Jesenné tvorenie s listami

Včera naša malá školáčka prišla domov so školskou taškou vrchovato plnou napadaného lístia. Doma potom neúnavne aranžovala z listov kytice, ktorými teraz máme vyzdobený celý dom.

Tvorenie s listami

Tvorenie s listami je u nás na jeseň vždy veľká zábava. Tu je zopár techník, ktoré sme vyskúšali.

1. Odtláčanie listov

Osvedčená klasika. List pomaľujete temperovými alebo akrylovými farbami a odtlačíte na papier. Keď ich odtlačíte veľa, máte z papiera hotový jesenný les. Ja som potom ešte deťom vytlačila nejaké omaľovánky domčekov a postavičiek, ktoré si na výkres nalepili, a vytvárali s nimi lesné príbehy.

Tvorenie s lístím

2. Maľovanie na listy

Ak nájdete pekné veľké listy, skúste ich pomaľovať temperovými farbami alebo fixkami. Tvorenie s lístím

My máme vyhliadnutý v lese jeden super strom, z ktorého padajú krásne, veľké, bledožlté listy. Ideálne na pomaľovanie!

Maľované listy

3. Rozdrvené listy

Alebo si nazbierané listy nechajte dobre uschnúť. (Nám o pár dní na tento účel určite poslúžia všetky tie listové kytice, ktoré tu teraz máme rozvešané.)

Keď už sú fakt suché, najprv ich s deťmi v nejakej veľkej nádobe podrvte. Precvičíte si tým krásne svaly prstov, dlane a zápästia, ktoré sú veľmi dôležité pri celej škále jemnomotorických zručností.

Jesenné tvorenie s deťmi

Potom vytiahnite tvrdšie papiere (prípadne môžu byť farebné, aby boli obrázky veselšie) a tekuté lepidlo. Nechajte deti, nech si lepidlom urobia na papieri nejaké obrazce. Môžu si ich najprv na papier nakresliť, aby sa im lepidlo ľahšie nanášalo.

Jesenné tvorenie s deťmi

Menším deťom budú stačiť rôzne abstraktné čiary, väčší sa môžu pokúsiť o čosi náročnejšie. A potom výkres posýpajte lístím a sledujte, ako vzniká obrázok.Jesenné tvorenie s deťmi

4. Listové reťaze

Túto jeseň sme prvýkrát robili aj výzdobu z listových reťazí. Výsledok bol krásny, aj keď samozrejme vydržal len pár dní.

Listy jeseň, tvorenie

Plastové ihly kúpite v galantérii, alebo napríklad na aliexpress.

5. Listy a ozdobné dierovače

O tom, ako deti tvoria s listami a ozdobnými dierovačmi, som písala v tomto článku.

6. Frotáž listov

Túto techniku iste všetci poznáte už z detstva (my sme si tak napríklad prekresľovali mince). List dáte pod papier, zoberiete voskovku a jemne, bez silného tlaku, ho premaľujete. S menšími deťmi môžete použiť celú plochu voskovky, nielen jej špičku. Pre staršie deti je to naopak dobrý nácvik na správne písanie, keďže deti často majú problém s tým, že príliš silno tlačia.

Jesenné tvorenie z listov

Na papier sa prenesie krásne celý reliéf listu a deti tak môžu detailne skúmať jeho štruktúru a prípadne porovnávať rôzne listy medzi sebou.

7. Farebné stromy s pastelkami a ohňom

Tento nápad mám z instagramu a u nás doma veľmi bodoval. Sice sa nepoužívajú pri tvorení listy, zato tvoria sa jesenné stromy s farebnými listami.

Jesenné tvorenie

Potrebujete na to pastelky (voskovky) a sviečku. Nakreslíte si strom bez listov, a potom nahrievate voskovky nad sviečkou a robíte “listy” na strome, pod stromom, okolo stromu (ak vám práve fúka vietor).

Jesenné tvorenie s pastelkami a ohňom

My sme takto tvorili celý večer, vypálili asi 5 čajových sviečok a vyprodukovali asi 18 stromov. Potom veľkáčka prišla s návrhom urobiť okrem jesennej krajinky aj zimnú, vytiahla modré voskovky a robila zasnežené zátišie. No a nakoniec deti ešte nakreslili rôzne kusy oblečenia a na ne robili všakovaké vzory, a nazvali to obchod s oblečením.

Narobili sme vcelku veľký neporiadok a vosk bol nakvapkaný po celom stole, takže odporúčam zakryť novinami.

8. Jesenný strom s fixkami

A na záver ešte jeden tip na jednoduchý a pritom krásny obraz jesenného stromu. Opäť ho priniesla veľkáčka zo školy, a opäť sa nám tak páčil, že sme ho skúšali aj doma. Nepotrebujete sice pri výrobe listy, ale ak zvolíte vhodné farby, pôsobí krásne jesenne.

Tvorenie s detmi, listy

One Reply to “Jesenné tvorenie s listami”

  1. […] použiť aj pri aktivitách vnútri. O tom, ako radi využívame listy pri tvorení, som písala tu. Ďalej sme s nimi pracovali napríklad […]

Pridaj komentár