TU SME – moje miesto vo svete

Prvý týždeň Prečítaného leta 2020 je o mestách. Keď sme túto tému mali pred dvomi rokmi, skúmali sme s deťmi naše mesto – Bratislavu. Čítali sme o Bratislave pekné knihy, hrali o Bratislave (či Prešporku) zaujímavé hry, urobili sme si pátračku po bratislavských pamiatkach a jedli veľa zmrzliny (lebo v Bratislave máme hneď niekoľko fantastických zmrzlín ;-)). Napísala som o tom všetkom tu, v článku si stiahnete aj nejaké aktivity na spoznávanie Bratislavy. Ak plánujete výlet do Bratislavy, určite kuknite.

Tento rok sme to poňali trošku inak. Pozreli sme sa na to, aké je naše miesto na mape, teda vo svete. Nie je to vlastne vyslovene o mestách, ale mesto je dôležitou súčasťou tejto skladačky. Veď posúďte sami. A ako býva v Prečítanom lete zvykom, na konci článku máme pre vás aktivitku na stiahnutie.

TU SME. Poznámky k životu na planéte Zem.

Základom bola samozrejme kniha. Úžasná kniha, ktorá je akýmsi príhovorom otca (a vynikajúceho detského spisovateľa) Olivera Jeffersa k svojmu novonarodenému synovi.

Tu sme. Poznámky k životu na planéte Zem.

Vysvetľuje mu, kam sa narodil, ako vyzerá naša planéta a ako to na nej funguje. Že máme pevninu aj moria, že sa tu strieda deň noc, že čas tu plynie občas krásne pomaly a občas neuveriteľne rýchlo. Že tu žijú zvieratá a ľudia.

Tu sme. Poznámky k životu na planéte Zem.

K záveru sa vysvetľovanie mení na akési rady do života. Že ľudia sú rôzni, no v podstate všetci rovnakí. Že je nás tu veľa, no všetkého dosť pre všetkých. Že naša planéta je len jedna, a tak sa o ňu musíme príkladne starať.

Tu sme. Poznámky k životu na planéte Zem.

Ocko končí svoj príhovor k synčekovi slovami, že ak bude mať kedykoľvek otázky, môže sa naňho obrátiť, pretože mu vždy bude nablízku. A ak nie on, tak niekto iný mu iste poradí. Pretože…

“Na Zemi nikdy nie si sám.”

Olivera Jeffersa poznáme z viacerých kníh, zatiaľ prevažne po anglicky. Okrem rozkošných kresieb mi na nich veľmi imponuje, ako do jednoduchých viet a príbehov dokáže vložiť veľký kus filozofie tak, že aj dospelý sa nad slovami zamyslí.

Inak knihu máme už dlho, v anglickej verzii, ale medzičasom pribudla aj slovenská od vydavateľstva Ikar.

Ja na mape, moje miesto vo svete

V knihe sa spomína, že na Zemi žije takmer 8 miliárd ľudí. Všetci tu máme svoje miesto. Žijeme na niektorom z kontinentov, v nejakom štáte, meste, na nejakej ulici. A neviem, ako u vás, ale naše deti v tom majú trochu zmätok. Pletú sa im najmä pojmy mesto a štát.

Raz dávnejšie sme si robili takú pomôcku ešte so staršou dcérou, kde sme si ukázali názorne postupnosť od malého človiečika až po obrovskú planétu, na ktorej všetci žijeme. A keďže vtedy boli malkáči ešte malí, tento týždeň Prečítaného leta sme využili práve na to, aby sme si to spolu zopakovali, a pomôcku si všetci spolu vyrobili.

Ja na mape

Skladá sa zo siedmich kruhov rôzneho priemeru, od najväčšieho – predstavujúceho našu planétu – až po najmenší – samotné dieťa.

Postupnosť je nasledovná:

-> planéta

-> kontinent

-> štát

-> mesto

-> ulica

-> dom

-> JA

Keďže som vyrábanie tejto aktivitky chcela ešte zopakovať v našom materskom centre, kruhy, ktoré máme spoločné, som dopredu pripravila. Tie stačilo vyfarbiť a popísať. Na tri najmenšie kruhy – ulica, dom a JA – si deti urobili fotky, ktoré sme vytlačili v správnom rozmere a nalepili.

Ja na mape

Potom sme kruhy spojili tak, aby sa v hornej časti prekrývali, urobili sme dieru a zopli spinkou.

Ja na mape

K štyrom najväčším kruhom som pripravila aj zaujímavé informácie, ktoré sa dajú nalepiť na zadnú časť kruhu. Moje deti nimi pohrdli, ale tie vaše možno zaujmú 🙂

Ja na mape

Ak si chcete vyrobiť podobné, predlohu si stiahnete tu nižšie. Kruhy Zem, Európa a Slovensko sú už vyplnené, stačí vyfarbiť, popísať podľa chuti. Kruhy pre mesto, ulicu, dom a dieťa sú prázdne – tie si musíte vyplniť sami 🙂

JA NA MAPE

Pridaj komentár