12 + 10 tipov na tvorenie s najmenšími

Pred pár dňami som vám písala, ako doma pripraviť prostredie pre detské tvorenie, a prečo je pre deti zaujímavejší proces ako výsledok, aj ako sa s deťmi o ich tvorbe rozprávať. Dnes to bude trochu konkrétnejšie. Chcem vám dať tipy, aké aktivity mať doma stále po ruke, aby bolo tvorenie súčasťou každodenného života, aj tipy na zaujímavé jednorazové “projekty”, ktoré môžete vyskúšať.

Prvé tvorivé aktivity som skúšala s deťmi vo veku okolo 12 mesiacov, ďalšie potom neskôr.

Pripravené prostredie

Ako som písala v predošlom článku, ideálne je mať nejaký tvorivý materiál vždy v prostredí, aby sa dieťa hocikedy mohlo samé rozhodnúť, zobrať si príslušnú aktivitu a začať tvoriť. Bez nutnej asistencie dospelého.

Tvorenie s deťmi, aktivity pre najmenších

Tu je dvanásť konkrétnych tipov na aktivity do tvorivého kútika pre úplne najmenších. Boli (a sú) to naše stálice. Neznamená to však, že ich máte naraz všetky vyložiť na poličku. Naopak, čím menšie dieťa, tým menší výber zvládne. Stačia dve – tri, ktoré budete priebežne rotovať. Ten počet s vekom narastá, a približne od štyroch rokov deti už mali všetok materiál vyložený v stojane, a vyberali si z neho vždy to, čo potrebovali.

Okrem samotných aktivít potrebujete mať niekde zásobu čistých papierov.

1. Voskovky do rúčky

Toto je jedna z prvých tvorivých aktivít, ktoré deťom môžete ponúknuť. Potrebujete si zaobstarať voskovky do dlane. Nám sa osvedčili Crayon Rocks, ktoré naozaj odporúčam. Deti v útlom veku ešte nedokážu riadne držať farbičky, a tak by si s klasickými voskovkami len fixovali zlý úchop. Naproti tomu pastelky do rúčky krásne precvičia celú dlaň. Lacnejšou variantou sú tieto trojuholníkové.

Na úvod netreba celú farebnú sadu. Stačia vám v miske dva-tri kúsky.

Zoberte si papier, ukážte dieťaťu, ako pastelku chytiť do ruky, ako ňou urobiť rovnú čiaru. Potom mu dajte jeho vlastný papier a nechajte ho experimentovať.

Neskôr mu ukážte, ako sa dá urobiť bodka, vlnovka, kruh, prerušovaná čiara…

Voskovky Crayon Rocks, tvorenie s deťmi

2. Štetec a farba

Ďalšia jednoduchá aktivitka. Na úplný začiatok stačí miesto farby voda a farebný papier, na ktorom bude vodová stopa vidieť.

Farby som ja zavádzala vždy až v čase, kedy sme sa už s deťmi vedeli “dohodnúť”, že do pusy nepatria. Nie som moc zástancom kadejakých jedlých alternatív (typu jogurtové farby), pretože deti by mali mať jasno v tom, že farby do úst nepatria. Ak im najprv dávame farby, ktoré môžu ochutnávať, ťažké bude potom logicky im vysvetliť, že iné farby sa už nejedia. Deti potrebujú od nás konzistentnosť.

My sme temperové farby začali používať približne v 18 mesiacoch, kedy si už deti viacmenej dali povedať, a možno párkrát trochu ochutnali, ale nemali už tendenciu vopchať si celý štetec do úst. Farby sa nám osvedčili značky Creall. Tie obsahujú 95% prírodných ingrediencií, ľahko idú vyprať (okrem čiernej, tú sa mi vyprať nepodarilo) a sú dokonca zámerne horké, aby deťom nechutili 😉

Keď sa rozhodnete, že nastal ten správny čas, na tácku dajte jednu tubu temperovej farby, ktorá je už trochu zriedená vodou, aby sa dobre rozotierala. Áno, iba jednu farbu 🙂

K tomu pohárik a štetec pre najmenších. Ukážte dieťaťu, ako si trochu farby naliať do pohárika. Tým, že ju máte trochu zriedenú priamo v nádobe, a tým, že pracujete iba s jednou farbou, nemusíte riešiť pohár s vodou na zvlhčovanie a oplachovanie štetca. Deti sa takto môžu zamerať na maľovanie a nie na prelievanie vody a podobne 🙂

Potom ukážte, ako robiť štetcom po papieri stopu. A nechajte dieťa tvoriť.

Po čase, keď sa dieťa nasýti jednej farby, pridajte farbu druhú, a môže začať experimentovať s miešaním farieb. Manipulácia s viacerými farbami je ale už náročnejšia pre dieťa, musíte mu ukázať, ako si umývať štetec v poháriku s vodou pri prechode z jednej farby na druhú. A deťom chvíľu trvá, kým si to zafixujú v správnom poradí 🙂

3. Nálepky

Nepoznám malé dieťa, ktoré by si neprešlo nálepkovou mániou. Keď tejto mánii prepadli naše deti, nakupovali sme kadejaké nálepky zvieratiek, dopravných prostriedkov, postavičiek…až kým som si neuvedomila, že deťom je úplne jedno, čo lepia, a stačí im hárok samolepiacich koliesok alebo jednoduchých rôznych tvarov. Pre jednoduchú manipuláciu malými prstíkmi je dobre, ak je odstránený papier okolo samotných nálepiek – ľahučko tak idú odlepiť aj naozaj malým deťom.

(Malá poznámka: Vždy vyložte len toľko nálepiek, koľko ste ochotní obetovať. Lebo deti môžu mať potrebu nalepiť všetky nálepky do poslednej :-))

Lepenie nálepiek, tvorenie s deťmi

Starším deťom potom z lepenia nálepiek môžete urobiť občas prípravu na písanie tak, že im na papier nakreslíte rôzne čiary, a ony budú nálepky umiestňovať na ne.

Lepenie nálepiek na čiaru, príprava na písanie

4. Strihanie

Strihanie je pre deti fascinujúca činnosť. O tom, ako, s čím a čo strihať s najmenšími, som písala podrobne v tomto článku.

Strihanie, tvorenie s deťmi

5. Dierovanie

Ozdobné dierovače sú pre deti tiež náramne atraktívne. Treba ale vybrať taký, ktorý funguje čo najľahšie, inak budú deti frustrované a obsluhovať ho budete vy.

6. Lepenie

Kúsky nastrihaného papiera (či ozdôbok z dierovača) si deti môžu lepiť na papier. Zabijete tým dve muchy jednou ranou 🙂

Opäť stačí čistý papier a nastrihané kúsky farebného papiera. Deti už budú vedieť, čo s tým 🙂

Tvorenie s najmenšími

Na lepenie naše deti odmalička najradšej používali tyčinkové lepidlá, a mne sa zdá, že je po nich najmenšia špina. Ale vo väčšine Montessori zariadení som sa stretla skôr s tekutým lepidlom a štetcom, prípadne dobrá vychytávka je tekuté lepidlo vo fľaške od laku na nechty.

Lepenie, tvorenie pre najmenších

7. Vodové farby

Fajn alternatíva temperiek sú vodové farby. My máme túto sadu Ikea. Je to veľmi praktický box, ktorý v sebe skrýva farby, dva poháriky na vodu a dva štetce, ktoré si môžete nahradiť štetcom pre najmenších.

Vodové farby, tvorenie s deťmi

Ideálne by bolo začínať s menším počtom farieb, odporúčam túto sadu so šiestimi veľkými farbami. Existuje aj perleťová verzia.

8. Plastelína

Na začiatok si vystačíte s hrudkou dobrej mäkkej plastelíny. Nič viac. Žiadne valčeky, vykrajovačky, formičky. Plastelína je totiž skvelá hmota na trénovanie prstíkov.

Aj fantázia pracuje najviac, keď jej príliš nepomáhame. Hrudka plastelíny môže byť snehuliak, zebra aj autobus. Dobré je pridať aj nejaké drobnosti, ktorými môžu plastelínu dozdobovať – kamienky, rôzne prírodniny. Časom, keď máte pocit, že potrebujete nejaké spestrenie, môžete pridať valček na cesto, nožík, zopár vykrajovačiek…

Tvorenie s deťmi, plastelína

Dobrú plastelínu si ľahko vyrobíte doma. Tu je môj obľúbený (a osvedčený) recept. Alternatívou je slané cesto, ktoré si vyrobíte ešte ľahšie.

Plastelína, tvorenie pre najmenších


Prečítajte si: Slané cesto


9. Pečiatkovanie

Rovnako fascinujúce, ako nálepky. Opäť tu platí, že menej je viac, a teda úplne vám na úvod stačí zopár kvalitných pečiatok a jedna veľká poduška na tácke.

Nám sa osvedčili pečiatkovacie podušky Aladine, nevysychajú a majú pekné jasné farby. Aj pečiatky tejto značky z rady Baby sú fajn – majú ergonomický tvar, ktorý deťom dobre padne do rúčky. Okrem toho máme radi aj tieto pečiatky, tiež perfektne sadnú do ruky. Navyše je skvelý pre najmenších motív rodiny, pretože je im veľmi blízky.

Pečiatkovaniep

10. Papier na vyškrabávanie

Ten kupujem v rakúskom obchode Action, kde stovka vyjde asi na dve eurá. Deti musia už trochu silnejšie tlačiť ako pri kreslení, a samozrejme ich zaujme, ako jediným ťahom dokážu nakresliť čiaru vo viacerých farbách. Každé z mojich detí dospelo aj do fázy, že si potrebovalo preveriť, čo presne sa skrýva pod tou čiernou vrstvou, a pracne vyškrabovali každý milimeter štvorcový na papieri ?‍♀️

Vyškrabávac papier, tvorenie s deťmi

Vyškrabávací papier, tvorenie s deťmi

11. Špongiové farby

Ďalší vďačný materiál, ktorý osloví asi každé dieťa. Temperové farby, ktoré majú na otvore špongiu, a pri odtláčaní na papieri zanechávajú farebné krúžky.

Špongiové farby, tvoríme s deťmi

Tieto farby sa dajú využiť aj pri rôznych pracovných listoch na tréning písmen aj čísiel. Stiahnete si ich na internete na všetky možné témy, keď zadáte do vyhľadávania “do a dot printables”.

Kúpite ich tu.

Špongiové farby, tvorenie s deťmi

12. Washi pásky

Poznáte? Sú to papierové lepiace pásky, ktoré sa dajú trhať prstami a teda úžasne deťom posilňujú ruky. Môžu si ich lepiť na prázdny papier a vydržia pri tom fakt dlho.

Tvoríme s deťmi


Prečítajte si aj: Tvorenie zbalené na cesty


Tvorivé spoločné chvíle

A potom máme chvíle, kedy deťom pripravím nejakú špeciálnu tvorivú aktivitku, a spolu pri nej sedíme. (Naposledy sme takto skúšali maľovať farebným snehom.) Vtedy väčšinou vyťahujem aj nejaké tie “zakázané” materiály, ako trblietky či permanentné fixky 😉

1. Maľovanie na sklo

Toto je u nás veľmi obľúbená aktivita už dlhé roky. Deti maľujú na veľké sklo v obývačke, a potom si sklo po sebe umývajú. Prečítate si o tom v mojom článku Na skle maľované.

2. Pipety a farebná voda

Aj toto je aktivita, ktorá u nás doma nikdy neomrzí. Stačí vám plastová pipeta z lekárne za pár centov, a farebná voda.

S malými deťmi stačí jedna farba, ide najprv o to, aby sa naučili používať pipetu. Farebnú vodu môžete striekať na kuchynskú utierku (papierovú) alebo v zime na sneh 🙂 Keď dieťa zvládne fungovanie pipety, môžete pridať základné farby a skúmať, ako sa spolu miešajú.

Viac som o tejto aktivite písala tu: Miešanie farieb s kvapátkom.

3. Maľovanie palíc, šišiek, kameňov, lístia

Deti domov neustále vláčia nejaké prírodné poklady. Kamene, šišky, palice, bukvice… A málokedy sú ochotné sa s nimi rozlúčiť. Z času na čas ich teda využijeme na tvorenie. Deti si ich pomaľujú, polepia, posypú trblietkami… a potom sú z nich vcelku zaujímavé dekoračné prvky.

4. Mramorovanie

Toto sme robili iba raz a deti viac zaujímalo hrať sa s farebnou holiacou penou, ako samotné odtláčanie na papier.

Postup je takýto: Do nádoby nastriekate penu na holenie, tú pokvapkáte farbami. Paličkou potom farby miešate, kým vám vznikne želaný obraz. Na ten položíte papier (odporúčam tvrdší). Papier zoberiete, utriete z neho zvyšnú penu a máte mramorovaný papier. My sme tak odtláčali aj veľkonočné vajíčka, a boli pekné farebné.

5. Maľovanie krepovým papierom a rozprašovačom

Toto sme pre zmenu robili už nespočetnekrát a hádam v každom ročnom období. Deti neuveriteľne baví kombinácia ostrekovača a krepového papiera, ktorý krásne sýto farbí.

Tvorenie s deťmi zima

Podrobný postup nájdete tu.

6. Vyšívanie na kartón

Stačí vám:

? kus kartónu

? fixka na nakreslenie predlohy

? hrubší kliniec na urobenie dier

? zvyšky vlny, bavlnky

? plastová ihla

Začať samozrejme môžete jednoduchými čiarami a neskôr sa prepracovať k farebným obrázkom.

Deti si potrénujú prsty aj trpezlivosť, o koordinácii oko-ruka nehovoriac, a naučia sa ľahko šiť vďaka tvrdému kartónu, ktorý im neuteká v rukách ako látka.

Vyšívanie, tvorenie s deťmi

7. “Čisté” maľovanie

Toto je čistá výhra pre všetkých zúčastnených! Deti môžu bez obmedzení experimentovať s farbami, posilňovať prsty, a rodičia nemusia nič upratovať ani umývať.

Na papier (alebo papierový tanier) natlačíte kôpky rôznych temperových farieb, celý ho šupnete do uzatvárateľného sáčku, a dáte deťom, nech sa realizujú. Potom to celé jednoducho vyhodíte.

Tu sme mali napríklad tému Deň Zeme, a tak sme použili modrú a zelenú.

Maľovanie v sáčku, tvorenie s najmenšími

8. Maľovanie so soľou

Aj toto nás baví, a robili sme to uź viackrát. Je to jednoduché, stačí vám tekuté lepidlo, soľ, farby a pipety.

Na papier si nakreslíte, čo chcete. Na čiary nanesiete tekuté lepidlo v hrubej vrstve a celý výkres posypete soľou. Tá sa vám nalepí na lepidlo, zvyšnú soľ strasiete z výkresu. Necháte trochu uschnúť.

Potom pipetami nanášate na soľ farbu. Je treba to robiť precízne, aby farba netiekla mimo. Deti si tým dobre potrénujú presnosť, jemnú motoriku, trpezlivosť. Výsledkom je krásny 3D obraz.

Maľovanie so soľou, tvorenie s deťmi

9. Tajné obrázky (a odkazy)

Tvorenie s wow efektom 🙂 Bielou voskovkou si niečo nakreslíte alebo napíšete na biely papier, a ten potom pomaľujete vodovými farbami. Biely odkaz krásne vystúpi z výkresu. Wow!

Tajné obrázky, tvorenie s deťmi

10. Tvorenie s ostrúhanými zvyškami od farbičiek

Aj odstrúhané zvyšky z farbičiek sú super materiál na tvorenie 🙂

Maľovanie s deťmi


Prečítajte si aj prvú časť: Ako tvoriť s deťmi 


2 Replies to “12 + 10 tipov na tvorenie s najmenšími”

  1. […] Prečítajte si pokračovanie: 12+10 tipov, ako tvoriť s najmenšími […]

  2. […] na 22 konkrétnych aktivít, ktoré deťom môžete ponúknuť, som spísala v tomto článku o tvorení s najmenšími. Niektoré sú vhodné už od jedného […]

Pridaj komentár