Tipy na Montessori-friendly vianočné darčeky

V poslednej dobe začínam dostávať pomerne veľa otázok na vianočné darčeky, ktoré deti nielen zabavia, ale aj posunú ďalej a pomôžu im rozvíjať sa.

Mám už v tejto oblasti celkom veľké skúsenosti s našimi tromi deťmi, ktoré som získala väčšinou metódou pokus-omyl ☺️ Takisto mi na kurzoch prejde rukami množstvo edukačných hračiek, a mám možnosť pozorovať deti pri hre s nimi. Čo považujem pri výbere za dôležité?

  1. Aby niečo deťom hračka dala. Áno, deti túžia po plyšákoch, autíčkach, poníkoch, bábikách, a iste vám samé dajú v letákoch alebo pri návšteve hračkárstva kopu tipov. Som ale presvedčená, že je na nás rodičoch, aby sme deťom zabezpečili dobrú rovnováhu a ponúkli im aj kvalitné hračky, ktoré ich budú rozvíjať a pomôžu im učiť sa a spoznávať nové veci. (Často ich zabavia viac ako tie, ktoré si vyberú samé.)
  2. Aby bola na dlhšiu dobu. Najmä u malých detí je množstvo hračiek jednoúčelových. Taký zvukostrom či rôzne guličkové dráhy sú veľkou atrakciou, ale nadšenie trvá tak 5 minút. S hračkami na päť minút sa môžete zahrať v detskom centre alebo na kurze, na domov je však dobré kupovať hračky, ktoré umožňujú nejakú gradáciu, teda ktoré viete postupne meniť alebo stupňovať tak, aby deti zaujala nielen jednorazovo, ale aby pre ne bola dlhší čas výzvou.
  3. Aby bola estetická, kvalitná, príjemná. Ak deťom ponúkame pekné veci, je veľká šanca, že po nich budú siahať aj vtedy, keď si budú samé vyberať.
  4. Nemusí to byť Montessori pomôcka, ale mala by byť “Montessori-friendly“, teda v súlade s Montessori prístupom.

Tu je výber mojich tipov. Tipy som rozdelila približne podľa veku a ku každému som sa snažila aj uviesť, prečo si myslím, že je pre deti prínosom.

Článok vznikol v spolupráci s portálom biano.sk.

Vianočné darčeky pre vek 1-3

Hudobný set Hape Toys

Hape je jedna z mojich obľúbených značiek. Sú to nielen kvalitné a odolné hračky, vyrobené z obnoviteľných materiálov, ale aj inovatívne a originálne. Na prvý pohľad ma zaujala táto sada na rozvoj sluchu pre najmenších. Obsahuje 6 hudobných blokov, ktoré vydávajú rôzne zvuky. Dieťa si môže skladať bloky, vytvárať s nimi melódie, skúmať rytmus, hlasitosť, intenzitu zvukov, čo malkáči milujú.

Hape hudobný set

Táto hračka trénuje okrem sluchu aj jemnú a hrubú motoriku a podľa mňa je vhodná približne od jedného roka. A definitívne ide na vianočný wishlist nášho Montessori ateliéru.

Skladací strom Plan Toys

Plan toys je ďalšia skvelá značka, mnohé ich hračky využívam na kurzoch a sú krásne, ekologické a takmer nezničiteľné. Tento skladací strom je trochu náročnejšia obdoba známej veže z krúžkov. Oficiálne je od dvoch rokov, ale ak to správne gradujete, dá sa používať približne od roka a postupne sťažovať tak, aby bol pre dieťa dlhší čas výzvou.

Keď dieťa prejaví záujem o navliekanie, ponúknite mu stojan s jednou paličkou a nechajte ho, nech si trénuje navliekanie. Spodok stojanu je zaguľatený a tak nestojí pevne, ale sa mierne pri manipulácii kýve. To je sice malý detail, ale veľmi podstatný, pretože deti v tomto veku intenzívne skúmajú rovnováhu.

Keď to zvládne, a prestane o strom javiť záujem, na chvíľu ho schovajte a potom dajte na poličku už s dvomi alebo tromi “vetvičkami” (najmenšiu, najväčšiu a strednú). Nechajte malého objaviteľa, nech si navlieka, skúma rôzne veľkosti a to, ako diely zapadajú do seba.

Neponúkajte mu hneď správne riešenie a neopravujte ho. Časom, keď sú tri dieliky malinou, opäť strom schovajte. Keď ho o mesiac vytiahnete, priložte už všetky “vetvičky”. A bude to opäť nová výzva. Okrem veľkosti dieťa môže vnímať aj tieňovanie farby od tmavozelenej po najbledšiu.

Viacvrstvové puzzle Kindsgut

Táto nemecká značka je pre mňa novinkou a som z nej nadšená. Stoja za ňou traja mladí otcovia, ktorým vraj na trhu chýbali hračky vyrobené z udržateľných materiálov v modernom, štýlovom a jednoduchom dizajne. Hračky Kindsgut spĺňajú všetky tieto kritériá. Sú v jemných pastelových farbách, z kvalitného voňavého dreva, jednoducho krásne.

tipy na vianočné darčeky biano

Pre najmenších je zaujímavé toto päťvrstvové puzzle. (Existuje v troch rôznych motívoch a farbách, deťom v tomto veku by sme však mali ponúkať veci, s ktorými už majú reálnu skúsenosť, a tak sa mi zajac zdá najvhodnejší.) Je vhodné približne od roka, a opäť by som počet dielikov dávkovala postupne. Ročné dieťa možno zvládne jedného zajaca, 15-mesačné dvoch a tak ďalej. S každým pridaným zajačikom to bude preňho opäť nová hračka.

Balančná hra Kindsgut

Táto hračka tiež v sebe skrýva hotovú vedu a okrem jemnej motoriky potrápi aj hlavu. Je oficiálne až pre deti od troch rokov, ale opäť sa dá gradovať tak, aby dieťa nebolo ohúrené príliš veľkým počtom kolíkov.

Začíname s dvomi rovnakými, a dieťa si môže trénovať prsty pri vkladaní, ale aj skúmať, kde kolíky uložiť, aby boli v rovnováhe. Postupne pridávame po pároch.

Vianočné darčeky pre vek 3-5

Guličková dráha Hape

Guličkové dráhy sú pre deti fascinujúce odmalička v akejkoľvek forme. Ak je to však len o púšťaní guličiek, fascinácia rýchlo pominie a dráha bude len lapačom prachu. Skvelou pridanou hodnotou je, ak sa dieťa môže na stavaní dráhy podieľať. Púšťanie guličky sa totiž mení na hodiny bádania, skúšania, fyziky a matematiky.

hape gulickova draha

Táto dráha je sice približne od troch rokov, ale u nás v tomto veku deti len pozorovali stavajúcich rodičov a testovali. Samotné stavanie prišlo až niekedy okolo piateho roku a aj to len vo veľmi jednoduchej forme. Je to teda hračka na dlhú dobu. Samozrejme, nemáme ju vyloženú stále, po pár dňoch sa vždy okuká a ide na chvíľu do skrine, a keď ju po nejakom čase vytiahneme, zase je vzácna.

Spojovacie korále PopArty

Z týchto korálov sa u nás doma vyrábajú náhrdelníky, náramky, čelenky či prstene. Zastrkujú sa do seba v ľubovoľných kombináciách, takže dievčatá pracujú niekedy podľa farby, niekedy podľa tvarov, a väčšinou si vytvárajú rôzne logické rady. Okrem toho samozrejme trénujú prsty.

montessori friendly darceky

Isotta Discovery Car

Hračka značky Quercetti, vďaka ktorej deti (a ich rodičia!) zistia, ako fuguje skutočné auto. Všetky základné mechanické funkcie sú tu vraj presne reprodukované. Je oficiálne od troch rokov, ale myslím, že deti na takéto veľké objavy môžu trochu počkať, aby si ich vedeli vychutnať.

Crayola Washimals

Takýto typ hračiek má u nás veľký úspech. Sú to malé postavičky domácich zvierat, ktoré si deti môžu vymaľovať podľa svojich predstáv, potom ich umyť vodou a kefou, a zase maľovať. Spája teda kreativitu a tvorenie s grafomotorikou, jemnou motorikou pri umývaní figuriek, a možnosťou neriadenej hry s malými postavičkami, čo je pre deti predškolského veku top kombinácia. Existuje aj väčšia sada s väčším počtom postavičiek, vaňou a sprchou.

Vianočné darčeky pre vek 5+

Kooperatívne rodinné hry

Kooperatívne spoločenské hry sú také, kde hráči nehrajú proti sebe, ale pracujú spolu na dosiahnutie spoločného cieľa. Sú to hry, ktoré nerobia z detí rivalov a nekončia plačom, ale učia deti spolupracovať, diskutovať, hľadať spoločné riešenia. Viac o nich, vrátane našich favoritov pre každý vek, nájdete v tomto článku.

kooperatívne spoločenské hry

Detoa Malý architekt

Túto stavebnicu má vo wishliste môj takmer 6-ročný predškolák, takže ju ešte nemáme otestovanú, ale veľmi sa mi páči, aká je jednoduchá a necháva dieťa pracovať s fantáziou.

Obsahuje podložku s vyvŕtanými otvormi, na ktorú sa pomocou tyčí stavajú budovy od výmyslu sveta. Ak deti potrebujú naštartovať predstavivosť, na stránke výrobcu sa dajú stiahnuť aj tri fotonávody.

Inteligentná plastelína

V poslednej dobe sa naše deti nikam nehnú bez svojej inteligentnej plastelíny. Je to veľmi zaujímavá hmota, z ktorej vedia vymodelovať všelijaké výtvory a k nim vymyslieť neuveriteľné príbehy. Je to typické pre deti v druhom vývinovom období – približne od 6 do 12 rokov – potrebujú veľa možností na otvorenú hru, pretože potrebujú všade zapájať fantáziu. Navyše má táto plastelína zaujímavú konzistenciu a štruktúru, pomerne ťažko sa s ňou modeluje, takže aj väčšie deti si s ňou dobre precvičia prsty.

Toľko na dnes, dúfam, že ste sa niečím inšpirovali. Ak máte vy nejaké super tipy na darčeky pod stromček, sem s nimi!

One Reply to “Tipy na Montessori-friendly vianočné darčeky”

  1. […] hovoríte na môj tohtoročný vianočný výber? Ten minuloročný nájdete tu. Mimochodom, veľmi ma potešila spätná väzba od vás, viacerí ste mi písali, že vám moje […]

Pridaj komentár