Vianočné tipy na hračky Melissa&Doug

Hračky Melissa&Doug sú moja srdcovka. Vyrástli na nich naše deti a mnohé z nich používam na kurzoch Montessori ateliér už roky. Sú kvalitné, krásne, vyrobené z príjemných materiálov, a deti bavia zas a znova.

Je fakt, že nepatria k najlacnejším, ale tak nejak mi to príde logická kompenzácia za ich kvalitu a nezničiteľnosť. Obchodík Little Rabbit ponúka celý október 20%-nú zľavu na všetky hračky Melissa&Doug a tak vám prinášam pár našich osvedčených tipov, ak už premýšlate nad tým, ako vašim deťom urobiť radosť na Vianoce. Ako vždy, skúsim to rozdeliť približne podľa veku. Priame linky do obchodu sú v texte farebne označené.

Vianočné tipy Melissa&Doug pre najmenších

Drevená pyramída

Približne od 10 mesiacov odporúčam túto klasiku, ktorú musí mať doma každé dieťa. Tyč, na ktorú sa navliekajú kolieska. Čo je fajn na verzii Melissa&Doug? Je krásna drevená a podstavec nestojí rovno, ale pohojdáva sa. Toto je dôležitý bonus, deti totiž popri jemnej motorike a koncentrácii tak trénujú aj rovnováhu a stabilitu, ktorá je pre ne v tomto veku veľmi zaujímavá.

Melissa&Doug pyramída

Obrazové tabule so zvieratami

Jednoduché puzzle pre najmenších, kde deti priraďujú zviera do prostredia, do ktorého patrí. Je tu 16 prostredí na obojstranných doskách (farma, oceán, les a safari), a 16 drevených zvieratiek.

Melissa&Doug

Hračka slúži ako jednoduché puzzle, na priraďovanie, aj na rozvoj slovnej zásoby. Zvieratá sú tak akurát veľké do malých rúčok, obrázky dávajú príležitosť na skúmanie detailov a rozprávanie sa o tom, čo zvieratá jedia, kde žijú… S menšími deťmi odporúčam začať zvieratami farmy, ktoré sú im najbližšie, a postupne sa prepracovať k zvieratám africkým či morským.

Melissa&Doug pre najmenších

Vianočné tipy Melissa&Doug pre vek približne 1,5 – 3 roky

Zvukové puzzle

Hračky, ktoré vydávajú rôzne pazvuky, som nikdy nemala príliš v láske, ale tieto zvukové puzzle sú výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Zvuky, ktoré vydávajú, sú čisté a realistické. Deti si s nimi trénujú nielen správny úchop a vnímanie tvarov, ale si aj rozvíjajú slovnú zásobu.

Zvukové puzzle Melissa&Doug

Nazbieralo sa nám doma už niekoľko druhov, ktoré zabávajú deti na mojich kurzoch. Najmenšie deti sa najviac tešia zvieratkám či dopravným prostriedkom, tie staršie spoznávajú zvuky hudobných alebo pracovných nástrojov.

Úplnou lahôdkou sú situačné puzzle – ako napríklad dom alebo farma. V dome sa otvárajú jednotlivé miestnosti domácnosti a v každej sa niečo deje. V kúpeľni si niekto umýva zuby, v obývačke niekto vysáva rozsypanú hlinu z kvetináča, v kuchyni sa pripravujú raňajky.

Zvukové puzzle Melissa&Doug

Zámky

Tieto dosky so zámkami asi ani nemusím predstavovať. Deti v tomto veku milujú zdolávať rôzne zámky, otvárať a zatvárať dvierka, a tieto dosky sú na získanie týchto zručností ako stvorené. Dosky sú kvalitné a sú tak rôznorodé, že dobre potrápia detské rúčky aj hlávky. Existuje viacero hračiek so zámkami, ale z tých, ktoré som mala v rukách, Melissa&Doug jediná funguje bezchybne aj po rokoch používania.

U nás dlho bola v kurze doska so šiestimi zámkami. Brali sme ju aj na cestovanie autom, niektoré zámky deti pochopili hneď na začiatku, niektoré dali zabrať. Popri jemnej motorike trénuje aj farby a čísla, v každom farebnom domčeku sa totiž skrývajú iné zvieratká v počte od 1 do 6.

Prirobila som deťom aj zopár kartičiek, ktoré do dvierok vkladali – s obrázkami jedla, ktoré dané zvieratká jedia, alebo s farebnými motýľmi, ktoré mali priradiť podľa farby. A časom, keď zvládli otváranie zámkov, sa deti začali s doskou hrať s fantáziou. Rozprávali si príbehy o zvieratkách, ktoré sú v domčekoch.

Neskôr pribudla u nás aj druhá doska – so štyrmi náročnejšími zámkami. Tá už vyžaduje lepšiu jemnú motoriku a aj ovládanie čísel, takže ju odporúčam najskôr od 2,5 roka.

Magnetické vkladačky

Toto je originálna verzia klasického magnetického lovenia rýb – odťahovanie pokazených áut. Na doske je 10 pretekárskych áut – s magnetom – ktoré sú pokazené a potrebujú odtiahnuť do servisu. Autá sú očíslované, čiže deti si tu môžu trénovať aj číselný rad 1 – 10.

Obmenou je magnetické chytanie motýľov.

Zapínanie

Drevená doska s mackom, ktorá deťom pomáha zvládnuť zručnosti potrebné na obliekanie, je dobrá príprava na škôlku. Zips, gombík, zaväzovanie šnúrok, zapínanie opasku… Odporúčam ju približne od 2 – 2,5 roka, jednotlivé zapínania sú celkom náročné. Výhodou je, že sa jednotlivé diely dajú vybrať a trénovať samostatne.

Vianočné tipy Melissa&Doug pre vek 3+

Domček so zámkami

Trochu náročnejší variant dosky so zámkami, ktorý má navyše podobu krásneho dreveného domčeka. Má štyri dvere, ktoré sa odomykajú štyrmi rôznymi kľúčikmi.

Pri každých dverách je iný -funkčný- zvonček, a za každými dverami býva jedna malá drevená bábika. Domček je prenosný, a bábiky v ňom u nás už prežili desiatky narodeninových osláv, prespávačiek, odchodov do škôlky a podobných rolových hier. Kľúčiky sú malé a vyžadujú už celkom veľkú mieru zručnosti pri odomykaní, takže bez pomoci ho deti zvládnu používať najskôr okolo 2,5 roka. Horná hranica je zatiaľ u nás neobmedzená, deti sa s ním ešte stále pravidelne hrajú (a to majú 8 a 6 rokov).

Alternatívou je táto farma so zámkami a zvieratkami. Tiež sa dá prenášať, zámky na nej však nie sú na kľúče. Motoricky je teda určite vhodná aj pre mladších, než domček.

Magnetické bábiky na obliekanie

Toto je ďalší typ hračky, ktorá zaujme asi každého. Obliekanie podľa počasia, aktivity, aktuálnej nálady. Deti sa učia pomenovávať rôzne odevy, logicky premýšlať o tom, čo nosíme kedy, k akej činnosti potrebujeme aké oblečenie. Melissa&Doug prevedenie je dokonalé v tom, že bábika stojí v pevnom stojane (čiže je to pre deti o niečo väčšia jemnomotorická makačka) a oblečenie je na magnet, takže na bábike krásne drží.

Magnetické obliekanie Melissa&Doug

Existuje viacero sád, vekovo sú vhodné od cca 2 rokov. My máme Juliu, ktorá mení povolania. Mení sa na policajtku, hasičku, kuchárku, maliarku, rockovú speváčku či astronautku. Existuje aj chlapčenská verzia (osobne sa mi však páči, že tá dievčenská obsahuje aj tradične “chlapské” povolania ako policajt či hasič).

Magnetické obliekanie Melissa&Doug

Drevený Betlehem

Túto krásnu záležitosť som objavila až tento rok a my už jeden drevený Betlehem máme, ale ak by sme nemali, tento by som brala hneď. Je ako stvorený na rozprávanie si vianočného príbehu o narodení Ježiška.

Tvorivá sada Vitráž

A ešte originálny tip na tvorenie a tréning jemnej motoriky a trpezlivosti v jednom. Lepené vitráže, ktoré sa dajú pomocou prísavky zavesiť na okno.

Melissa&Doug hračky

Existuje sada Srdce a dúha, alebo sada Pretekárske autá.

Melissa&Doug hračky

Vianočné tipy Melissa&Doug pre vek 6+

Pre staršie deti som našla pekné sady na vyšívanie, jednu si nájde naša osemročná pod stromčekom.

Je to obrázok na drevenej podložke, s plastovou ihlou a bavlnkami v pekných živých farbách. Existujú dva varianty – psík s mačičkou a muffin.

Toľko naše tipy na hračky Melissa&Doug. Snaď vám pomôžu pri príprave na Vianoce 🙂

One Reply to “Vianočné tipy na hračky Melissa&Doug”

  1. […] vianočný výber? Ten minuloročný nájdete tu. A nedávno som tiež písala o našich obľúbených hračkách Melissa and Doug. Mimochodom, veľmi ma potešila spätná väzba od vás, viacerí ste mi písali, že vám moje […]

Pridaj komentár