Mandaly maľované točením

Jedna z mála aktivít v našom spoločnom kreatívnom denníku, ktorú sme už poznali a mali odskúšanú, je maľovanie s odstredivkou na šalát. Robili sme s ňou už pred peknými pár rokmi napríklad západ slnka pri príležitosti letného slnovratu.

Maľovanie s odstredivkou na šalát

Točené mandaly

Kniha navrhuje použiť papier vystrihnutý do tvaru kruhu, aby výsledkom bola mandala. Píše sa, že každý si má urobiť jednu. Ha-ha-ha! U nás sa mandalovalo asi hodinu, až kým nedošiel papier a nezapadlo úplne slnko. A ráno sa deti pýtali, či budeme večer pokračovať.

Odstredivku som priniesla teda aj do nášho Montessori ateliéru a odstreďovali sme aj tam. (Som zvedavá, koľko mandál do konca týždňa vyrobíme, hádam aj stovku ?)

Točené mandaly

Možno táto jednoduchá tvorivá aktivitka zaujme aj vás. Je pomerne “mess-free” (čiže deti aj prostredie by mali zostať relatívne čisté), vyskúšať ju môžete už s úplnými malkáčmi a výsledné dielo je prinajmenšom zaujímavé.

“Sušička” na šalát

V knihe sa hovorí o sušičke, my používame názov odstredivka, neviem vám povedať, ako sa to čudo oficiálne nazýva. Je to nádoba, do ktorej sa dajú umyté listy šalátu a prudkým točivým pohybom sa z nich odstraňuje voda.

V tomto prípade dáte na dno kus papiera a kvapkáte/striekate naň temperové farby.

Maľovanie s odstredivkou na šalát

Môžete robiť machule, alebo kruhy či kliky-báky. Odporúčame farby rozmiestniť po papieri a nie nastriekať všetky do stredu na jednu kopu.

Maľovanie s odstredivkou na šalát

Potom na nádobe dobre zavriete veko a točíííte ostošesť.

Točené mandaly

My sme sa pokúšali zachytiť točiacu sa mandalu v pohybe (tak, aby sme zároveň neofŕkali všetko farbami).

Točené mandaly

Mandaly treba nechať dobre vyschnúť a prípadne ich môžete potom použiť ako súčasť nejakého väčšieho diela. A samozrejme je fajn sa o nich porozprávať. Čo v nich vidíte, aké pocity vo vás vyvolávajú, ktoré kombinácie farieb sa vám páčia viac, ktoré menej…

Vyskúšajte ?

Maľovanie s odstredivkou na šalát

MontessoriKids.sk

Pridaj komentár