Včely, včielky, včeličky

Montessori včely

Už som vám písala, ako nám učarovala kniha Včely. Čítali sme ju niekoľkokrát po sebe a deti  fascinovala vždy a znova. Zaujme už svojím veľkým formátom, tým to však nekončí. Je plná krásnych kresieb a obsahuje toľko fascinujúcich informácií o včelách, až sa vám zatočí hlava. A nielen o včelách. Ale aj o tanci, eiffelovke, Napoleónovi, pračloveku a ešte neviem o čom všetkom. Textu nie je veľa, a miestami je celkom odborný, ale podaný veľmi vtipne a pútavo.

Piotr Socha: Včely

Piotr Socha: Včely

Po skoro dvoch mesiacoch sme knihu vrátili do knižnice, ale keďže včelia téma deti tak zaujala, pripravila som im zopár včelích aktivít. A tak sme sa posledné týždne hrali, počítali, písmenkovali s včelami. Dokonca sme čistou náhodou (alebo že by to bol osud?) strávili pár dní vo Francúzsku a z nášho hostiteľa sa vyklul včelár! A tak sme si pozreli jeho dva úliky v záhrade (z ktorých každý je domovom pre približne 50-tisíc včiel), ochutnali jeho domáci med a vypočuli si vtipné príbehy o tom, ako mu občas volajú susedia, že sa im v záhrade usídlili včely, a on ich musí sťahovať. (Vraj sa to stane vtedy, keď nová kráľovná vyženie z úľa starú, a tá so zopár vernými spoločníčkami ide hľadať nový domov.)

včely

Aha, to je otvor, cez ktorý včely lietajú do úľa.” hovorím deťom. “Mami, to je LETÁČ!” opravuje ma malkáčka 🙂

1. Životný cyklus včely medonosnej

Doma máme miniatúry znázorňujúce vývoj včely (milujem totiž miniatúry od Safari Ltd a tak ich máme doma značné množstvo). Tieto miniatúry rôznych životných cyklov odporúčam. Sú dosť veľké, aby si ich deti mohli dobre preskúmať, a navyše deti veľmi zaujímajú.

Včely

Miniatúry deti priraďovali najskôr k obrázkom v knihe. Celý životný cyklus je tam pekne popísaný. Potom som im vytlačila aj samostatný obrázok.

Včela

Ten som stiahla na internete, preložila do slovenčiny, a deti mohli skúmať a priraďovať ďalej. (Obrázok sice nie úplne spĺňa moje predstavy o kvalite, ale pozdával sa mi najviac z tých nájdených a páči sa mi, ako obsiahne všetky štádiá celkom kompaktne.)

2. Stavba tela včely z filcu

Montessori včely

Túto skladaciu včielku z filcu máme z výmeny aktivít na tému “hmyz”, ktorej som sa pred pár mesiacmi zúčastnila. Je krásna a celkom detailne vypracovaná.

3. Včely pod lupou

Včelí plást

Už zopár rokov doma skladujem kus včelieho plástu a včelu v živici. Konečne som mala príležitosť ich vytiahnuť a dať deťom! Samozrejme ich príležitosť zahrať sa s lupou na výskumníkov nesmierne zaujala a niekoľkokrát sa k nej vrátili.

4. Zbieranie peľu

Túto zábavku máme zase z jednej minuloročnej výmeny aktivít a toto leto nám spríjemňuje cestovanie. Princíp je jednoduchý. Hráči zbierajú peľové zrniečka (žlté pompomy) z kvetu podľa čísla na kocke a ukladajú ich do svojich nádobiek-včielok.

Včely

Keďže čísla 1-6 majú deti už dávno zvládnuté, občas používame aj kocku 1-10. A aby to nebolo celé moc jednoduché, na naberanie peľu používame naše nožnice od Learning resources. Peľ potom deti ukladajú do svojich včielok. Keď sa všetok minie, každý si spočíta, koľko nazbieral.

Včely

5. Počítanie so štipcami

včely počítanie

Malý chlap veľmi rád teraz počíta a tak som nemohla vynechať počítacie aktivity. Túto klasickú štipcovú som stiahla zadarmo tu. Aby som ju urobila trošku zaujímavejšou, štipce som premenila na včielky a kontrola správnosti na druhej strane je vo forme úľa – ak sa teda včielka prištipcuje na správne miesto, letí do úľa. S včielkovými miništipcami sme sa celkom zabavili, dokonca sa nás pokúšali aj štipnúť 🙂

včely

6. Hľadanie chýbajúcich čísiel

Aj túto aktivitu som našla na internete a je fajn na upevnenie číselného radu 1-20.

včely počítanie

7. Počítanie s dierkovačom

Aktivity s dierkovačmi majú pre moje deti zvláštne čaro, a tak im ich z času na čas vyrábam.

včely

V tejto som zámerne použila rôzne fonty písma na číslice, aby deti museli nielen spočítať počet predmetov (súvisiacich s včelami), ale aj identifikovať správne symboly.

včely počítanie

8. Trochu geometrie

Keďže deti skúmali plásty, a v knihe sme si aj čítali, prečo včely budujú plásty práve vo tvare hexagónov, dostali aj možnosť si taký plást urobiť, a to kombinovaním rôznych tvarov.

včely geometria

9. Čítanie

Dievčatá už obe pekne čítajú, pripravila som im teda túto jednoduchú zábavku, s ktorou si skrátili chvíle čakania na jedlo v reštaurácii. (Áno, my so sebou nosíme nožnice, lepidlá a farbičky VŠADE, aj do reštaurácie :-)) Povystrihovali si včielky s rôznymi slovíčkami a tie potom lepili na kvietky s príslušnými obrázkami. Zvládli to bez pochybenia 🙂

včely čítanie

10. Opeľujeme rastlinky

Vyskúšali sme si aj, ako včely zbierajú peľ. Použili sme na to vatové tyčinky do uší.

včely

Najprv sme si ich namaľovali na žlto-čierno, aby pôsobili dôveryhodne, a potom sme vyrazili na lúku hľadať a skúmať kvietky. Snažili sme sa z nich potom pomocou vatových tyčiniek vyberať peľ. Fungovalo to, peľ sa na vatu krásne lepil.

11. Sčítacia a odčítacia hra

A zase matematika! Vyrobila som jednoduchú hru na precvičenie sčítania a odčítania. Pôvodne som myslela, že deti budú strihať včielky a lepiť ich napríslušné políčka, ale nakoniec sme si hracie plány zalaminovali a použili včielky drevené (tie som kúpila na aliexpress), keďže hra je veľmi v obľube a deti ju aspoň raz denne vytiahnu.

včely hra sčítanie

Princíp je veľmi jednoduchý. Hádžu sa dve kocky, výsledok sa sčíta a na úľ s príslušným číslom sa položí včielka. Cieľom je zaplniť všetky úle. Hru hráme kooperatívne – teda nesúťažíme proti sebe, ale spolu sa tešíme, keď každý úľ má aspoň jedného obyvateľa. Deti táto hra veľmi baví, čiastočne asi aj práve preto, keďže kompetitívne-súťaživé hry ešte moc nemajú v láske a väčšinou končia plačom.

včely hra odčítanie

Druhý hrací plán je zase na odčítanie. Hodia sa dve kocky, menšie číslo sa odčíta od väčšieho a na príslušný úľ sa položí včielka. Táto verzia je pre deti ťažšia, keďže musia najprv identifikovať, ktoré z dvoch čísiel je väčšie, a až potom odčítať.

Navyše sme si úplne nevedome sťažili hru tým, že sme k nej pribalili jednu kocku klasickú, s bodkami, a jednu s číslami. Deti teda musia kombinovať symboly a množstvá.

12. Včela, osa, čmeliak, sršeň

Z výmeny máme aj perfektnú pomôcku na pochopenie rozdielov medzi rôznym žlto-čiernym (či žlto-hnedým) hmyzom. Zišla sa nám, keď sa ma deti pýtali, či rozoznám osu od včely. Dozvedeli sme sa napríklad, že včela pichá iba v obrane a osa bezdôvodne. A že kým včielky trávia svoj čas prácou na lúkach, kde z kvetov zbierajú peľ, osy nájdeme často pri stánkoch s občerstvením a pri odpadkových košoch.

včely

včely

včely

13. Počítanie s včielkami pre najmenších

Inšpirovaná včielkami som vyrobila aj aktivitku, ktorú moje deti doma nevyužijú, zato menšie deti na mojich montessori kurzoch hádam zaujme. Je to štipcové počítanie so včielkami od 1 do 5. Trénuje nielen matematiku, ale aj jemnú motoriku prstov.

Montessori včely

14. A na záver trochu tvorenia

Keďže tie včelie plásty sú také zaujímavé, skúsili sme si ich vytvoriť pomocou bublinkovej fólie na valčeku.

Včely

Papiere potlačené žltými “plástmi” sme po vyschnutí použili na tvorbu úľov a včiel.

Tvorenie včely

Okrem toho sme navštívili aj skvelé včelárske múzeum v Královej pri Senci, ktoré určite odporúčame, ak máte cestu okolo.

Od nás pre vás

Naše včeličkové aktivity nájdete tu, nech sa páči:

Včely, včielky, včeličky

Ďalšie námety na včelie aktivity, a ďalšie materiály na stiahnutie, nájdete v tomto článku:

Kde sú včely, tam je život

3 Replies to “Včely, včielky, včeličky”

  1. Zdravím ! Kde ste zohnali tie napodobneniny včely a larvičky ?

  2. […] včiel sme sa už zaoberali pred dvomi rokmi. Písala som o tom tu, a nájdete tam mnoho aktivít na stiahnutie pre predškolákov. Tentokrát sme sa na ne pozreli […]

  3. […] aktivita opäť kombinuje matematiku s jemnou motorikou. Vytvorila som ju, keď u nás prepukla včelia mánia a využila som miništipce s […]

Pridaj komentár