Zoznamujeme sa s plodinami

Plodiny, trojzložkové karty

S prebúdzajúcou sa jarou sa nám menia aj témy na poličkách v Montessori ateliéri. Tento týždeň som vytiahla jednu aktivitku staršieho dáta, a veru celkom vás zaujala. Tak vám ju tu v skratke predstavím, poľahky si ju totiž pripravíte aj doma. Je zameraná na známe plodiny. Pôvodne som ju robila pre moje deti na doma, teraz už zabáva deti na kurzoch.


Mohlo by vás zaujímať: Sadíme, pestujeme, staráme sa o rastlinky


Čo sú to plodiny?

Plodiny sú rastliny, ktoré pestujeme pre úžitok. Radíme sem obilniny, okopaniny, olejniny, ovocie, či liečivé rastliny. Ja som vybrala 12 druhov plodín, ktoré sa u nás doma bežne vyskytujú. Je to ryža, fazuľa, hrach, šošovica, kukurica, ľan, pšenica, sezam, pohanka, mak, tekvica a slnečnica.

Plodiny, trojzložkové karty

Trojzložkové karty

Vytvorila som klasické trojzložkové karty. (Ako ich používať, som písala tu.)

Plodiny, trojzložkové karty

Ku každej plodine som najskôr vytvorila obrázok samotných plodov. Deťom som dala plodiny do priesvitných sáčkov, aby ich mohli skúmať a priraďovať.

Priesvitné sáčky však neboli ideálnym riešením. Deti si nemohli zrnká a plody dobre ohmatať, a stále som tŕpla, či pri tej manipulácii jedno z vreciek nepraskne a obsah sa nerozletí po celej domácnosti.

Tak som v nejakom tom lacnom obchode (Kik alebo Teddi) kúpila korkové podpivníky a na tie som plodiny pekne krásne nalepila. Drobné zrnká, typu mak či ryža, sa lepili najľahšie. Jednoducho som na korok naniesla vrstvu lepidla (Herkules) a štedro posypala tak, aby všetko lepidlo bolo dobre prekryté. Horšie to bolo s väčšími, ako fazuľa či hrach, ktoré takto nedržali, a tak som na ne použila tavnú pištol, párkrát sa dobre popálila a vláskami horúceho vosku zalepila celý stôl. Výsledok ale stál za to. Deti si to ohmatávanie neskutočne užívali (a dodnes na kurzoch užívajú, aj keď občas sa ich snažia odlúpnuť z podložky).

Montessori karty semená

O plodinách sa môžete s deťmi aj veľa rozprávať. Čo s nimi robíme, kedy ich najčastejšie jedávame a k čomu, ako komu chutia, ako sa varia… Či ich doma pestujeme, ako sme ich sadili, ako rástli…


Prečítajte si aj: O maličkom semienku


Neskôr, keď deti toto zvládli, som pridala k obrázkom plodu aj obrázky rastlín. Inšpiroval ma k tomu jeden výlet do prírody s deťmi, kde sme objavili mnoho divých makov. Deti hneď považovali za jasnú vec, že toto sú rastliny, z ktorých máme mak. A tak sme doma pozerali fotku kvetov maku siateho, a rozprávali sa o tom, ako sa líši od maku divého.

montessori karty semeno

Nakoniec teda máme 12 krúžkov s plodinami, dvanásť kariet s obrázkami plodov a 12 kariet s obrázkami rastlín. Keď budem mať chvíľu čas, dorobím aj opisné karty, pre samostatných čitateľov. Zatiaľ si však pekne vystačíme s touto verziou.

Montessori aktivity pre deti

Karty k plodinám si môžete stiahnuť v elektronickej podobe v našom obchode za malý poplatok.

Pridaj komentár