Tvary a tvorenie

S prvákmi sa učíme názvy geometrických tvarov po anglicky. Circle, square, triangle… Už som spomínala, ako sme rôzne tvary hľadali v umení Ľudovíta Fullu, aj ako sme z nich tvorili obrazce (oboje nájdete v článku Maliar a chlapec, vrátane anglických pokynových kartičiek na stiahnutie).

Tentokrát som deťom ponúkla tvary spojené s tvorením. Vznikli veľmi pekné diela, a aj samotný proces je zaujímavý! Tak sa chcem podeliť o rýchly tip. Je to veľmi nenáročné tvorenie, vyžaduje nulovú prípravu a všetko, čo naň potrebujete, iste máte doma.

Tvary, detské tvorenie

Použili sme:

  • rôzne tvary na obkresľovanie v duchu hesla co dům dal,
  • čistý papier (rozmer A3, keďže deti rady tvoria na väčší formát),
  • ceruzku na obkresľovanie,
  • olejové pastely na vyfarbovanie, pretože deti s nimi rady pracujú, ale rovnaký účel splnia fixky či farbičky.

Tvary a grafomotorika

Na úvod sme si nazbierali doma rôzne predmety, ktoré sa dajú obkresľovať a majú podstavy v rôznych tvaroch a veľkostiach (štvorec, kruh, trojuholník). Vrchnák od fľaše, zaváraninový pohár, rolka od toaleťáku, kocka zo stavebnice…

Prvý krok bol potom riadny tréning grafomotoriky. Deti si obkresľovali predmety na papier ceruzkou a povedala som im, nech to robia tak, aby sa tvary na výkrese prekrývali.

Tvary, detské tvorenie

Deti obkresľovanie dosť bavilo, a tak tých tvarov narobili neúrekom. Popri tom sme sa bavili o tom, how many triangles, squares, hearts majú, ale aj čo vzniklo prekrytím dvoch kruhov a podobne.

Tvary a farby

No a keď už sa im fakt nezmestil na výkres ani jeden ďalší tvar, odložili ceruzky, vytiahla som olejové pastely a pustili sa do vyfarbovania.

Tvoríme s deťmi: geometrické tvary

To je tiež celkom veľká grafomotorická výzva, aj keď pastel je pomerne hrubý a s fixkami alebo farbičkami by to bolo ešte ťažšie precízne vyfarbiť.

Keďže “úloha” z hudobnej na tento týždeň bola vypočuť si Malú nočnú hudbu od Mozarta, rovno som to spojila a vyfarbovali sme pri počúvaní. Hovorím “my”, pretože som deti poprosila, či sa k vyfarbovaniu môžem pridať, tak to vyzeralo lákavo 🙂

A výsledné diela sa hrdo vynímajú na stene v jedálni, tak sa nám páčia. Je to jedno z tých zriedkavých detských tvorení, ktoré je zamerané čisto na proces a predsa má krásny výsledok. Posúďte sami!

Geometrické tvary, detské tvorenie

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako tvoriť s deťmi

Pridaj komentár