Tip na výlet – Solivar v Prešove

Tip na výlet - Solivar v Prešove

Ďalšou zastávkou na našom karavan roadtripe 2022 bol Solivar v Prešove – jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Patrí pod Slovenské technické múzeum a dá sa tu absolvovať prehliadka so sprievodcom po celom historickom areáli. Prehliadka trvá cca 90 minút a je to celkom fajn prechádzka, počas ktorej sme navštívili 4 rôzne budovy. Mali sme šťastie na mimoriadne vtipného sprievodcu, ktorý do výkladu veľa zapájal deti a dozvedeli sme sa samé zaujímavé veci.

Prehliadky sú rôzne načasované v závisloti od sezóny, bývajú v konkrétne hodiny a nie každý deň v týždni, preto je dobré dopredu si to naplánovať. Rezervácia je nutná iba v prípade väčšej skupiny.

Sklad soli

Prehliadka sa začína v budove skladu soli, kde si zároveň aj kúpite vstupenky. V čase našej návštevy sa tu práve pripravovala svadba a tak sme sa po samotnej budove neprešli, ale po krátkom úvode sme pokračovali krátkou prechádzkou k šachte Leopold. Tá je vzdialená cca 10 minút chôdze do kopca.

Solivar

Šachta Leopold

“Mami a prečo sa to volá Solivar, to sa soľ musí variť?” Na túto otázku sme tu hneď dostali odpoveď. Pôvodne sa tu totiž ťažila klasická kamenná soľ, no v 17.storočí šachtu zaplavila podzemná voda a tak si museli miestni poradiť s neľahkou úlohou, ako zo zeme dostávať soľanku, ktorá sa dole vytvorila zmiešaním soli a podzemnej vody, a extrahovať z nej soľ. Toto sa im podarilo pomocou špeciálneho dreveného gápľa –  jedného z najväčších v strednej Európe.

Solivar s deťmi

Soľanku vyťahovali v obrovských kožených mechoch 4 páry koní. Následne ju vylievali a dreveným potrubím prechádzala do ďalšj budovy, kde boli rezervoáre soľanky.

Solivar s deťmi

Četerne

Četerne boli obrovské zásobníky, kde soľanka čakala na varenie. Tie sa nachádzajú opäť v krátkej pešej vzdialenosti od šachty Leopold. Tu nám sprievodca vysvetlil, ako sa soľanka čistila sedimentáciou – tým, že rôzne nečistoty sa usádzali na dne a odtiaľ boli odstraňované. Takisto hovoril o tom, ako soľ reaguje so vzduchom a prečo jediný vhodný materiál, v ktorom sa držala, bol drevo, keďže kovy v reakcii so silne slaným roztokom korodovali. Bola to slušná hodinka chémie 🙂

Solivar s deťmi

Varňa

No a posledná budova, ktorú sme navštívili, bola varňa, kde sme si pozreli, ako vyzeralo varenie soľanky a získavanie soli.

Solivar Prešov s deťmi

Boli tu aj funkčné zmenšeniny všetkých budov, ktoré patrili k Solivaru, a mohli sme si vyskúšať napríklad, ako fungoval gápeľ.

Solivar Prešov s deťmi

Solivar Prešov s deťmi

Solivar Prešov s deťmi

Veľmi bolo fajn, že celá prehliadka bola rozložená do viacerých budov a teda výklad sa striedal s prechádzkami na čerstvom vzduchu. Ako som už spomínala, mali sme navyše veľmi vtipného  sprievodcu, ktorý deti stále zapájal do výkladu. Takže sa nám návšteva Solivaru mimoriadne páčila a odporúčame ju ďalej. Je úžasné, že máme na Slovensku také unikátne miesta, ako Solivar.

No a ak budete v Prešove na výlete, odporúčame aj prechádzku jeho krásnym centrom.

Solivar Prešov

Pridaj komentár