Tip na výlet – Viedeň s deťmi

Viedeň s deťmi

Viedeň máme za rohom a predsa sme tam s deťmi doteraz neboli. Príležitosť sa naskytla, keď sme si kúpili lístky na koncert Imagine Dragons, ktorý sa konal jeden štvrtok v júni. Zdalo sa nám ideálne poňať to ako malý city trip, ktoré naše deti majú veľmi rady.

Tu je teda zopár našich rýchlych tipov, ako trochu spoznať s deťmi Viedeň.

Ubytovanie

Ubytovanie vo Viedni, asi ako v každej európskej metropole, nie je žiadna lacná záležitosť, najmä ak ste 5-členná rodina. Našli sme perfektný The Student Hotel, ktorý nie je najlacnejší, no mali sme šťastie na nejaké zľavy cez booking. Je to moderný hotel s peknými, čistými, dobre vybavenými izbami, ktorý má navyše super spoločné priestory.

Viedeň The Student Hotel

Je tu veľká šmyklavka, stoly na pingpong, stolový futbal, biliard, výber spoločenských hier, hojdacie kreslá, sieť na relaxovanie… Deti by vlastne boli vcelku spokojné, keby sme väčšinu času strávili tam 🙂

Viedeň The Student Hotel

Hotel je navyše pár minút od zábavného parku Prater, v blízkosti je stanica metra aj električky.

Viedeň The Student Hotel

Prehliadka mesta

Naše obľúbené Sandeman Free tours tu pešiu prehliadku neponúkajú, ale odporúčajú partnerskú firmu na rovnakej báze – dvojhodinová prechádzka so sprievodcom “zadarmo” a na konci zaplatíte podľa toho, ako sa vám páčilo. Pre nás je to vždy najlepší štart v novom meste. Prehliadky sú po anglicky, a podľa úrovne angličtiny/prízvuku sprievodcu sa deti niekedy chytajú viac, niekedy menej 🙂 Prvýkrát sme to s nimi vyskúšali, keď mali 6 a 8 rokov, a vtedy to už zvládli celkom bez problémov. Ak ich aj nebaví počúvať sprievodcu, zväčša si nájdu nejakú spoločnú zábavu v bezpečnej vzdialenosti od skupiny.

Zábavný park Prater

Tento ikonický park je jednou z najznámejších atrakcií Viedne. Vo svojej suúčasnej podobe datuje do 19.storočia, zmienky o ňom sú údajne už z 12.storočia!

Viedeň The Student Hotel
Výhľad na Prater (a Viedeň) z našej jazdy na ruskom kole

Vstup do parku je zadarmo, platíte iba vstupné na jednotlivé atrakcie. Ceny sa pohybujú v rozmedzí od jedného do cca pätnásť eur. Atrakcií je tu neúrekom – údajne viac ako 250. Nepočítali sme ich, no po cca 6 hodinách sme prešli len malý zlomok.

Prater Viedeň s deťmi

Atrakcie sú tu rôznorodé a niečo si tu nájde asi každý – od najmenších až po dospelákov. Naše deti (11 a 9 rokov) ešte stále preferujú tie detskejšie, takže sa nekonali žiadne dychberúce húsenkové dráhy, bumerangy či voľné pády (a že ich je tam fakt dosť!). Preferovali skôr nevinné vláčiky, autodróm, rôzne bludiská a prekážkové dráhy. Asi najviac zaujala expedícia na ľadovec, Fun House plný prekážok a gymnastických preliezok, a klasické autíčka. Bavilo ich aj hrať sa na hasičov.

Viedeň The Student Hotel

Ikonou parku je staré ruské kolo Wiener Riesenrad, z ktorého je pekný výhľad na celé mesto. Na kole je 15 kabín, ktoré vyzerajú ako drevené domčeky. Dajú sa podľa reklamy prenajať aj na romantickú večeru.

Viedeň s deťmi

Táto atrakcia je vraj najstaršia v parku a postavená bola už v 19.storočí. Pri tejto informácii sa deti zľakli a vyhlásili, že je len otázkou času, kedy sa také staré kolo zrúti. Išli sme teda na modernejšiu, kvietkovú verziu.

Viedeň s deťmi

Okrem atrakcií je v parku aj plno stánkov s občersvením a zopár reštaurácií s prevažne typicky rakúskou ponukou. Jedna reštaurácia láka deti na wienerschnitzel “Harry Potter” a to si deti nemohli nechať ujsť. Aj mňa popravde zaujímalo, čo má rezeň spoločné s chlapcom s jazvou na čele. Ukázalo sa, že naprosto nič. Bolo to úplne obyčajný rezeň s hranolkami, aj keď deti sa v ňom snažili objaviť “temné znamenie” 🙂 V Pratri inak nájdete aj bohatú ponuku zmrzlín, jabĺk v karameli, ľadových drtí, pukancov, ovocných špízov poliatych čokoládou, hladom skrátka neumrie žiadne dieťa.

Ptrater Viedeň s deťmi

Schönbrunn ZOO

Vedeli ste, že Viedeň má najstaršiu zoologickú záhradu na svete? (A podľa niektorých hodnotení údajne aj najkrajšiu.) Viedenská ZOO je program na celý deň, a možno aj na viac. Je obrovská. Okrem rôznych krásnych zvierat má veľa zaujímavých detských ihrísk, informácie o zvieratách, bohatý program kŕmení. 

Viedeň The Student Hotel

Rozhodne odporúčame neísť cez víkend a kúpiť si lístky online dopredu.

Haus des meeres

Ak vás prekvapí zlé počasie, tak ako nás jeden deň, určite odporúčame Haus des meeres – akvárium, terárium a mini zoo v jednom. Lístky sa tiež dajú kúpiť dopredu, my sme nemali (keďže sme nepočítali s dažďom), boli sme v sobotu a napriek tomu sme sa dnu dostali celkom rýchlo.

Viedeň s deťmi - Haus des Meeres

Celé je to – ako názov napovedá – v jednom obrovskom, členitom, 11-poschodovom dome. Nájdete tu malé akváriá s rozkošnými farebnými rybkami, fosforeskujúcimi medúzami, či kŕmiacimi sa hviezdicami, ale aj obrovské dvojposchodové 300 tisíc litrové akvárium, kde si spokojne pláva korytnačka Puppi.

Viedeň s deťmi - Haus des Meeres

Je tu aj nové akvárium pre žraloky na 7. poschodí. Celé jedno poschodie je venované faune z Austrálie, kde vám okolo hláv lietajú farebné papagáje. Sú tu krokodíly, rybky, ktoré sa rady hladkajú, lemury kata. Zblízka sme si obzreli, ako vyzerá v zvieracej ríši symbióza – klaun očkatý (a.k.a. Nemo) sa schováva v sasanke, ktorú zároveň čistí, a ktorá ho na oplátku chráni pred predátormi.

Viedeň s deťmi - Haus des Meeres

Videli sme, ako sa malá rybka prisala na žraloka a nechala sa ním voziť po akváriu. Pozorovali sme, ako vyzerá planktón (a premýšlali, koľko ho musí taká veľryba zjesť, aby sa nasýtila).

V dome je aj kaviareň (cca na 5.poschodí), kde sme sa trochu posilnili, a na vrchnom poschodí krásna reštaurácia s panoramatickým výhľadom na Viedeň. Tam sme zbadali, že rovno pod Haus des Meeres je krásne veľké ihrisko, a keďže sa nám medzičasom vyčasilo, pobrali sme sa rovno tam (s krátkou zastávkou v gift shope na prízemí).

Viedeň s deťmi - Haus des Meeres

Schmetterlinghaus – Dom motýľov

V centre, v krásnom historickom sklenníku, je “motýlia zoo”, kde voľne poletuje viac ako 400 rôznych motýľov. Nádhera. Len malé varovanie, je to sklenník, motýle sú mnohé exotické a tak potrebujú teplo a vlhko, návštevu je určite dobré naplánovať si, keď vonku nie sú tropické teploty 🙂 

Prírodovedecké múzeum

Tematicky sa mi tu hodí ešte spomenúť Naturhistorisches museum, aj keď sme v ňom tentokrát neboli. Bolo nám veľmi odporúčané. Deti majú navyše vstup zdarma. Ocenia ho najmä obdivovatelia minerálov a dinosaurov.  

Múzeum Albertina

Ak ste niekedy v poslednej dobe leteli z viedenského letiska Schwechat, možno ste si všimli plagáty umeleckých diel, ktoré lákajú cestujúcich na návštevu tohto múzea. Je tu neuveriteľná zbierka obrazov slávnych maliarov ako Monet, Degas, Picasso či Renoir.

Viedeň s deťmi - Albertina

Albertina má dve časti – priestory venované vystaveným umeleckým dielam a potom 20 luxusných zreštaurovaných štátnických miestností, ktoré reprezentujú časy vlády Habsburgovcov. S deťmi si asi nevychutnáte do detailov všetko, čo sa tu nachádza, ale podľa mňa na návštevu s deťmi je Albertina tak akurát veľká. Nestihnú sa začať nudiť a je tam mnoho vecí, ktoré ich určite zaujmú. Napríklad tento obrovský autíčkový obraz Andyho Warhola.

Viedeň s deťmi - Albertina

Potom je ešte Albertina Modern, kde nájdete moderné umenie, to sa nám ale zdalo už na jednu návštevu priveľa.

Mimochodom, Albertina má aj krásny gift shop. Objavili sme tam napríklad takúto krásnu knižku.

Viedeň s deťmi

Haus der Musik

Ďalšie múzeum, ktoré s deťmi proste musíte navštíviť – a toto nielen poučné, ale aj veľmi zábavné a maximálne interaktívne. Privíta vás tzv. “Stairplay” – schody, na ktorých sa dá tvoriť hudba. Po schodoch môžete skákať náhodne, alebo vyskúšať krátku melódiu ponúknutú v sprievodnej brožúrke pre deti.

Haus der Musik

Deti si ďalej môžu skúsiť dirigovať orchester či vytvoriť pomocou virtuálnych hracích kociek vlastnú skladbu. Vyskúšajú ako vzniká zvuk a ako sa zvuky menia na hudbu. Na vlastné uši zistitia, ako počuje bábätko v brušku, či rôzne zvieratá. Otestujú, či počujú celú škálu zvukov, ktoré ľudské ucho rozlišuje.

Haus der Musik

Takisto majú príležitosť lepšie spoznať slávnych rakúskych skladateľov, zložiť si podľa Mozartovej abecedy skladbu zo svojho vlastného mena (alebo ľubovoľného slova) alebo vypočuť si, ako Beethoveen postupne prichádzal o sluch. . Zatancovať si valčík Na krásnom modrom Dunaji.

Okrem toho sú tu hudobné nástroje v nadživotnej veľkosti, malá kinosála, kde si pozriete novoročný koncert viedenskej filharmónie, a na konci aj miestnosť ticha, kde si resetujete uši 🙂

Španielska jazdecká škola

Jednou z najvyhľadávanejších atrakcií je predstavenie v tejto škole, ktorá sa venuje klasickej drezúre a výcviku koní. Ponúkajú rôzne typy podujatí- tréning, výcvik mladých žrebcov, predstavenie, sprevádzané prehliadky… Málokedy sú lístky k dispozícii zo dňa na deň, navyše nie každý deň je predstavenie. Kalendár akcií majú zverejnený na stránke.

Španielska jazdecká škola Viedeň

My sme v lete boli pozrieť jediné vtedy dostupné predstavenie – tréning mladých žrebcov. Trvá 45 minút a je to vyslovene tréning najmladších a najmenej skúsených koní s úplne základnými úkonmi – chôdza, poklus, cval. Hrá krásna vážna hudba a k tomu je podrobný výklad (v nemčine a angličtine) o tom, ako prebieha výber koní do Španielskej školy a ako prebieha ich výcvik. Je to veľmi pekný zážitok a páčil sa nám, ale privítali by sme aspoň na záver niečo trochu výnimočnejšie. Nabudúce skúsime niečo iné.

Španielska jazdecká škola Viedeň

(Bolo zakázané počas predstavenia fotiť aj natáčať, takže zábery len takéto, pre predstavu atmosféry.)

Hundertwasserhaus

… alebo oficiálne Hundertwasser-Krawinahaus je jedným z najznámejších diel architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Pôvodnou funkciou domu bolo ubytovanie sociálne slabších ľudí, dnes tvorí taký turistický komplex s kaviarňami, fontánkami, obchodmi so suvenírmi.

Viedeň s deťmi - Hundertwasser

Je to veľmi zaujímavý dom – alebo blok domov – ktorý mi niečím pripomína Gaudího dielo. Nemá rovné, presné tvary, skôr nepravidelné krivky a vlnovky.  To údajne preto, že je odrazom autorových celoživotných tvrdení a myšlienok. Fasáda obsahuje množstvo pestrých farieb a dom je celý porastený zeleňou. Nie však len tak brečtanom, všade z neho vyrastajú veľké stromy. Je to veľmi zaujímavý pohľad, a odporúčame zájsť sem na prechádzku a na zmrzlinu 🙂

Viedeň s deťmi - Hundertwasserhaus

MQ Amore Mini Golf Sculpture Park

Pri prechádzke po meste sme naďabili v “MuseumsQuartier” (na rohu Mariahilfer Strasse a Museumsplatz) veľmi zaujímavý mini-golf a deti si hneď chceli zahrať. Jednotlivé jamky boli vytvorené v spolupráci s rôznymi umelcami a tak sú takou kombináciou golfu a umenia. 

Viedeň s deťmi

Palice a loptička sa dajú požičať na mieste, a pre nehráčov sú tam pohodlné lehátka, slnečníky a stánok s kávou.

Viedeň s deťmi

*****

Výlet sme ukončili v kaviarni hotela Sacher, kde sa od 19.storočia vyrába originálna Sacher torta. Chutí tu naozaj výborne. (Vraj tu zvyknú byť dosť dlhé rady, my sme mali šťastie na našli stôl vonku na promenáde za pár minút.)

Viedeň Sacher torta

Inak Sacher torta údajne vznikla zhodou viacerých šťastných náhod. V roku 1832 rakúske knieža Klemens Wenzel von Metternich poveril svojich kuchárov, aby pripravili nejaký mimoriadny dezert, ktorým by zapôsobil na svojich vzácnych hostí. Šéfkuchár však zrovna ochorel a nechal to na kuchárskeho učňa, vtedy 16-ročného Franza Sachera. Metternich odkázal tomuto tínedžerovi: “Dúfam, že mi dnes večer neurobíš hanbu.” Franz Sacher sa chopil príležitosti a vykúzlil čokoládovú tortu, ktorá Viedeň zapísala do histórie zákuskov. 

Toľko naše tipy z krátkeho výletu vo Viedni. Verím, že článok budem postupne dopĺňať, keďže deti majú plány vrátiť sa už cez prázdniny 🙂

Viac našich tipov na spoznávanie zaujímavých miest:

Londýn s deťmi

Brusel v daždi

Dubaj s deťmi

… a ďalšie výlety 🙂

 

Pridaj komentár