Zdravia, šťastia vinšujeme

Ako žili naši starí a prastarí rodičia? Ako slávili Vianoce či Veľkú Noc? Aké dodržiavali tradície, ako trávili čas? Nová kniha Zdravia, šťastia vinšujeme približuje deťom najdôležitejšie tradície a sviatky počas štyroch ročných období tak, aby malí čitatelia pochopili, akým spôsobom sa žilo v minulosti.

Od zimy po jeseň

Kniha je chronologicky písaná, nezačína prvým januárom, ako by sme očakávali, ale niekedy koncom novembra. Má to historický dôvod, ktorý autorka vysvetľuje hneď v úvode knihy. Kedysi pre ľudí bol dôležitejší rok hodpodársky. Začínal neskorou jeseňou, ktorú oni považovali za zimu, a končil vtedy, keď dokončili prácu na poliach, lúkach, záhradách a vinohradoch. Padlo nám to vhod, pretože sme rovno mohli začať čítať od začiatku.

Každé ročné obdobie je najprv na pár stranách predstavené, s dôrazom aj na deti. Napríklad v zime sme sa dočítali, že to bolo obdobie relatívneho kľudu, kedy sa ľudia veľa stretávali doma pri horiacom ohni, spievali si pesničky a rozprávali rozprávky a príbehy. Leto bolo obdobím namáhavej práce, a to platilo aj pre deti. Spolu s rodičmi trávili letné prázdniny nie leňošením a cestovaním, ale na poliach, zberom lesných plodín a prácou v záhrade.

Zdravia, šťastia vinšujeme

Svätci, pesničky, koledy, riekanky aj pranostiky

V texte sú niektoré dôležité slová zvýrazňované. Na konci knihy je slovník, ktorý vysvetľuje dnes už neznáme slová. Text je dopĺňaný aj rôznymi ľudovými pesničkami, koledami, aj pranostikami. Tie sa našim deťom zdajú najzaujímavejšie, a aj ja pri nich žasnem, ako mali ľudia v minulosti odpozorovanú prírodu.

Deti boli fascinované vysvetlením, že ľudia kedysi ešte mnoho prírodných javov nechápali a báli sa ich. Vysvetľovali si ich po svojom – rôznymi démonmi a strigami – a proti nim sa snažili bojovať obradmi, úkonmi, ktoré ich mali vyhnať preč. Tieto zvyky boli tak hlboko zakorenené, že sa uchovali aj po tom, čo ľudia prírodu pochopili.

Hlavný text je dopĺňaný kratšími textami o svätcoch a dôležitých osobnostiach.

Zdravia, šťastia vinšujeme

Spoločník na celý rok

Kniha myslím nie je určená na systematické čítanie od A po Z, skôr ako sprievodca, ktorého môžete vyťahovať počas roka. Advent je na to ako stvorený, takmer každý deň v decembri je spojený s nejakým zvykom. My sme zatiaľ vyberali známe mená v novembri a decembri – čítali sme o svätom Ondrejovi a svätej Barbore. Zajtra si naštudujeme Mikuláša.

Kniha je oficiálne od 10 rokov, ale pre našich prvákov a tretiačku je ako šitá.

Autorka vraj považovala za veľkú výzvu nájsť jazyk, ktorému by deti rozumeli a ktorý by ich zároveň nepodceňoval. Myslím, že sa jej to podarilo pekne, text nie je prehnane zjednodušený a nepôsobí prehnane detsky, na druhej strane je zrozumiteľný a dobre plynulo sa číta.

Od etnologičky a skúsenej autorky

Autorka Zora Mintalová Zubercová je etnologička s vyše 40-ročnou praxou a autorka viacerých kníh pre dospelých s podobnou tématikou. K písaniu knihy pre deti sa postavila s veľkou zodpovednosťou a rešpektom, kniha vznikala viac ako 2 roky. Hovorí totiž, že kým s dospelým čitateľom môže očakávať, že je v téme mierne zorientovaný, pri deťoch je to iné. Preto do textov vkladala aj rozličné historické súvislosti.

Zora si pri písaní knihy predstavovala samú seba ako malé dievčatko, ktoré žilo pred stopäťdesiatimi rokmi a vždy keď dokončila určitú časť knihy, prečítala ju deťom zo škôlky a aj školy, aby si overila, či to čo vytvorila je pre nich naozaj zaujímavé.

priblížiť tradície  a sviatky tak, aby malí čitatelia (odporúčané pre deti 10+) pochopili hlavne iný spôsob života v minulosti. vznikala cez dva roky a 

Text dopĺňajú dômyselné ilustrácie Františka Hříbala, ktorý má s takýmto žánrom skúsenosti – ilustroval aj Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (ktoré u nás doma zatiaľ čakajú v skrini na svoj správny čas :-)). Baví ma, ako priamo odzrkadľujú informácie z textu pomocou mnohých malých detailov, ktoré si malý pozorný čitateľ určite nájde.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart. Kúpite ju napríklad tu.

Pridaj komentár