Tipy na Montessori knižky pod vianočný stromček 2018

Každé dieťa by si vraj malo nájsť pod stromčekom aspoň jednu knižku. A keďže tých knižiek sú plné kníhkupectvá, vôbec by to nemal byť problém. Ak by bolo pre niekoho ťažké si vybrať, ponúkame vám výber našich topiek na tento rok. Väčšina sú tohtoročné novinky, no zopár je starších klasík (alebo sme ich len my objavili až tento rok). Rozdelila som ich do troch vekových kategórií a snažila som sa pri veku do šesť rokov držať kníh, ktoré spĺňajú Montessori kritériá.

Budem sa veľmi snažiť, aby tento článok nebol dlhý asi kilometer, ale nič nezaručujem.

Tipy na Montessori knižky 0-2

V tomto veku deti ešte nevedia sledovať príbehy, ale každú stránku vnímajú nezávisle od ostatných. V prvej fáze sú fajn kontrastné jednoduché obrázky, neskôr knižky s reálnymi fotkami predmetov, zvierat a ľudí, ktoré dieťa pozná zo svojho okolia.

Aha, mami! Domov a Aha, mami! Tam je les! (0+)

Pre úplných mrňúsov odporúčam tieto krásne knižky od šikovnej slovenskej autorky Eleny Rabčanovej. Písala som o nich tu.

Tipy na knižky

Tipy na knižky

Moja prvá knižnica (6m+)

Na prvé čítanie sú najvhodnejšie malé knižky s realistickými obrázkami (ideálne fotkami), ktoré sú izolované na jednofarebnom pozadí. Stačí jeden predmet na stránke, aby sa naň bábätko vedelo dobre sústrediť. Nám sa osvedčila táto sada 8 leporel v kufríku. Na začiatok postačí jedno leporelko, postupne môžete vyťahovať ďalšie a ďalšie, a keď dieťatko začne chodiť, môže si vrámci trénovania prenášania chodiť po dome s kufríkom.

Existuje aj sada Zvieratá a Dopravné prostriedky, na úvod je však myslím ideálna tá prvá všeobecná (obsahuje leporelá o jedle, oblečení, hračkách, zvieratách, farbách, abecede, dome a číslach).

Prvých 100 slov a Prvých 100 zvierat (18m+)

Deti v prvých dvoch rokoch intenzívne nasávajú jazyk, aby sa mohli samé rozhovoriť. A na to, aby nejaké slovo vedeli povedať, musia ho najprv veľakrát počuť. Tieto knižky sú ideálne na spoznávanie vecí okolo nás. Obsahujú reálne fotky, vďaka čomu vie malkáč hneď identifikovať, o aký predmet či zviera sa jedná, ak už s ním má reálnu skúsenosť. Predmetov na jednej strane je už viac, a tak môže odklápať okienka, ukazovať, a dokola počúvať názvy, až ich jedného dňa začne vyslovovať sám ?

Tipy na montessori knižky

Tipy na montessori knižky

Milá ZOO (12m+)

Túto knižku sme mali v angličtine a čítali sme ju tak často, až bola na franforce. Je to úplne jednoduchý príbeh, kde hlavný hrdina chce nejakého domáceho miláčika. A tak napíše do ZOO, aby mu nejakého poslali. Lenže oni mu posielajú samé nevhodné zvieratá. Lev je moc zúrivý, žirafa moc dlhá… podarí sa im poslať to správne?

Knižka je akurát do detských rúk, každá strana ide podľa rovnakej schémy, obsahuje obrázky a pomenovania zvierat a k tomu veľa rôznych prídavných mien, ktoré si môžete pri čítaní intonáciou a imitáciou vysvetľovať. Ako bonus sú zvieratá schované za odklápacími okienkami. No proste absolútny must-have v knižnici jednoročáka ☺️

Co se děje po celý rok (18m+)

Vo veku približne od jedného do štyroch rokov deti prežívajú senzitívne obdobie na drobné predmety a detaily. Zaujímajú ich smietky na koberci či kadejaké miniatúrne predmety – zámerom prírody je, aby dieťa vďaka tomuto záujmu intenzívne používalo jemnú motoriku, trénovalo si ruky a prstíky a koordináciu oko-ruka. Nie nadarmo v tomto veku idú na dračku rôzne hľadacie knihy, ako napríklad slávne Potulky štyrmi ročnými obdobiami.

Toto je taká jednoduchšia verzia, vhodná pre malkáčov. Je to veľkoformátová knižka z tvrdšieho kartónu, a obsahuje 4 dvojstrany, na ktorých sú zobrazené postupne štyri ročné obdobia.

Obsahuje milión malých detailov, ktoré budú deti skúmať, a vy im k tomu môžete rozprávať, ako v zime nosíme čapice a padá sneh, zatiaľ čo na jar rastú kvety a tak ďalej. Čo sa v knihe deje je všetko zo života, žiadne výmysly, takže dieťa môže absorbovať množstvo činností a situácií, ktoré sa dejú aj okolo neho.

Tipy na montessori knižky

Tipy na montessori knižky

Týchto knižiek je od Anne Suess viacero, napríklad Co se děje o Vánocích alebo Co se děje kolem nás.

Od hlavy po päty (18m+)

Knižky od Erica Carle sú dokonalé, a táto je rovnako jedinečná, ako všetky ostatné. A prvýkrát je vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr na Slovensku. Je to vlastne skôr rozcvička ako kniha, a dokonale napĺňa potrebu malých detí po pohybe, rozvoji hrubej motoriky a spoznávaní vlastného tela.

Okrem toho sa každá strana odohráva podľa rovnakého scénara: Tučniak vie otočiť hlavou. Vieš to aj ty? Jasné! A repetícia, schéma, poriadok, je ďalšia vec, ktorá malkáčom lahodí, pretože im prináša istotu a pocit bezpečia. Lebo nech knihu otvoria kdekoľvek, určite budú vedieť, čo je tam napísané.

V skratke ďalšia knižka, ktorú budete čítať miliónkrát ☺️ S vydavateľstvom Zelený kocúr pre vás chystám giveaway, tak sledujte.

Od hlavy po päty, Eric CarleOd hlavy po päty, Eric Carle

Veľké knižky pre malých rozprávačov

Ďalšie hľadacie knižky! Tieto vám poslúžia približne od 1 roka do 5. Sú to veľkoformátové knižky z kartónu, podobne ako knižky Anne Suess či séria Potulky. Na prvej dvojstrane sú zvyčajne predstavení rôzni protagonisti a stručne načatý ich príbeh. Vašou úlohou je potom hľadať ich na jednotlivých stranách a príbeh dorozprávať. Keďže sú plné drobných detailov, malkáči budú najskôr len hľadať rôzne predmety/zvieratá/ľudí a až neskôr dôjdu k sledovaniu deja a rozprávaniu príbehov.

My máme z výletu do Prahy knihu o Prahe a veľmi obľúbenú knihu o letisku, ktorá sa vyťahuje vždy pri cestovaní lietadlom. Na úvodnej dvojstrane sa zoznámite s asi dvadsiatimi skupinkami cestujúcich, a sledujete ich príbehy na letisku, v odletovej hale, pri nástupe do lietadla, počas letu a potom v destinácii. Okrem toho vyšla ešte kniha o stavbe, autách a zvieratách.

Veľká knižka pre malých rozprávačov Letisko

Veľká knižka pre malých rozprávačov Letisko

No a úplnou lahôdkou sú Veselé nezmysly z tejto série. Je to kniha plná všakovakých nezmyslov, a deti milujú ich hľadať a zabávať sa na nich. Niektoré sú úplne absurdné, niektoré menej, každopádne všetky potrénujú dobre postreh a logické myslenie. U nás deti rady čítajú túto knihu samé, a mrmlú si pri tom: “Toto je nezmysel, toto je nezmysel, toto je zmysel…” ☺️

Veselé nezmysly

Vesele nezmysly

Veselé nezmysly

Bratislava – Hľadaj a nájdi (18m+)

Keď sme pri tých hľadacích veľkoformátových knihách, nesmieme zabudnúť na čerstvú novinku o našom hlavnom meste. My máme náš výtlačok objednaný už dávno cez kampaň na startlabe, ale teraz sa dá predobjednať už priamo na stránke a v predaji by kniha mala byť v novembri.

Tipy na Montessori knižky 2-6

Niekedy medzi druhým a tretím rokom deti začnú vnímať knižný príbeh od začiatku do konca. Dovtedy im je to jedno a kľudne “čítajú” tak, že začnú v strede knihy, prejdú na koniec a potom zase na začiatok. Aj v tomto veku majú deti intenzívne obdobie na rozvoj jazyka a chcú stále dokola čítať tie isté knihy, ukazujú v nich na tie isté obrázky a chcú, aby sme im ich popisovali. Obrňte sa trpezlivosťou a po stopäťdesiaty krát zopakujte, že toto je traktor, že krava nám dáva mlieko, a že chlapček rozbil vázu. Potrebujú to, budujú si tým slovnú zásobu.

Stratený šál (2+)

Vydavateľstvo Egreš nás s každou ďalšou novinkou milo prekvapí a zaujme niečím originálnym. Tentokrát knižkou napísanou logopedičkami pre deti približne od dvoch rokov, s cieľom rozvíjať ich jazyk a slovnú zásobu. Celá knižka je roztomilo ilustrovaná iba štyrmi farbami – modrou, žltou, oranžovou a hnedou, čo na mňa osobne pôsobí veľmi sviežo a neokukane (No a naša malá päťročná samočitateľka ju zhltla na jedno posedenie a bola na seba taaaaak hrdá ☺️)

Rok v lese, Rok v škôlke, Rok na vidieku (2+)

Tohtoročné hľadacie novinky, ktoré milujeme. Rok v lese prišiel v januári a tak rýchlo sa vypredal, že už stihla byť aj dotlač. Rok v škôlke a Rok na vidieku sú iba po česky, ale textu je v nich minimum, takže je to vlastne jedno.

Sú to opäť raz hľadacie knižky. Majú rovnaký koncept – každá dvojstránka predstavuje rovnaké prostredie v jednom mesiaci v roku. V lese tak môžete sledovať, čo robí celý rok líška, cifruša alebo bobor. Knihu o škôlke odporúčame budúcim škôlkarom, aby sa zoznámili s tým, ako deti v škôlke fungujú a čo všetko tam robia. Ale zaujala aj našich dávno-škôlkarov, celé prázdniny s nami trávila ☺️

Tieto knižky zaujmú dvojročných rovnako ako štvorročných, a aj školáci v nich budú z času na čas radi listovať.

Tipy na Montessori knižky

Rok v škôlke

Guľôčkové bludisko: Včielka (2+)

Toto je novinka od už spomínanej Eleny Rabčanovej a zdá sa mi neuveriteľne dômyselná! Číta sa s guličkou, ktorú deti prstíkmi pohybujú po vytvorenej dráhe a pomáhajú tak včielke napríklad opeľovať kvety. Super pomôcka na zdokonaľovanie jemnej motoriky, koncentrácie a koordinácie oko-ruka!

Montessori pre deti a rodičov: príbehy o Arturovi a Mile (2+)

Fakt vydarená séria knižiek v súlade s Montessori pedagogikou. Každý príbeh je z každodenného života detí o veciach, ktoré bežne zažívajú a riešia: koflikty medzi súrodencami, upratovanie, snaha o samostatnosť… Na konci každej knihy je navyše zopár vysvetliviek pre rodičov, o čo v knihe ide, a tipy, ako zvládať určité situácie s deťmi. Bližšie som o týchto knižkách písala v tomto článku. Knižky sa dajú čítať už s dvojročnými, veľa dajú štvorročným a šesťročných zaujmú tiež, ako knižky na samostatné čítanie.

Knižky kúpite tu:

Urobme si poriadok

Naučme sa diskutovať

Poďme von

Urobme to celkom sami

tipy na knižky

tipy na knižky

Tamtam (3+)

Táto knižka bola pre mňa láska na prvý pohľad. Napísal a ilustroval ju Ľubo Paľo a je to krásny príbeh o jeho kocúrovi, z ktorého vyžaruje láska a silné puto medzi človekom a zvieraťom. Viac som o knihe písala tu, je to naozaj skvost ☺️

Knižka o pocitoch (3+)

Emócie sú pre deti veľká neznáma. Potrebujú sa naučiť ich pomenovať, pochopiť a dokázať správne spracovať. Táto knižka môže byť pri tom skvelou pomôckou. Na dvoch súrodencoch a ich psíkovi názorne ukazuje rôzne pocity, čo je ich príčinou a typickým prejavom, aj ako sa dajú (najmä tie negatívne) zvládnuť.

Zaujímavé kresby v knihe sú štartérom pre rôzne rodinné debaty – o pocitoch aj úplne iných veciach.

Posvieť si (3+)

Keď sme s deťmi niekedy v zime dostali do rúk prvú knižku zo série Posvieť si, boli sme z nej paf úplne všetci. Človek si povie, čo sa už nové dá na detských knihách vymyslieť, veď už tu je naozaj všetko! Ale ľudská fantázia a šikovnosť nepozná našťastie hraníc.  

Svojtka Posvieť si

Strany v knihe sú kreslené tak, že po podsvietení odhalia skryté informácie. (Stačí aj otočiť stranu proti svetlu, ale lepší efekt sa dosiahne s baterkou.) V ľudskom tele tak vidíte, ako prúdi vzduch či ako rastú kosti, v autoservise zase čo má auto pod kapotou a ako v ňom tečie palivo.

My máme Ľudské telo, Autoservis a Tajomstvá záhrady, existuje aj Tajomstvá našej Zeme či Vesmírna stanica.

Svojtka posvieť si

Rok v prírode (5+)

Vizuálne najkrajšia knižka tohto roka pre mňa. Všetky ilustrácie v nej sú robené z naozajstných rastlín, žiadne štetce ani farbičky. Navyše boli použité presne podľa ročných období, v ktorých boli zbierané, aby správne vystihli meniacu sa prírodu počas roka.

Knižka totiž rozpráva o tom, že v prírode je život pestrý a premenlivý. Každú jar sa všetko zazelená a zakvitne, na jeseň zas uvädá, a tomu svoj životný rytmus prispôsobú aj všetky živočíchy. Tieto premeny zachytáva kniha v krásnych ilustráciách a krátkych sprievodných textoch, kde sa deti dozvedia, prečo sa liahnu malé vtáčiky v rovnakom čase, ako sa začnú objavovať prvé húseničky, ako prebieha jelenia ruja alebo prečo má gaštan tak tvrdý a ostnatý obal.

Oficiálne je kniha pre čitateľov od 10 rokov, ale myslím že zaujme aj oveľa mladších. Čítavame ju s päťročnými, texty sú krátke a aj keď ich kde-tu prispôsobujem, deti zaujato počúvajú a hlavne skúmajú tie neuveriteľné obrázky.

Príbehy obrazov a sôch (5+)

Viete, čo som písala o tom senzitívno období na detaily? Maria Montessori deťom v tomto období často ponúkala na skúmanie slávne umelecké diela, ktoré túžbu po detailoch dokonale uspokojujú. Priam geniálne riešenie v čase, kedy ešte neexistovali hľadacie knižky! Dnes je ale pravda taká, že deti s tým pravým umením prichádzajú do styku žalostne málo. Preto ma nadchne každá knižka, ktorá im ho nejak približuje. Minulý rok vyšla skvelá Ako maliari vidia svet (pre cca 8+), teraz tu máme čerstvú novinku, ktorá deťom približuje obrazy a sochy prostredníctvom príbehov.

Do našej zbierky dokúpime časom aj Príbehy stavieb, ktoré zase deti zasvätia do tajov architektúry a slávnych stavieb sveta.

Knižky sú oficiálne od 6 rokov, ale myslím, že zaujmú aj o niečo skôr.

Tipy na knižky 6+

V tomto veku už deti dobre rozoznajú realitu od fantázie a majú bohatú predstavivosť, takže aj knihy by tomu mali zodpovedať. Takisto si budujú vlastné morálne povedomie, riešia rôzne etické otázky, radi diskutujú o tom, čo hrdinu viedlo k nejakému konaniu.

Okrem toho sa im rozširujú obzory, chcú spoznávať celý svet, riešia veľké otázky o vesmíre, prírode, začínajú spoznávať dejiny.

Okolo šiesteho roku sa z detí stávajú samostatní čitatelia a je to veľmi zradné obdobie – práve vtedy väčšina detí stráca vzťah ku knihám. Rodičia totiž v domnení, že deti by si už mali čítať samé, prestávajú so spoločným čítaním. Knihy, ktoré začínajúci čitateľ však zvláda sám, sú diametrálne odlišné od kníh, ktoré ich zaujímajú. Pri našich tipoch vždy uvádzam, ak sú vhodné na prvé samostatné čítanie, ak to tam nie je uvedené, je to kniha, ktorú odporúčame skôr na čítanie spolu.

Stromy (6+)

Táto veľkoformátová kniha je rovnako úžasná, ako jej staršia sestra VČELY. Je tu všetko o stromoch a mnoho ďalšieho, čo ste ani netušili, že by sa mohlo týkať stromov. Darwinov strom života, stromy v náboženstve, dejiny v letokruhoch, drevené stavby, dopravné prostriedky, hudobné nástroje, lesy v legendách… No jedna báseň. Textu je tam pomerne málo, ale je vcelku odborný miestami a tak je v začiatkoch skôr vhodná na spoločné čítanie.

Piotr Socha, Stromy

tipy na knižky

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele (6+)

Okienkové knižky patria k tým ideálnym na samostatné čítanie, a o tejto to platí duplom. Je fakt nechutná, ale garantujem vám, že deti budú informácie v nej hltať s veľkým zaujatím. Je o pote, chrastách, moči, výkaloch, sopľoch… A mnohé informácie prekvapia aj vás.

Smradi (6+)

Skvelý tip pre začínajúcich samostatných čitateľov. Komiks, ktorých je v slovenčine žalostne málo. Tento je navyše vtipný a napínavý, dcéra ho zlupla na pár sedení.

Nenechajte sa odradiť názvom. Páni Vlk, Žralok, Had a Piraňa sú dobráci, ktorých už unavuje, ako sa ich všetci boja. A tak sa rozhodnú vykonať zopár dobrých skutkov. V angličtine vyšlo už niekoľko dielov u nás zatiaľ jeden (a v novembri vychádza ďalší, ktorého sa už dcéra nevie dočkať ☺️).

Príbehy na dobrú noc pre rebelky (6+, samostatné čítanie cca 8+)

Túto knižku som (ešte v angličtine) dlho obchádzala, mala som pocit, že je pre búriacich sa teenagerov. Omyl! Obsahuje príbehy o odvážnych ženách, ktoré nejakým spôsobom zmenili alebo menia svet. Niektoré sú svetoznáme, o niektorých som čítala prvýkrát. Ale všetky sú jedinečné, nebojácne, skrátka presne také, v aké by mali vyrásť aj naše dcéry.

Príbehy sú veľmi krátke, preto slúžia skôr ako ochutnávka a zďaleka nepovedia všetko. Myslím však, že deti jednoznačne zaujmú. Trochu ma mrzí slovenský preklad, ktorý sa nevyhol zopár faktickým chybám, ale inak je to kniha, ktorú deti priebežne vyťahujú z poličky.

Teraz je čerstvo na trhu pokračovanie – Príbehy II. A po česky už vyšla aj verzia pre chlapcov – Príbehy pre chlapcov, ktorí sa neboja byť výnimoční. O slovenskej verzii zatiaľ nepočuť.

Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (6+)

Ak majú vaše deti rady Mimi a Lízu, niet lepšieho darčeku ako táto čerstvá vianočná novinka. Prvé dve knižky sa nám veľmi páčia a pravidelne sa k nim vraciame, takže táto deti pod stromčekom určite nadchne. Dá sa čítať aj s mladšími deťmi, ale príbehy týchto dievčatiek sú také plné fantázie a metafor, že naši malkáči ešte nedávno mali trochu problém miestami rozlíšiť realitu od vymysleného.

Knižka je ešte len v predpredaji, takže tu je len zopár obrázkov zo stránky Martinusu.

Rozprávka o psíkovi Gagarinovi (8+)

Túto malú knižku som objavila náhodou v lete a neviem sa dočkať, kedy ju dám dcére na samostatné čítanie. Myslím však, že je vhodná tak od osem rokov, pokojne aj neskôr. Je to milý, dojemný príbeh o priateľstve a o tom, ako deti chcú, aby ich dospelí pochopili. Text dopĺňajú jemné ilustrácie.

Ak neradi dávate deťom knihy, kde deti žijú v nekompletných rodinách, malé varovanie – hlavná hrdinka Ema žije v striedavej starostlivosti.

Tipy na knižky pre rodičov

Tento rok bol bohatý aj na novinky z radu rodičovských kníh, tak pridávam aj zopár z tejto kategórie, ak neviete, čo si želať od Ježiška vy.

Absorbujúca myseľ (český jazyk)

Čerstvou novinkou je krásne nové vydanie jednej z kníh, ktoré napísala samotná Maria Montessori. Táto sa venuje vývoju detí od narodenia do 6 rokov – teda obdobiu, kedy dieťa je absorbujúcou mysľou – a ich výchove doma aj v škôlke. Kniha bola dlho nedostupná a tak sa veľmi teším, že mi pribudne do zbierky. Maria Montessori bola neuveriteľná vizionárna, a jej myšlienky mi vždy pomáhajú vrátiť sa k podstate a uvedomiť si, čo je podstatné. Jej knihy sa nečítajú na jedno posedenie, je to trochu náročnejšia literatúra, ale máte istotu, že ide o to pravé, originálne “Montessori”, ktoré nikto nepokrútil a neupravil po svojom.

Klub nerozbitných detí

Kniha s veľmi atraktívnym názvom, ktorý zaujme na prvý pohľad. Hneď v úvode hovorí o deťoch, ktoré v daždi vystúpia na Kriváň, ktoré sa v troch rokoch samé oblečú, urobia si raňajky a potom idú na bicykli do škôlky, neboja sa ísť samé do nočného lesa, sú sebavedomé, nespútané a slobodné. Patria do Klubu nerozbitných detí a kniha sľubuje, že dá rodičom know how, ako takéto deti vychovať.

Má sedem kapitol – rieši sedem vecí, ktoré vraj pomôžu deťom prežiť v modernej dobe. Vypnúť (technológie), pohyb, vzťahy, knihy, hudbu, hranice a charakter. Číta sa dobre, prečítate ju na pár sedení. V každej kapitole ponúka rozhovor s niekým, kto sa danej téme rozumie, a množstvo výskumov.

Ak čítate knihy o rodičovstve a výchove, nie som si istá, že sa dozviete veľa nového. Radí obmedziť deťom prístup k technológiám, čítať s nimi knihy, dať im priestor na voľnú hru a veľa pohybu na čerstvom vzduchu, jesť s nimi spoločne večeru a dávať im hranice. Je to však napísané tak laicky a “so zdravým sedliackym rozumom”, že je to možno fajn kniha pre čerstvých rodičov alebo pre babky a dedkov, aby pochopili, v čom je výchova detí iná teraz oproti dobe, kedy deti vychovávali oni.

Detský mozog vysvetlený rodičom

Táto je v mojom vianočnom wishliste ☺️

Dnes už je známe, že počas prvých rokov života má detský mozog taký potenciál, aký už nikdy nenadobudne. Rodičia to však často chápu tak, že treba z tohto obdobia vyťažiť maximum a do detí natlačiť čo najviac vedomostí, aby nepremárnili žiadnu šancu. Autor knihy – neuropsychológ Álvaro Bilbao – sa v knihe snaží vysvetliť, že je to práve naopak. Len rovnomerné rozvíjanie racionálnej aj emocionálnej inteligencie dokáže deťom zabezpečiť plynulý všestranný vývin a je dobrým základom úspešného a plnohodnotného života. 

Knihu som ešte celú nečítala, ale nevedela som sa od nej odtrhnúť v Martinuse pri kávičke ☺️ Hneď v prvých pár kapitolách na mňa vyskočilo niekoľko zaujímavých myšlienok. Autor používa veľa konkrétnych príkladov, takže človeku hneď začne blikať v hlave žiarovka. Okrem toho na mnohé veci ponúka trochu iný pohľad, ako som zvyknutá, a je to osviežujúce.

Aktivity pre štyri ruky

Ak si chcete darovať do nového roka viac spoločných chvíľ s deťmi, odporúčam tento kreatívny denník. Písala som o ňom podrobne tu, strávili sme pri ňom s deťmi od leta už veľa krásnych tvorivých momentov.

Aktivity pre štyri ruky - spoločný kreatívny denník pre rodiča a dieťa

❤️

Končím na dnes, čo poviete? Je niečo, čo mi v zozname absolútne chýba? Rýchlo mi napíšte, nech doplním!

3 Replies to “Tipy na Montessori knižky pod vianočný stromček 2018”

  1. Tak za nás úplne že top sú knižky z kolekcie posvieť si. Akože čítanie po tme s baterkou a také veci objaviš!!! 🙂 Spomenula osm si ako som sa schovávala pred babkou s knihu v noci a skoro som sa udusila pod duchnou, ale čítala som ostošesť! 😀

    1. Och jasne, na tie som zabudla! Napravim 🙂

  2. […] A ak by vás zaujímalo, aké knihy som odporúčala minulý rok, tu je článok. […]

Pridaj komentár