Ako zaznamenávame naše cestovateľské zážitky

Zima nám prešla plynule do leta. A nastal opäť ten vzrušujúci čas roka, kedy začíname plánovať výlety, cesty, dovolenky, ktoré podnikneme cez prázdniny. Ako tak plánujeme, často vyťahujeme fotky a mementá z predošlých výletov, aby sme si zaspomínali, čo sme pekné prežili. Chcela by som sa s vami preto podeliť o pár spôsobov, ako si u nás deti zaznamenávajú svoje cestovateľské zážitky.

Najlepšie nám funguje, keď dojmy a zážitky zaznamenávame bezprostredne počas výletov. Istý čas som mala snahu čakať na návrat domov, kedy vytlačím aj nejaké fotky. Deti však dovtedy už dávno zabudli, čo kde videli a čo si chceli poznačiť, musela som ich do toho naháňať a pripomínať im, čím to celé strácalo na pointe. Preto píšu/kreslia buď každý večer, alebo nasledujúce ráno a domov sa už vracajú “bez domácich úloh”.

1. Turistický denník

Tieto malé knižočky slúžia na zbieranie takzvaných turistických vizitiek, ktoré si môžete kúpiť pri návšteve rôznych turistických atrakcií, pamiatok, múzeí či parkov prevažne na Slovensku a v Čechách. Kúpili sme ich, keď boli deti veľmi malé a o nejakom systematickom kreslení či písaní ešte nemohla byť reč. Zhodou okolností to bolo práve v čase, kedy pre nich nálepky boli niečo magické a nalepiť ich aspoň približne tam, kam patria, bola pre nich veľká výzva.

Cestovateľské zážitky - turistický denník

Knižka slúži ako album, na ľavú stranu každej dvojstrany sa lepia vizitky a pravá je voľná – ja tam píšem detské postrehy, dojmy a komentáre.

Cestovateľské zážitky

Ku každej vizitke sa navyše zaznamenáva dátum, spôsob dopravy, približná lokalita na mape a zopár ďalších detailov.

Cestovateľské zážitky - turistický deník

Nevýhodou je, že vizitky kúpite viacmenej iba vrámci ČR a Slovenska, aj to nie všade. Niekedy sme teda nútení si vlastné vizitky vyrábať. Ďalšou nevýhodou je, že kupovanie vizitiek celkom lezie do peňazí, najmä ak máte viac detí.

Turistický denník

Viac o tomto českom projekte, ktorý mimochodom tento rok slávi desiate výročie, sa dočítate tu. (Ja som naše denníky priamo na tej stránke aj kúpila.)

2. Cestovateľské denníky DIY

Na dlhšie výlety si vytvoríme vždy jednoduché zošity, do ktorých si deti potom denne zaznamenávajú, čo sme robili, videli, zaujímavé zažili.

Cestovateľské zážitky

Keď boli deti menšie, záznamy mali výlučne kreslenú podobu a ja som dopisovala k nim krátke vysvetlivky. Postupne pribúda aj písané slovo. Je to fajn spôsob, ako deti aj počas prázdnin potrénujú trochu grafomotoriku a písanie, bez toho, aby boli do toho nútené. Navyše sú knižky potom dobrí pomocníci, keď deti rozprávajú cestovateľské zážitky starým rodičom či kamarátom.

Deťom vyhovuje aj to, že tieto zošity sú vhodným miestom na lepenie vstupeniek, lístkov, a kadejakých drobností, s ktorými sa proste nevedia rozlúčiť 🙂

Zošity vyrábam jednoducho z bieleho (kancelárskeho papiera), ktorý preložím na polku a v strede zošijem zošívačkou. Na vrchnú stranu použijem tvrdší papier, aby bol zošit viac odolný pri častej manipulácii, a počet strán prispôsobím dĺžke dovolenky.

Cez letné prázdniny, kedy je toho cestovania fakt dosť, a nechceme mať 10 rôznych papierových zošitov, kúpim každému jeden poriadny, cca 40-listový, a vypĺňajú ho celé leto. Majú tak krásnu spomienku na celé prázdniny.

Aby deti mali s čím tvoriť, na dovolenky vždy nosíme našu prenosnú sadu tvorivých nevyhnutností.

3. Cestovateľský lapbook

Keď z času na čas podnikneme väčšiu cestu do nejakej novej, neznámej krajiny, snažíme sa už pred samotnou cestou pripraviť a dozvedieť sa o našej destinácii čo najviac.

Lapbook o cestovaní Izrael

Napríklad aká je vlajka príslušnej krajiny, akou menou sa v nej platí, akým jazykom sa tam hovorí… Informácie zhromažďujeme do lapbookov. Táto forma je najvhodnejšia už pre trochu staršie deti, ktoré už vedia samé písať a zbierať informácie. Tým, že si lapbook robia samé, si totiž najviac informácií z neho aj zapamätajú.

Cestovateľské zážitky

O tom, ako také cestovateľské lapbooky tvoríme, som písala minulý rok v tomto článku.

 

A vy ste na tom ako, akou formou si uchovávate s deťmi spomienky na spoločné cestovanie? Pochváľte sa 🙂

One Reply to “Ako zaznamenávame naše cestovateľské zážitky”

  1. […] Neviem, či ste si všimli, ale rada deťom podsúvam pri každej možnej príležitosti nejaký ten denník. Každé prázdniny, každý trochu dlhší výlet… Písala som o nich aj tu. […]

Pridaj komentár