Vybrané slová ako puzzle

Stará múdrosť hovorí, že učíme sa len vtedy, ak sa spojí rozum, srdce a ruka. Škola na to však zabúda a deti majú pramálo príležitostí držať v ruke niečo iné, ako pero a papier. Vždy ma nadchne, keď objavím nejakú pomôcku, ktorá školákom dáva príležitosť pracovať rukami. Ako napríklad tieto krásne puzzle Vybrané slová, ktoré vyrába česká rodinná firma Ježpodi.

Ježpodi Vybrané slová

Ruka je nástrojom ducha

Učenie cez ruky a pohyb je vlastne základným kameňom Montessori pedagogiky. V prvých rokoch života je toto absolútne logické – všetko, čo deti spoznávajú, si potrebujú ohmatať, vryť do svalovej pamäti. Čím sú staršie, tým viac sa do popredia dostáva abstrakcia, ale v škôlkarskom veku ešte stále veľa poznatkov vieme pomerne jednoducho sprostredkovať trojdimenzionálne. Dĺžka, objem, počítanie, abeceda…

Potom ale prichádza škola a s ňou takmer výlučne učebnice, pracovné listy, práca na papieri. Svojím spôsobom je to pochopiteľné, učivo je často tak abstraktné, že je ťažké ho pretaviť do nejakej hmatateľnej podoby. Zvlášť so slovenčinou, keďže je to jazyk veľmi komplikovaný a svojský, takže je nemožné preberať pomôcky napríklad z angličtiny. O to obdivuhodnejšie je, keď sa to niekomu podarí, a vymyslí niečo originálne.

Vybrané slová

Vybrané slová ako puzzle

Vybrané slová sú veľká téma pre tretiakov. Tradičný spôsob, ako sa učia, mi príde úplne zlý. Deti by sa nemali učiť odrapkať namemorované vybrané slová ako básničku. Potom totiž sú odkázané na to, aby si túto básničku odrapkávali vždy, keď narazia na nejaké to slovíčko, pri ktorom si nie sú istí. Mali by chápať ich význam, vedieť ich aktívne používať, mať ich vžité.

Vybrané slová Ježpodi

Keď som našla tieto puzzle s vybranými slovami, bolo mi jasné, že sa bez nich nezaobídeme, a hneď som prosila o slovenskú verziu. Ten nápad je podľa mňa za sto bodov!

Každé písmeno tvorí puzzle, kde sa vybrané slová ukladajú podľa popisu či definície. Tie sú stručné a jasné, naša tretiačka ich pochopila bez problémov všetky.

Za celou pomôckou je vidieť také množstvo práce, až sa mi hlava točí pri tej predstave. Úžasný je tu nielen samotný nápad, ale aj realizácia. Drevo je hladké, pracne obrúsené a v puzzle jednotlivé diely krásne zapadajú. Ich nepravidelné tvary občas pomôžu, keď si dieťa s definíciou nevie rady. Vďaka úložnému boxu sú všetky vybrané slová pekne pokope, dieťa si ľahko vyberie to, s ktorým chce práve pracovať, a box sa veľmi pekne vyníma na poličke s inými jazykovými pomôckami.

Vybrané slová Ježpodi

Mimochodom, naša tretiačka vybrané slová zatiaľ miluje. Tieto puzzle si skladá s čistým nadšením. A hneď po preskúmaní pomôcky sa potrebovala uistiť, že ju môže čo najskôr ukázať v triede.

Vybrané slová Ježpodi

Vybrané slová tvorivo

Kúsky puzzle využívame aj na tvorivé písanie. Tak si koniec koncov dieťa najlepšie overí, či slovám dobre rozumie!

Tretiačka si jednoducho vylosuje 3-5 slov a má za úlohu z nich vytvoriť príbeh. A že naša tretiačka vie vymýšlať parádne príbehy som vám už myslím spomínala 😉

Vybrané slová ako pomôcka na prvé samostatné čítanie

Kamarátka mi spomenula, že u nich doma sa tieto puzzle využívajú aj ako pomôcka pre začínajúceho čitateľa, ktorý si číta definície a hľadá k nim pojmy. Bez toho, aby riešil nejaké i/y. Nápad za milión! Keď totiž raz príde na to riešenie íčiek, bude v tom mať podvedome jasno a nebude potrebovať recitovať žiadne pomocné básničky.

Hneď som teda naše puzzle ponúkla prvákom, ktorí na túto šancu skočili bez zaváhania. Lebo veď ak je to určené pre staršiu sestru, jednoducho to musí byť zaujímavé! U nich som ale nezačala písmenom B. Ponúkla som im písmeno s najmenej slovami, ktoré sa tretiaci myslím učia ako posledné.

Tým sme si životnosť našich Vybraných slov predĺžili na niekoľko rokov 🙂

Vybrané slová Montessori

Takúto pomôcku by proste mala mať každá škola! Objednali sme ju (pekne v slovenčine) na stránkach Ježpodi.cz.

One Reply to “Vybrané slová ako puzzle”

  1. […] slovné druhy alebo túto dokonalú pomôcku na učenie vybraných slov, o ktorej som písala v tomto článku. A to nehovorím o vesmírnych puzzle. No vykúpila by som to tam asi […]

Pridaj komentár