Včera naša malá školáčka prišla domov so školskou taškou vrchovato plnou napadaného lístia. Doma potom neúnavne aranžovala z listov kytice, ktorými teraz máme vyzdobený celý dom.
Tvorenie s listami je u nás na jeseň vždy veľká zábava. Tu je zopár techník, ktoré sme vyskúšali.
1. Odtláčanie listov
Osvedčená klasika. List pomaľujete temperovými alebo akrylovými farbami a odtlačíte na papier. Keď ich odtlačíte veľa, máte z papiera hotový jesenný les. Ja som potom ešte deťom vytlačila nejaké omaľovánky domčekov a postavičiek, ktoré si na výkres nalepili, a vytvárali s nimi lesné príbehy.
2. Maľovanie na listy
Ak nájdete pekné veľké listy, skúste ich pomaľovať temperovými farbami alebo fixkami.
My máme vyhliadnutý v lese jeden super strom, z ktorého padajú krásne, veľké, bledožlté listy. Ideálne na pomaľovanie!
3. Rozdrvené listy
Alebo si nazbierané listy nechajte dobre uschnúť. (Nám o pár dní na tento účel určite poslúžia všetky tie listové kytice, ktoré tu teraz máme rozvešané.)
Keď už sú fakt suché, najprv ich s deťmi v nejakej veľkej nádobe podrvte. Precvičíte si tým krásne svaly prstov, dlane a zápästia, ktoré sú veľmi dôležité pri celej škále jemnomotorických zručností.
Potom vytiahnite tvrdšie papiere (prípadne môžu byť farebné, aby boli obrázky veselšie) a tekuté lepidlo. Nechajte deti, nech si lepidlom urobia na papieri nejaké obrazce. Môžu si ich najprv na papier nakresliť, aby sa im lepidlo ľahšie nanášalo.
Menším deťom budú stačiť rôzne abstraktné čiary, väčší sa môžu pokúsiť o čosi náročnejšie. A potom výkres posýpajte lístím a sledujte, ako vzniká obrázok.
4. Listové reťaze
Túto jeseň sme prvýkrát robili aj výzdobu z listových reťazí. Výsledok bol krásny, aj keď samozrejme vydržal len pár dní.
Plastové ihly kúpite v galantérii, alebo napríklad na aliexpress.
5. Listy a ozdobné dierovače
O tom, ako deti tvoria s listami a ozdobnými dierovačmi, som písala v tomto článku.
6. Frotáž listov
Túto techniku iste všetci poznáte už z detstva (my sme si tak napríklad prekresľovali mince). List dáte pod papier, zoberiete voskovku a jemne, bez silného tlaku, ho premaľujete. S menšími deťmi môžete použiť celú plochu voskovky, nielen jej špičku. Pre staršie deti je to naopak dobrý nácvik na správne písanie, keďže deti často majú problém s tým, že príliš silno tlačia.
Na papier sa prenesie krásne celý reliéf listu a deti tak môžu detailne skúmať jeho štruktúru a prípadne porovnávať rôzne listy medzi sebou.
7. Farebné stromy s pastelkami a ohňom
Tento nápad mám z instagramu a u nás doma veľmi bodoval. Sice sa nepoužívajú pri tvorení listy, zato tvoria sa jesenné stromy s farebnými listami.
Potrebujete na to pastelky (voskovky) a sviečku. Nakreslíte si strom bez listov, a potom nahrievate voskovky nad sviečkou a robíte “listy” na strome, pod stromom, okolo stromu (ak vám práve fúka vietor).
My sme takto tvorili celý večer, vypálili asi 5 čajových sviečok a vyprodukovali asi 18 stromov. Potom veľkáčka prišla s návrhom urobiť okrem jesennej krajinky aj zimnú, vytiahla modré voskovky a robila zasnežené zátišie. No a nakoniec deti ešte nakreslili rôzne kusy oblečenia a na ne robili všakovaké vzory, a nazvali to obchod s oblečením.
Narobili sme vcelku veľký neporiadok a vosk bol nakvapkaný po celom stole, takže odporúčam zakryť novinami.
8. Jesenný strom s fixkami
A na záver ešte jeden tip na jednoduchý a pritom krásny obraz jesenného stromu. Opäť ho priniesla veľkáčka zo školy, a opäť sa nám tak páčil, že sme ho skúšali aj doma. Nepotrebujete sice pri výrobe listy, ale ak zvolíte vhodné farby, pôsobí krásne jesenne.
[…] použiť aj pri aktivitách vnútri. O tom, ako radi využívame listy pri tvorení, som písala tu. Ďalej sme s nimi pracovali napríklad […]