Ďalšia aktivita bola zameraná na posilnenie prstov. Ceruzkou som nakreslila na obrázok otvorených úst kazy, a deti museli kazy gumovať. Gumovanie je pre malé deti celkom ťažká aktivita, gumu musia držať pevne v prstoch, a pritom dobre zatlačiť na papier, aby bol efekt viditeľný. Okrem toho nemajú moc príležitosť gumovať a tak sa pre túto činnosť vskutku nadchli.

Potom ešte plombovali vygumované diery tampónmi do uší. Pôvodne plombovali bielou temperovou farbou, ale po návšteve zubárky už potrebovali plomby farebné.

kazy, zubar, gumovanie

Bylinožravce, mäsožravce, všežravce

Chcela som deťom ukázať, že zvieratá majú zuby prispôsobené tomu, akú potravu prijímajú. Mäsožravce napríklad majú ostré očné zuby, ktorými trhajú surové mäso, zatiaľ čo bylinožravce potrebujú naopak silné stoličky, ktorými rozomieľajú trávu a listy. Vytvorila som teda kartičky rôznych zvierat, ktoré sme delili podľa chrupu.

chrup, zuby, mäsožravce, bylinožravce, všežravce

Ako používať kefku

Túto aktivitu som našla na internete a veľmi mi prišla pre nás vhod. Príde mi totiž, že naše deti skôr kefku pri čistení zubov okusujú, ako by naozaj s ňou niečo čistili. A tak som na zalaminované obrázky zubov nakreslila stierateľnou fixkou “nečistoty” a deti ich mali kefkou odstraňovať. Chcela som tým docieliť, aby si uvedomili, čo s kefkou treba robiť, aby čistila.

zuby, kefka, čistenie

Čo sa zubom páči, a čo nie

zuby, kazy

Túto peknú aktivitku sme dostali v nedávnej výmene a hodila sa nám perfektne do témy. Deti samozrejme teoreticky dokonale ovládajú, čo je pre zuby zdravé a čo im škodí, ale v praxi to moc nepozorujem ??

Anatómia zubu, plastelína a nite

Nakoniec sme si ešte ukázali, z čoho sa skladá zub. Máme na to jednu peknú drevenú vkladačku.

anatómia zubu, vkladačka zub

Potom sme vytiahli plastelínu, nastrihali nitky, a vymodelovali si zub so všetkým, čo k nemu patrí.

plastelína, playdoh, anatómia zubu

Prečo si umývame zuby?

K téme zubov je veľmi nápomocná aj táto okienková knižka. Je fajn, keď deti “štrajkujú” a odmietajú spolupracovať pri umývaní zubov, aj na vysvetlenie napríklad toho, prečo zvieratá si zuby tak ako my umývať nemusia.

Prečo si musím čistiť zuby?

Prečo si musím čistiť zuby?

Prečo si musím čistiť zuby?

Materiály

Model chrupu sme získali tu a stál asi 4 EUR.

Drevenú vkladačku som kúpila tu a zabezpečila slovenský preklad, takže je v ponuke aj v slovenčine 🙂

Aktivity som deťom vyrábala ja a môžete si ich kúpiť ako elektronický súbor tu (spolu 10 aktivít na 12 stranách za 2 EUR).

A dajte mi vedieť, ako prebiehalo prvé opravovanie kazu u vašich detí!

Pridaj komentár