Všetko o VAJCI

Táto knižka asi bola napísaná pre nás. Mladý pán sa už zopár mesiacov intenzívne zaujíma o vtáky. Pozoruje ich, zbiera pierka, číta knihy. Nedávno sme sa snažili preskúmať, ako rôzne vyzerajú vajíčka rôznych vtákov. Verte neverte, nebolo ľahké sa vo vtáčich knižkách dopátrať detailov na túto tému. Až teraz. Jedna kniha, 30 vajcorodých zvierat, všetko o vajci.

Všetko o vajci

Vajcorodé

Zvieratá, ktorým sa nerodia živé mláďatá, ale kladú vajíčka, sa nazývajú vajcorodé. Ako sme pri ich skúmaní zistili, zďaleka to nie sú len vtáky. Vajíčka kladie hmyz, takisto ryby, plazy, obojživelníky.


Prečítajte si: O mláďatkách, ktoré sa liahnu z vajíčka


Každé zviera má vajíčka iné. Niektoré sú také miniatúrne, že na ne treba lupu, niektoré úplne obrovské. Niektoré majú tvrdý povrch, niektoré kožovitý, iné pripomínajú skôr kopu rôsolu. Na niektorých sedia starostliví rodičia, ktorí sa potom starajú o vyliahnuté mláďatká, iné sú ponechané osudu a mláďatká, ktoré sa z nich vyliahnu, svojich rodičov nikdy nespoznajú.

Všetko o vajci

Kniha obsahuje podrobné informácie o 30 zvieratách. Každému patrí jedna dvojstrana. Na nej sa dočítate nielen o tom, aké vajcia to-ktoré zviera kladie a ako sa z nich vyliahnu mláďatá, ale aj kopu ďalších zaujímavostí o zvierati a jeho spôsobe života.

Všetko o vajci

Na každej dvojstrane nájdete tabuľku so základnými informáciami o danom vajíčku. Aké je veľké, koľko vajec naraz zviera znesie, kto na vajíčkach sedí a či vôbec, a po akej dobe dochádza k liahnutiu.

Na jednom boku je zároveň zobrazené vajíčko v jeho reálnej podobe a veľkosti (aj keď niektoré vajíčka – najmä tie hmyzie – sú znázornené niekoľkokrát zväčšené).

Všetko o vajci

Bonusom je plagát (uložený v obálke na zadnej strane) s krásnymi obrázkami vajíčok a tvorov, ktorým patria. My sme si hneď k nemu prikladali vajíčka, ktoré sme robili zo samotvrdnúcej hmoty, a porovnávali, ako sme ich vystihli.

Všetko o vajciKnihu kúpite napríklad tu.

Všetko o vajci

One Reply to “Všetko o VAJCI”

  1. […] Tu nájdete podrobné porovnanie až 30 vajcorodých zvierat, od lienky po pštrosa. A k tomu krásny plagát. Viac som sa rozpísala v tomto článku. […]

Pridaj komentár