Jedna z mála aktivít v našom spoločnom kreatívnom denníku, ktorú sme už poznali a mali odskúšanú, je maľovanie s odstredivkou na šalát. Robili sme s ňou už pred peknými pár rokmi napríklad západ slnka pri príležitosti letného slnovratu.
Točené mandaly
Kniha navrhuje použiť papier vystrihnutý do tvaru kruhu, aby výsledkom bola mandala. Píše sa, že každý si má urobiť jednu. Ha-ha-ha! U nás sa mandalovalo asi hodinu, až kým nedošiel papier a nezapadlo úplne slnko. A ráno sa deti pýtali, či budeme večer pokračovať.
Odstredivku som priniesla teda aj do nášho Montessori ateliéru a odstreďovali sme aj tam. (Som zvedavá, koľko mandál do konca týždňa vyrobíme, hádam aj stovku ?)
Možno táto jednoduchá tvorivá aktivitka zaujme aj vás. Je pomerne “mess-free” (čiže deti aj prostredie by mali zostať relatívne čisté), vyskúšať ju môžete už s úplnými malkáčmi a výsledné dielo je prinajmenšom zaujímavé.
“Sušička” na šalát
V knihe sa hovorí o sušičke, my používame názov odstredivka, neviem vám povedať, ako sa to čudo oficiálne nazýva. Je to nádoba, do ktorej sa dajú umyté listy šalátu a prudkým točivým pohybom sa z nich odstraňuje voda.
V tomto prípade dáte na dno kus papiera a kvapkáte/striekate naň temperové farby.
Môžete robiť machule, alebo kruhy či kliky-báky. Odporúčame farby rozmiestniť po papieri a nie nastriekať všetky do stredu na jednu kopu.
Potom na nádobe dobre zavriete veko a točíííte ostošesť.
My sme sa pokúšali zachytiť točiacu sa mandalu v pohybe (tak, aby sme zároveň neofŕkali všetko farbami).
Mandaly treba nechať dobre vyschnúť a prípadne ich môžete potom použiť ako súčasť nejakého väčšieho diela. A samozrejme je fajn sa o nich porozprávať. Čo v nich vidíte, aké pocity vo vás vyvolávajú, ktoré kombinácie farieb sa vám páčia viac, ktoré menej…
Vyskúšajte ?