Zapaľovanie sviečky alebo Nebezpečné hry s ohňom

Pred pár dňami sme v našom materskom centre mali akčné popoludnie pre deti, zvané Nebezpečné hry. Hrali sme sa s nožom, strúhadlom, kladivom či pílou, manipulovali s horúcou vodou aj s ohňom. Cieľom bolo ukázať deťom a ich rodičom, že aj zdanlivo nebezpečné aktivity deti hravo zvládnu, ak im ukážeme, ako ich robiť bezpečne a budeme im dostatočne dôverovať. A že deti potrebujú samé pocítiť zodpovednosť za seba, ak chceme, aby vyrástli v sebavedomých a zodpovedných dospelých.

Jedným z najviac vyťažených stanovísk bolo zapaľovanie sviečky. Deti k ohňu pristupovali s veľkým rešpektom a vážnosťou, a zo sústredeného pohľadu bolo jasné, že ich táto aktivita nesmierne fascinuje. Čoskoro sme mali v miestnosti aj napriek intenzívnemu vetraniu poriadne “táborákový” vzduch a zásoba zápaliek sa míňala závratným tempom 🙂

Ak si doma radi spríjemňujete atmosféru sviečkami, alebo ak vaše deti čaká v blízkej budúcnosti oslava narodenín, nacvičte si bezpečné zapaľovanie sviečky s touto jednoduchou aktivitou.

Zapaľovanie sviečky na tácke

Všetko, čo pri tejto aktivite použijete, by malo byť z nehorľavých materiálov, teda z kovu alebo skla. Zapaľovanie sviečky by sa malo robiť na stole.

Montessori zapaľovanie sviečky

Potrebujete:

  • kovovú alebo keramickú tácku,
  • sviečku,
  • dlhé zápalky (predávajú ich napríklad v IKEA pri pokladniach),
  • nádobku s vodou,
  • nádobku na odkladanie použitých zápaliek,
  • zvonček na zahasenie sviečky (zhášadlo – tiež sa dá kúpiť v IKEA).

Na tácke si uložte zľava doprava zápalky, sviečku, nádobku s vodou a nádobku na odkladanie použitých zápaliek. Jednotlivé predmety by mali byť uložené v takom poradí, v akom sa budú používať.

Ako na to

1. Vyberieme zápalku z krabičky, krabičku postavíme na stôl tak, aby “škrtacia plocha” bola hore.

2. Krabičku so zápalkami pevne držíme (ľavou, resp. nedominantnou) rukou.

3. Druhou rukou chytíme zápalku a zapálime ju pohybom po škrtacej ploche OD SEBA.

Zapaľovanie sviečky

Zapaľovanie sviečky

4. Horiacu zápalku priložíme k sviečke.

Zapaľovanie sviečky

Sviečku odporúčam čo najvyššiu. Deti totiž často majú tendenciu zápalku prikladať k sviečke zhora nadol, pričom si neuvedomujú, že sa môžu s horiacou sviečkou popáliť, takto:

Zapaľovanie sviečky

Pri vysokej sviečke držia zápalku vodorovne, alebo ju smerujú ohňom hore.

5. Zahasíme ju v miske s vodou.

Zapaľovanie sviečky

6. Použitú zápalku vhodíme do misky, ktorá na to slúži.

Zapaľovanie sviečky

7. Sviečku zahasíme. Môžeme to urobiť fúkaním, čo je skvelá činnosť na precvičenie oromotoriky – svalov úst.  Alebo môžeme použiť zvonček na zhášanie. Pre deti je toto veľmi zaujímavá skúsenosť, ktorá zase trénuje jemnú motoriku rúk a navyše väčšinou prináša otázku, ako je to možné ?

Zapaľovanie sviečky

Pridaj komentár