Kde sú včely, tam je život

Albert Einstein vraj povedal, že keď uhynie posledná včela, človeku zostanú štyri roky života. Včely sú zodpovedné za dve tretiny nášho jedálnička a je na nich závislých vraj až 20 tisíc rastlinných druhov. A potrebujú pomoc, pretože vymierajú. Tak sme trochu preskúmali, ako im môžeme pomôcť. A vlastne pomôcť tým sami sebe.

Témou včiel sme sa už zaoberali pred dvomi rokmi. Písala som o tom tu, a nájdete tam mnoho aktivít na stiahnutie pre predškolákov. Tentokrát sme sa na ne pozreli trochu inak.

Včely v knihách

Včelár Jožko

Včeliu tému sme začali krásnym jednoduchým príbehom, a to autorskou novinkou ilustrátorky Simony Čechovej. Jej knižka Včelár Jožko rozpráva o tom, aké sú včely dôležité pre život, a ako doslova rozkvitne každé miesto, kde žijú a pracujú.

Včelár Jožko

Jožko je totiž malý smutný tvor, ktorý si žije v osamelom kúte sveta. Jedného dňa nájde na šnúre na bielizeň akési veľké, bzučiace čudo. Z knižiek zistí, že ide o roj včiel. Nelení a vymyslí im domček, do ktorého by sa mohli nasťahovať. Po pár dňoch zistí, že pustá krajina okolo neho sa mení na nepoznanie.

“Kde sú včely, tam je život.”

Včelár Jožko

Začnú tam rásť rastlinky, kvitnúť stromy. Do jeho okolia sa nasťahujú ďalšie zvieratká. A Jožko zrazu zistí, že nie je ani sám, ani smutný. Nájde si nových kamarátov, začne sa starať o záhradku a pestovať v nej ovocie a zeleninu. A na jar ďalšieho roka má nové prekvapenie – nový roj včiel, ktorý potrebuje domček.

Včely a Stromy

Kniha Včelár Jožko ponúka aj základné informácie o včelách, o tom, aké rôzne funkcie majú v úli, aké náčinie potrebuje včelár aj ako sa robí medovina. To sa nám však málilo a tak sme vytiahli našu starú lásku. Knihu Včely sme pôvodne mali z knižnice. Keď sme ju po dvoch mesiacoch museli vrátiť, uľútostilo sa mi detí a kúpila som im ju.

Piotr Socha: Včely, Stromy

Jej dvojičku Stromy sme kúpili hneď, ako vyšla. A viete čo? Včely a stromy spolu veľmi úzko súvisia. Stromy poskytujú včelám veľmi dôležitú časť ich potravy, najmä vďaka ich veľkosti a počtu kvetov.


Prečítajte si aj: Naše obľúbené knihy o malých potvorkách


Príbeh včiel

Ešte tu musím spomenúť knižku pre dospelých, z ktorej som deťom veľa úryvkov čítala k tejto téme. Kniha obsahuje tri časové línie a troch hlavných hrdinov, ktorí žijú každý v inej ére a na inom kontinente, ich osudy zdanlivo spolu nesúvisia, no predsa ich spája jedna dôležitá vec – včely.

Maja Lunde: Príbeh včiel

Popri týchto troch príbehoch, plných osobných aj rodinných konfliktov a zvratov, sa čitateľ dozvedá veľa o živote včiel, fungovaní včelárstva, konštrukcii úľov aj o tom, ako človek včelám škodí.

Maja Lunde: Príbeh včiel

Čistička, kŕmička, lietavka

Včely to maju zaujímavo zariadené. Za svoj pomerne krátky život vystriedajú celkom veľa povolaní. Začínajú po narodení tým, že upratujú úľ. Potom kŕmia najprv väčšie larvy, neskôr menšie. Ďalej sú stavebnice, strážkyne, až nakoniec sú pripravené vyletieť z úľa a zbierať peľ a nektár. (To ale hovoríme len o včelách robotniciach – samičkách. Samčeky – trúdy – si nevedia samé ani nájsť potravu, a na jeseň sú vyhnané z úľa a odsúdené na smrť.)

Včely

Čo nám dávajú včely

Minulý týždeň sme boli na túre a prechádzali sme cez veľkú lúku. Deti mi ukazovali včieky a čmeliaky, ktoré opeľovali kvety. A aby reč nestála, spýtala som sa ich, za čo všetko vďačíme včelám. No predsa za med. Jasné. A ešte? Včelí vosk, napadlo im. A to je všetko? Mylne si väčšina z nás myslí, že hlavným prínosom včiel sú pre ľudí ich produkty. Tie sú však len čerešničkou na torte. To hlavné, čo pre nás včely robia, je opeľovanie.

Čo sme všetko dnes jedli? Jahody, jablká… Aha! Žiarovka sa zasvietila 🙂 Mladý muž vykríkol, že veď aj tie musela opeliť včela, aby mohli narásť! Veru. Presne ako u nás toľko obľúbené rajčiny, uhorky, papriky, melóny, aj čučoriedky, ktorými sa deti počas celej túry napchávali, až boli celé fialové.

A to nie je všetko. Viete, z čoho sú tie tričká a nohavice, ktoré máte na sebe? Z bavlny. A viete, ako získavame bavlnu na tričká a nohavice? Mladý pán sa opäť chytil. To je taká rastlina s chumáčmi vaty! Presne tak. A aj za tie chumáče vaty vďačíme včelám. Dokonca aj za mlieko a mäso, lebo veď kravy sa rady pasú na ďateline.

Včely, Piotr Socha

Skúste si s deťmi spísať, čo všetko ste jedli za posledný deň, dva, tri. A zamyslite sa nad tým, čo by v našom jedálničku zostalo bez včiel.

Mestské včely

Viete, že včelám sa prekvapivo dobre darí v mestách? Je tu množstvo parkov, zelene, záhrad, kde stále niečo kvitne, od jari až do jesene. A je tu podstatne menej pesticídov, ako na vidieku. Problém je len s tým, kde umiestňovať úle. Niekomu napadla skvelá myšienka stavať ich na strechy veľkých budov. Úle stoja napríklad na streche parížskej Opery! Začiatkom prázdnin sme nocovali v jednom hoteli v Nemecku, ktorý mal na streche úle a ponúkal svoj vlastný med. Dokonca sme dostali aj dva rôzne druhy ako darček.

Na internete som našla peknú stránku s názvom Mestské včely, ktorú spravuje Živica. V kategórii NA STIAHNUTIE je pekná (okolo 130-stranová) príručka Rozbzučíme naše mesto, ktorá ponúka mnoho námetov a aj zopár pracovných listov, krížovky, osemsmerovky a viac, na tému včiel pre školákov.

Mestské včely

Čo včelám škodí, čím im dokážeme pomôcť

Včely sú teda pre nás jednoznačne dôležité, a to najmä ako opeľovače. Tak ako im môžeme pomáhať? Čím im škodíme? Vyrobila som jednoduchú hru, s pomocou ktorej sme si o tom niečo porozprávali.

Včelia hra

Cieľom hry je dostať sa na hracej ploche zo štartovacieho políčka do cieľa, ktorý má podobu včelích plástov. Hráči sa pohybujú pomocou hodov kockou, a ak stúpia na políčko s obrázkom kvietku, zoberú si z kopy pokynovú kartičku, ktorá ich posunie dopredu alebo dozadu. Kartičky pritom opisujú veci, ktoré sa dejú včelám. Napríklad: Zasadil si v záhrade ovocný strom, posuň sa dopredu o jedno políčko. Alebo: Urobil si chemický postrek, vráť sa o dve políčka.

Keď sme hru hrali prvýkrát, aj sme si samozrejme vysvetľovali, čo je na kartičkách napísané a ako to včelám prospieva alebo škodí. Našťastie som celkom teraz vo včelárskej téme vzdelaná (aj vďaka Príbehu včiel) a tak sme si vedeli vysvetliť napríklad čo je to parazit klieštik a ako včelám škodí.

Deti hra veľmi zaujala, akurát sme zistili, že by sa zišlo viac kartičiek. Najväčšia zábava bola samozrejme čítať kartičky, a keď sme hru hrali už po x-tý raz, všetky sme ovládali naspamäť. Hru vám na konci článku ponúkame voľne na stiahnutie a ak vám napadne viac námetov na kartičky, prosím podeľte sa s nami 🙂

Kvetové bomby

Jedným zo spôsobov, ako včelám pomôcť, je aj sadiť viac kvetov. My z času na čas robíme kvetové bomby. Keď sme bývali v byte, chodili sme ich “hádzať” na zelené plochy v okolí. Teraz, keď máme dom a záhradu, robíme to tam. Názov znie možno čudne, ale verte mi, deti ihneď pritiahne.

Návod som spísala tu. Vyskúšajte!

Domček pre včely samotárky

Asi najviac známa je včela medonosná, od ktorej človek získava med. Existujú však mnohé druhy včiel, aj takzvané včely samotárky. Tie majú v Európe veľké zastúpenie a majú veľký podieľ na opeľovaní. Líšia sa vzhľadom aj spôsobom života – nežijú vo veľkých spoločenstvách, ale budujú si malé príbytky v starých stromoch, na budovách, dokonca aj v zemi.

Našli sme jednoduchý spôsob, ako vyrobiť do záhrady domček pre takú včelu samotárku – zo starej konzervy a bambusových dutých tyčiek. V najbližších dňoch sa pustíme do výroby. Návod po anglicky sme našli tu.

Od nás pre vás

Naša včelia hra je na stiahnutie tu:

VČELIA HRA 

(A nezabudnite, ak k nej prirobíte nejaké kartičky, prosím pošlite nám ich a ja ich tu doplním pre všetkých.) 

 

One Reply to “Kde sú včely, tam je život”

Pridaj komentár