Žaba, žaba, žabička

Každú jar máme príležitosť pozorovať a skúmať žaby. Popravde, kým sme nemali deti, ani by mi vo sne nenapadlo, že sa budem o ne toľko zaujímať. Deti však zaujíma všetko živé, či je to stonožka, či slon, zvlášť, ak je to niečo, s čím prichádzajú bezprostredne do kontaktu. Žaba je v tomto smere fascinujúci objekt. Môžeme ju stretnúť a skúmať v prírode vo všetkých fázach jej životného cyklu a navyše je to obojživelník, teda zviera, ktoré dokáže žiť vo vode aj na súši.

Životný cyklus žaby

Pri skúmaní životného cyklu žaby si pomáhame parádnymi miniatúrami, pretože všetko ide ľahšie, keď to je hmatateľné. Tie naše plávu v zmyslovej krabici. Máme k nim aj kartičky. Sú na nich fotky žaby v jednotlivých fázach životného cyklu, a deti priraďujú miniatúru k fotke.

Žaba zmyslová krabica

K miniatúram a kartičkám nám časom pribudli aj pečiatky. Pomáhajú deťom životný cyklus žaby nakresliť.

Pečiatky

A samozrejme nesmie chýbať knižka. Vývoj žaby je krásne popísaný, a hlavne nafotený, v knihe Z jahniatka ovca, zo žubrienky žaba.

K rozmnožovaniu žaba potrebuje vodu, pretože života na súši je schopný až dospelý jedinec, ktorý má vyvinuté pľúca. Kým sa vyvinú, žije výlučne vo vode a dýcha žiabrami. Na jar samička nakladie vo vody vajíčka, ktoré obsahujú malé zárodky obalené rôsolovitou hmotou.

Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba

Jedna žaba ich dokáže naklásť až 20 tisíc!

S deťmi si vždy takéto veľké abstaktné čísla premieňame na konkrétne (Montessori) zlaté perly. Tisícku znázorňuje kocka (obsahujúca tisíc korálikov). Dvadsať kociek ani doma nemáme, no deťom stačilo aj tých 16, čo sme nazbierali.

životný cyklus žaby

Híkali, že to snaď nie, veď to budú všade iba samé žaby! (Veľkáčka ich našťastie upokojila suchým konštatovaním, že väčšina vajíčok aj tak umrie.)

Z poteru sa vyliahnu malé žubrienky. Majú dlhý chvost, vďaka ktorému sa pohybujú, a žiabre, ktoré im pomáhajú dýchať pod vodou.

Žaba životný cyklus

Postupne žubrienkam začnú rásť zadné aj predné nohy, a nakoniec aj pľúca.

Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba

Mladá žabka sa vynorí a je schopná dýchať vzduch, rovnako ako my! Už sa teda vie pohybovať vo vode aj po súši. Ešte trochu podrastie a je z nej dospelá žaba.

Pomoc ropuchám pri jarnej migrácii

Pred dvomi rokmi sme sa prvýkrát zúčastnili akcie, ktorej cieľom je pomôcť žabám po zime bezpečne zísť z kopcov k jazerám, kde kladú vajíčka. Bráni im v tom cesta (pre motorové vozidlá), cez ktorú ich prenášame. Na jar “vyrastú” nad cestou zábrany, ktoré žaby zadržiavajú. Rôzni dobrovoľníci potom tieto žaby prenášajú cez onú nebezpečnú cestu a vypúšťajú ich pri vode.

Prenášanie žiab

Deťom dáva táto akcia nielen veľký pocit zadosťučinenia, že pomáhajú prírode, ale majú pritom možnosť poriadne žaby preskúmať.

Prenášanie žiab

A že je to silný zážitok, na ktorý len tak nezabudnú, je úplne samozrejmé 🙂

Žaba

Pri hľadaní žabiek nám veľmi dobre vždy poslúži aj identifikačný kruh žiab Karpát.

Žaba

Je obojstranný, pričom na jednej strane sú obrázky žiab a ich názvy, a na druhej zase vajíčka. Identifikačný kruh máme z daphne.sk, nájdete ho v ich eshope.

Žaba v austrálskej mokradi

Pred pár rokmi som našla na youtube ďalšiu skvelú pomôcku – krátke video o životnom cykle žaby. Je údajne o austrálskych žabách, ale myslím, že slovenské žaby sú na tom podobne ? Video je jednoduché, celkom kvalitné, a stále nás veľmi baví.

Anatómia žaby

Keď boli deti menšie, s obľubou stavali montessori puzzle žaby s kostrou. Je skvelé na pomenovávanie a učenie sa jednotlivých častí tela žaby.

Žaba montessori puzzle

Páči sa mi aj toto viacvrstvové puzzle s životným cyklom žaby a mám ho na mojom nákupnom zozname 🙂

Stromárka, rosnička, listovnica, ropucha

Existuje približne 4000 druhov žiab v rôznych farbách a veľkostiach. U nás sa stretneme najčastejšie s nejakou tou ropuchou alebo skokanom v odtieňoch zelenej alebo hnedej. Jedno popoludnie sme vytiahli náš obľúbený Farebný svet zvierat, a zadaním pre deti bolo zistiť, či žaby existujú aj v inej farbe okrem zelenej a hnedej. Tsss! Zistili sme, že v knihe sú zastúpené v každej farbe okrem ružovej, šedej a bielej!

Žaba

Tento rok som dokúpila tieto Safari miniatúry rôznych žiab a k nim som urobila kartičky s reálnymi fotkami.

žaby Safari vrecúško

Žaby sú značky Safari a kartičky k nim si môžete stiahnuť tu:

Trojzložkové karty ŽABY

Žabacia knižka

Pred pár rokmi vrámci žabacej témy sme si vyrobili skladaciu knižku so životným cyklom žaby. Je to také leporelo, v ktorom jednotlivé strany tvoria obrázky vývinových štádií. Malkáči len vyfarbovali a lepili, veľkáčka aj písala.

knižka žaba životný cyklus

Knižku som stiahla tu a poslovenčila ju

Žabacie tvorenie

Žabky sme si aj tvorili z papierových tanierov. Je to veľmi jednoduchý nápad a pritom deti veľmi zabavil. Dôležité je dať žabke nakoniec poriadne dlhý jazyk, aby mohla chytať muchy!

Žaba tvorenie s deťmi

A ešte jednoduchšia verzia je obyčajná vymaľovávanka, ku ktorej sme len dolepili muchy, a žabací jazyk 🙂

žabka tvorenie s deťmi

Pridaj komentár