Mám pocit, že my sme už asi poslední na Slovensku, ktorí Dubaj ešte nenavštívili, ale možno naše skúsenosti a tipy ešte niekomu pomôžu pri plánovaní dovolenky, tak vám ich tu spíšem. Neberte ma prosím za nejakého experta, strávili sme tam presne 8 dní. Ale máme tendenciu plánovať také skôr spoznávacie dovolenky, a aj tentokrát sme si poctivo naštudovali, čo všetko tu môžeme vidieť.
Dubaj je skvelá destinácia na dovolenku s deťmi. Je to čisté, moderné mesto, kde nikdy nemusíte dlho hľadať nejakú vhodnú reštauráciu či sociálne zariadenie. Všade sa bez problémov dohovoríte po anglicky. Má krásne pláže, tyrkysové more, zaprší tam údajne tak raz za dva roky na 5 minút. A je tam toho toľko zaujímavého, že my sme za týždeň stihli možno polovicu.
Cesta tam
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sme si vybrali Dubaj ako destináciu dovolenky, bolo, že syn túžil letieť najväčším lietadlom Airbus A380. Leteli sme teda spoločnosťou Emirates a špeciálne vyberali lety týmto typom lietadla (typ lietadla je uvedený priamo pri rezervácii).
Kde sa ubytovať
Ubytovanie som hľadala pomerne dlho. Keď som v bookingu dala vyhľadávať príslušný termín (7nocí) pre rodinu s tromi deťmi, väčšina ponúk bola od 5 tisíc eur vyššie, vrátane jednej za 65 tisíc (!).
Najluxusnejšie ubytovanie nájdete v hoteloch na slávnej The Palm, ikonickom umelo vytvorenom ostrove v tvare palmy. Ak chcete mať takú tú klasickú letnú dovolenku s hotelovým komplexom na súkromnej pláži, určite hľadajte tu. Ak máte vyšší finančný strop, skúste napríklad Atlantis, ktorého súčasťou je najväčší aquapark na svete Aquaventure.
Mňa od The Palm odradila zlá doprava. Ostrov je veľký, aj keď to tak nepôsobí, a jediný spôsob dopravy sú vlastné auto, taxíky a “monorail” – malý vláčik, ktorý jazdí z pevniny k Atlantisu a naspäť. Keby som však vedela, aké lacné a dostupné sú v Dubaji taxíky (vrátane tzv “big taxi”, ktoré odvezú 5-člennú rodinu), a aké krásne sú tu pláže, asi by som hľadala ubytovanie v tejto oblasti.
My sme bývali v časti zvanej Dubai Marina na Jumeirah Beach. Je tu dlhá, verejná pláž s peknou promenádou, ktorá žije nonstop. Nájdete tu reštaurácie, kaviarne, obchodíky, stánky so zmrzlinou a všelijakými dobrotami. Radi bývame v apartmánoch s vlastnou kuchyňou, aby sme sa vyhli hotelovej strave a jedli v lokálnych reštauráciách. Toto bola pre nás ideálna lokalita. Mali sme byt cca 5 minut chôdze od pláže, v bytovom komplexe Shams, ku ktorému patrili 3 bazény. Priamo pri vchode sme mali malé potraviny otvorené 24h denne, detské ihrisko, Starbucks a arabskú reštauráciu.
EXPO 2020
Hneď prvý deň sme sa vybrali na EXPO2020. (Trvá od októbra 2021 do marca 2022, takže ak neplánujete cestu v marci, preskočte na ďalšiu časť.)
Celý areál zaberá plochu zhruba 60 futbalových ihrísk a tak je trochu mimo mesta, ale chodí tam metro každé cca 4 minúty a vysadí vás priamo pred vstupom do areálu.
EXPO je nenapodobiteľný zážitok, nadchlo nás všetkých strávili sme tam cca 12 hodín, odchádzali o jedenástej v noci s ľútosťou, že sa už nevrátime. Je to explózia podnetov pre všetky zmysly. Originálne budovy pavilónov, interaktívne prezentácie krajín z celého sveta, na uliciach hudba, tanec, svetelné show, stánky s rôznym občerstvením… Deti mali “pasy”, do ktorých zbierali pečiatky z navštívených pavilónov. Stihli sme ich myslím 19, ale s radosťou by sme dali ešte raz toľko. Už teraz plánujeme návštevu Expo2025 v Japonsku 🙂
Navštívili sme aj Ukrajinský pavilón, kde ľudia nechávali odkazy plné podpory Ukrajine.
BURJ KHALIFA (po slovensky Burdž Chalífa)
Hlavnou atrakciou, ktorú sme nemohli vynechať, je samozrejme najvyššia budova sveta – 828m vysoká Burj Khalifa. Lístky sa kupujú dopredu na presný termín a dajú sa kúpiť buď najlacnejšie (ale určite nie lacné) na 124 – 125.poschodie, drahšie na 148.poschodie, kde je v cene prednostný vstup so sprievodcom a drobné občerstvenie, alebo úplne luxusné na 154.poschodie.
My sme si zaplatili tú strednú možnosť, 148.poschodie, bola tam zvýhodnená cena vo večerných hodinách (od 19.00). Výhodou bolo, že sme sa vyhli akémukoľvek čakaniu. Sprievodkyňa nás zobrala v malej skupinke priamo k výťahom, cestou nám porozprávala nejaké zaujímavosti a čísla o budove a tom, ako sa stavala. Jazda výťahom trvala niečo cez minútu a boli sme na 125.poschodí! Stade druhým výťahom na 148., kde sme dostali vodu, čaj a zopár keksíkov, a mali sme neobmedzený čas motať sa po celom poschodí, vyjsť von na terasu, posedieť si a kochať sa výhľadom…
Potom sme sa zviezli na 125.poschodie, kde sme opäť trochu pochodili a porovnávali výšky. Na cestu dole nás zase zobrali prednostne a nemuseli sme tam čakať v rade.
Burj Khalifa sa inak pôvodne mala volať Burj Dubai, ale nesie meno po vládcovi susedného emirátu Abu Dhabi. Abu Dhabi a Spojené arabské emiráty totiž pomohli s financovaním tejto budovy po tom, čo sa Dubaj veľmi zadĺžil. A miestni nám spomínali, že už je v pláne ešte vyššia budova, ktorá by vraj mala merať cez jeden kilometer.
DUBAI MALL, FONTÁNY, AKVÁRIUM
Burj Khalifa vyrastá de facto priamo z nákupného centra Dubai Mall, jedného z najväčších nákupných centier na svete. Je otvorené takmer nepretržite a nájdete tu asi naozaj všetko. My sme čas na nákupy nemali a tak sme navštívili len jeho malú časť, s reštauráciami, ale aj z tej krátkej návštevy sa mi točila hlava 🙂 Mimochodom, je tu poštová schránka, do ktorej sme hodili naše pohľadnice pre kamošov, a tá je pri nádhernom obrovskom vodopáde (áno, obrovský vodopád, priamo v nákupnom centre).
Nájdete tu Dubai Aquarium and Underwater World, s doslova tisíckami morských tvorov. Lístky je dobré si kúpiť dopredu, aby ste sa vyhli čakaniu na mieste.
Vonku pred Dubai Mall je obrovská vodná plocha, kde každý večer dvakrát za hodinu môžete sledovať “Dancing Fountains Show” – show tancujúcich fontán. Je to veľmi pekný zážitok, aj keď deti prekvapilo, že bol pomerne krátky. Navyše sa okolie jazera pred začiatkom show dosť zaplnilo a museli sme si štvrťhodinku “strážiť miesta” pri kraji, aby deti videli.
STARÉ MESTO
Dubaj je dnes moderné mesto plné mrakodrapov a je až ťažké uveriť, že len pred pár desiatkami rokov to boli malé rybárske osídla, a ľudia sa živili lovením rýb na mori a predajom perál. Trochu histórie a atmosféru blízkeho východu nájdete v starej časti, kde sú úzke uličky plné lokálnych obchodíkov a trhov s koreninami, oblečením či vôňami. My sme tentokrát nedali našu obľúbenú free walking tour, pretože bolo teplo a nechceli sme deti trápiť dvojhodinovou prechádzkou. A tak sme sa len metrom odviezli na stanicu Al Ras.
Poprechádzali po úzkych uličkách a miestnych souqs – trhoch – popozerali si krásne hodvábne šatky, kopy farebných korenín, nasadli na malú loďku a previezli sa za jeden dirham (asi 0,25 Eur) na druhý breh Dubai Creek. Tam sa nachádza Dubai Museum, ktoré sme chceli navštíviť, ale je aktuálne zatvorené.
Zaujal nás stánok so zmrzlinou z ťavieho mlieka, deti ale odmietli vyskúšať.
VODNÝ PARK ATLANTIS AQUAVENTURE
Najväčší vodný park na svete. Patrí k už spomínanému hotelu Atlantis na Palme, ak ste ubytované tam, v cene ubytovania máte aj lístky. Ak tam ubytovaní nie ste, lístky sa dajú kúpiť online a bývajú rôzne akcie, tak sa oplatí nejaký čas pred plánovanou návštevou stránku sledovať. Okrem akvaparku je tu aj akvárium The Lost Chambers, a takzvané Dolphin Experience, kde sa môžete kúpať v bazéne s delfínmi a / alebo tuleňmi. Ak máte však iba jeden deň, nestihnete pobehať ani celý samotný akvapark.
Ten je naozaj obrovský a nájdu si v ňom to svoje aj úplne malé deti aj dospelí, ktorí milujú adrenalín. Viaceré tobogány, šmykľavky, bazény sú vekovo obmedzené iba pre menšie deti (buď na základe veku alebo výšky). Naše deti na to trochu hundrali, pretože mnohé tie atrakcie boli veľmi lákavé, ale mne sa zdalo fajn, že park myslí aj na malkáčov a snaží sa im vytvoriť toľko priestoru na bezpečné hranie. Rodiny ocenia tobogány, kde sa šmýka celá (až 6-členná) rodina v jednej nafukovačke. My sme vyskúšali všetky 4, ktoré túto možnosť ponúkali. Jeden bol dokonca označený ako najdlhší rodinný tobogán na svete.
Takisto sa nám veľmi páčili tobogány, ktoré idú cez akváriá. Šmýkate sa na nafukovačke a okolo vás si plávajú raje, žraloky a kadejaké rybky. Kúzelné.
V parku je veľa lehátok a slnečníkov, súčasťou je aj nádherná pláž s palmami a priezračnou vodou. Je tu reštaurácia, množstvo stánkov s jedlom a pitím, a našim deťom najviac učaroval kúzelník s tureckou zmrzlinou, ktorý s ňou predvádzal také vtipné kúsky, až to takmer stálo za tých 5 Eur za kopček…
Akvapark bol takým zážitkom, až z neho nemáme žiadne fotky. To je pre mňa dôležitý ukazovateľ, že sme sa sústredili na prítomnosť a spoločný čas 🙂 Tu je aspoň jedna komerčná fotka.
GREEN PLANET
Obrovský tropický les pod strechou. Botanická a zoologická záhrada v jednom. Množstvo rozkošných zvierat ako lemury, leňochody, exotické vtáky, ktoré si môžete pozrieť zblízka, niektoré dokonca pohladkať.
Dvakrát denne máte možnosť zažiť tu riadnu (5-minútovú) tropickú búrku, s blýskaním, hrmením, silným vetrom. Pre nás to asi nie je až také výnimočné ako pre miestnych, ktorí zažijú skutočný dážď údajne tak raz za rok. (Ak nechcete zmoknúť, sú miesta, kde sa dá schovať.)
Viac o programe o lístkoch nájdete tu.
SAFARI V PÚŠTI
Safari v púšti je niečo ako turistická povinná jazda v Dubaji. My sme pôvodne neplánovali túto značne komerčnú záležitosť absolvovať, ale deti na tom trvali.
Prišiel pre nás – poobede okolo druehj hodiny – priamo do hotela šofér s obrovským terénnym autom. Po cca hodinovej jazde von z mesta sme sa dostali do púšte, kde nám predviedol vskutku adrenalínovú jazdu po pieskových dunách. Neviem, či som sa bála viac ja alebo deti. Zahrali sme sa v púšti (toľko piesku! deti sa nemohli nabažiť, váľali sa, šmýkali, presýpali…). Potom sme mali možnosť zajazdiť si na štvorkolke. Ja som už raz na štvorkolke v púšti jazdila a nijak ma to nelákalo si to zopakovať, tak sa obetoval náš ocko a povozil deti. Dokonca si chvíľu vyskúšali aj jazdiť samé.
Potom sme sa presunuli hlbšie do púšte, do oázy, kde prebiehal zvyšok večera. Tu bola možnosť pojazdiť si na ťave, skúsiť sandboarding, dať si urobiť drobné tetovanie henou. Pofotili sme sa na pieskových dunách pri západe slnka. Nasledovala večera formou bufetových stolov a k tomu tanečno-zábavná show. Brušné tanečnice, tradičné arabské tance, hltanie ohňa. Program skončil okolo deviatej hodiny večer a šofér nás odviezol späť do hotela.
Nájdete mnoho ponúk na internete, veľa aj cez zľavový portál Spojených arabských emirátov Groupon.ae. My sme zvolili jednu z tých lacnejších možností (okolo 90 AED/22 Eur na osobu), treba ale potom rátať s tým, že sa vám všade budú pokúšať predať “upgrade”. Jazda na ťave zadarmo je krátka, ale za 20 AED sa môžete previezť dlhšie. Zadarmo máte nárok na malú kresbu kvetinky henou na ruku, za príplatok si môžete vybrať iný motív aj veľkosť kresby. A tak ďalej. Každopádne bol to veľmi zaujímavý zážitok.
BURJ AL ARAB
Tento ikonický hotel sme nakoniec nenavštívili, nebol na vrchole nášho zoznamu a naozaj sme mali plný program, tak sme museli voliť priority. Dá sa sem ísť na platenú prehliadku alebo na obed či večeru do reštaurácie. A samozrejme sa tu môžete aj ubytovať (našu rodinu by tu vyšiel týždenný pobyt na približne 30 tisíc EUR). Všetky podstatné informácie nájdete na stránke hotela.
MÚZEUM BUDÚCNOSTI
Pár dní pred naším výletom otvorili Museum of the Future – múzeum budúcnosti vo futuristickej oválnej budove, ktorú zdobia inšpiratívne citáty v arabskej kaligrafii, navrhnuté emirátskym umelcom Mattar bin Lahejom. Návštevníci sa tu prenesú do roku 2071 (sté výročie vzniku Spojených arabských emirátov). Celé jedno poschodie je venované návštevníkom do 10 rokov.
Detské experimentálne múzeum OliOli
Toto som mala na zozname v prípade zlého počasia, ktoré sa nekonalo 🙂 Je to detské “múzeum”, ale skôr také indoorové detské ihrisko, a vyzerá veľmi lákavo. Naše deti by sa tam určite rady stratili na pol dňa. Odkladáme na budúcu návštevu 🙂 Tu je ich webová stránka.
ABU DHABI (správne po slovensky Abú Zabí)
Na jeden deň sme sa išli pozrieť aj do susedného, najväčšieho, emirátu a súčasne hlavného mesta Spojených arabských emirátov Abu Dhabi. Spojené arabské emiráty sú vlastne krajinou, ktorá spája sedem nezávislých častí – emirátov. Medzi emirátmi neexistujú žiadne hranice, dokonca na ceste ani len nenájdete nápisy, keď prechádzate z jedného emirátu do druhého (teda okrem COVID doby – my sme museli prejsť kontrolou, či máme platné PCR testy, táto kontrola však mala byť od 1.3.zrušená). Musíte si všímať jemné náznaky – napríklad farba asfaltu sa zmení z šedej na hnedú a osvetlenie popri diaľnici zmení tvar 🙂
Zaplatili sme si organizovaný výlet, s piatimi inými turistami. Mali sme minibus, milú sprievodkyňu s dobrou angličtinou a zaplatené všetky vstupy do pamiatok. Ponúk je veľa, je dobré si prečítať recenzie a nekúpiť tú najlacnejšiu, pretože môžete stráviť veľkú časť výletu návštevou “náhodných” obchodov so suvenírmi, kde sa bude sprievodca snažiť vás natlačiť do kúpy perzského koberca.
V Abu Dhabi sme navštívili obrovskú, nádhernú mešitu šejka Zayeda, kde sme si vypočuli od našej sprievodkyne veľa zaujímavých informácií o isláme. Ženy musia byť v mešite zahalené a tak sme dostali – ja a staršia dcéra – tradičnú abayu a šatku, ktorá nám zakryla vlasy. Deti nechápali, na čo to je dobré, a najmä staršia dcéra intenzívne riešila, “čo ak ju niekto takto uvidí”. Pre deti sú takéto strety s inými kultúrami myslím veľmi dôležité, pomáhajú im uvedomiť si, že na svete žijú rôzni ľudia s rôznym životným nastavením.
Ďalej sme sa pozreli takisto obrovského a luxusného Qasr Al Watan – prezidentského paláca a vyviezli sme sa na 74. poschodie jednej z Etihad Towers, kde je pekná vyhliadka na celé mesto.
***
Deti si na pamiatku kúpili lego DUBAJ z kategórie Architecture. Moje obavy, či zvládnu lego s vekovým odporúčaním 16+, zmietli zo stola ako neopodstatnené a veru mali pravdu, zvládli to bez problémov a bez najmenšej pomoci.
[…] Dubaj s deťmi […]