Minulý rok deti prišli s nápadom, že celý vianočný stromček ozdobíme iba ozdobami, ktoré vlastnoručne vyrobia. Bola som trochu skeptická. Ale samozrejme, nechala som deťom voľnú ruku, nech to vyskúšajú. A tak celý december usilovne vyrábali vianočné ozdoby.
Stromček bol nakoniec krásny – a naozaj čisto z ručne vyrobených ozdôb (a svetielok). A tá hrdosť detí, keď si ozdoby neustále prezerali, ukazovali návštevám a vysvetľovali, ako sa tá-ktorá ozdoba vyrába, hriali pri srdci. Tento rok už ani neuvažujeme o inom.
Tu sú naše tipy na jednoduché aj trochu zložitejšie ozdoby. Niektoré zvládnu aj malé deti, iné sú skôr pre (pred)školákov. Ako som už viackrát písala, ja našim deťom nepomáham, neopravujem po nich, ani im do toho nekecám, takže určite to nie sú všetko výstavné kúsky, ale oni sú s nimi spokojní a na svoju prácu hrdí, a to je najdôležitejšie.
1. Lapače svetla
Tieto ozdoby sú naozaj veľmi jednoduché – stačí, aby deti vedeli vykrajovať slané cesto a ukladať korálily – a pôsobia veľmi efektne. Podrobný návod som k nim písala tu.
2. Sovičky zo samotvrdnúcej hmoty
Tieto ozdoby sa deťom náramne páčili na internete. Nie je to príliš tvorivá výroba a tak deti experimentovali, kde sa dalo. Presný postup som spísala tu.
3. Kriedou maľované
Dcéra dostala na narodeniny od kamarátky sadu na výrobu ozdôb, ktoré sú jednoduché a pritom variabilné a úžasne nápadité.
Sú to obyčajné pláty dreva o priemere asi 7 centimetrov a hrúbke asi 1cm, ktoré sme natreli tabuľovou farbou z oboch strán. Deti na ne potom kriedou maľovali a písali. Každý deň mohla byť takto ozdoba úplne iná.
Plátky dreva alebo drevené krúžky nájdete v rôznych tvorivých eshopoch alebo aj na aliexpresse pod názvom slices of wood.
4. Orieškoví škriatkovia
Ďalšia ozdoba, z ktorej sme minulý rok navyrábali desiatky kusov. Nie je síce až tak náročná na výrobu, ale vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, ktorú naši päťroční ešte minulý rok nemali.
Čiapočky sa robia namotávaním vlny na kartónové krúžky, nastrihané z roliek od toaletného papiera. Podrobné video nájdete tu. Na vlašské orechy sme potom namaľovali tváričky centrofixkou, a čiapočky na ne nalepili tavnou pištolou.
5. Motané ozdoby
Tento rok deti v škôlke aj škole vyrábali tieto super jednoduché motané ozdoby z vlny a kartónu. Malá predškoláčka potom prišla s požiadavkou vyrábať ich aj doma, lebo vraj v škôlke mali obmedzený počet a nestihla ich vyrobiť dosť.
Ako šablóny sme použili vykrajovačky na medovníky, obkreslili ich na kartón a potom len motali, motali, motali. Výsledok je myslím celkom zaujímavý. Takže tento rok určite pribudnú na stromčeku aj tieto motanice.
6. Jednorožce
Keď som niekedy v auguste (!) zbadala tento nápad, hneď som vedela, že ho v decembri zrealizujeme. (Posledný rok u našej veľkáčky prepukla UNICORN mánia a jednorožce už na nás vykúkajú aj z chladničky.) Naša škola organizuje pred Vianocami peknú akciu s názvom Vianočné dielne zázrakov. Rodičia vedú workshopy, kde spolu so školákmi vyrábajú rôzne drobnosti. Tie sa potom predávajú na charitatívnych vianočných trhoch a výťažok ide rôznym charitatívnym organizáciám podľa výberu detí. No a bolo mi jasné, že jednorožcové vianočné ozdoby budú mať určite veľkú odozvu. Nemýlila som sa.
Na výrobu takýchto jednorožcov potrebujete:
- vianočné gule – my sme použili dva typy: kupované strieborné a biele gule, a vyrobené namotané gule z bielej vlny,
- samotvrdnúcu hmotu na výrobu rohov,
- akrylové farby na zafarbenie rohov (my sme mali striebornú, zlatú a medenú),
- biely a ružový filc alebo flís na výrobu ušiek,
- kvietky (filcové, plastové, látkové, prípadne z tvrdšieho papiera),
- nezmývateľnú fixku na namaľovanie očí.
My sme si najprv robili doplnky. Nastrihali a zlepili uši.
Vytvarovali rohy zo samotvrdnúcej hmoty a nechali ich dobre vyschnúť, a na druhý deň ich namaľovali.
A uplietli si gule. S týmto nápadom prišla moja spolupáchateľka, ja som s tým nemala skúsenosť, je to však fakt celkom jednoduché a rýchle, takže deti ich za krátku chvíľu namotali celú kopu. Návod nájdete tu. Očká na gule sme nemali, gule sme vešali pomocou háčikov.
No a potom sme tavnou pištolou všetko už len lepili na gule. Roh, kvietky, uši. Na záver sme namaľovali oči.
Toto je našich šesť osvedčených tipov na výrobu vlastných vianočných ozdôb. Ak už máte upratané, nakúpené a napečené, a rozmýšlate, čo s voľným časom posledných 5 dní do Vianoc, možno sa inšpirujete.
[…] s deťmi raz naďabili na návod, ako bez štrikovania vyrobiť malé čiapočky (píšem o tom v článku o vianočných ozdobách), napadlo mi urobiť takúto párovaciu […]