Tip na výlet – Jordánsko s deťmi

Tip na výlet - Jordánsko

Cez jarné prázdniny sme sa tak trochu nečakane vybrali do Jordánska. Nebolo vlastne vôbec na našom cestovateľskom wishliste. Po prvé, my sme s manželom už v Jordánsku boli (asi pred 13 rokmi) a po druhé, nezdalo sa nám, že by to zrovna bola kids-friendly destinácia, z ktorej by boli deti nejak unesené. Presvedčila nás kombinácia lacných leteniek a fakt, že sme sa tam na pár dní stretli pri mori s bratrancom a sesternicou, s ktorými si deti dobre rozumejú. Vykľula sa z toho úplne top dovolenka, a tak vám chceme Jordánsko s deťmi jednoznačne odporučiť.

Jordánsko s deťmi

Cesta tam

Ako som písala, čiastočným argumentom za boli pre nás lacné letenky. Vyšli nás z Viedne do Aqaby necelú stovku na osobu, a v tom už sú započítané dva 10-kilové kufre a priority boarding.

Jordánsko s deťmi

Víza a JordanPass

Jordánsko má dve veľké letiská – jedno na severe v hlavnom meste Ammán, jedno na juhu v prímorskej Aqabe. Do oboch lietal RyanAir z Viedne. Pri prílete do Ammánu musíte počítať s platením turistických víz, ktoré aktuálne stoja 50 Jordánskych dinárov (JD) na osobu. To je cca 70 EUR. Pri prílete a odlete z Aqaby toto riešiť nemusíte, pretože Aqaba je špeciálna ekonomická zóna, ktorá má v tomto smere výnimku.

Ak letíte do Ammanu a víza potrebujete, jednoznačne lacnejšie vás vyjde kúpiť si tzv. Jordan Pass, ktorý vám víza nahradí a navyše zahŕňa vstupy do väčšiny turistických pamiatok. Stojí 70 JD (okolo 90 EUR) na osobu. Deti víza potrebujú, ale do určitého veku majú vstup do pamiatok zadarmo, preto si musíte prepočítať, čo je konkrétne pre vašu rodinu najvýhodnejšia alternatíva.

Ak ste nikdy v Jordánsku neboli, určite je najkrajšia spoznávacia cesta, ktorá zahŕňa celú krajinu od severu na juh alebo naopak. Na severe je Ammán s rímskymi ruinami, staroveké mesto Jerash, mozaiková Madaba, biblický vrch Nebo, Jericho. Približne v strede tejto úzkej krajiny je Mŕtve more, potom Petra, púšť Wadi Rum no a úplne na juhu Aqaba s Červeným morom, plážami, a bohatým morským životom, ktorý ponúka veľké možnosti na šnorchlovanie a potápanie.

My sme s mužom v Ammáne boli, deti už párkrát navštívili Mŕtve more a neboli z neho nijak nadšené a tak sme sa zhodli, že nám stačí verzia “light” v kombinácii prímorská dovolenka – Petra – Wadi Rum. Vyhli sme sa tým vízam a vyšlo nás lacnejšie aj požičanie auta.

Kedy ísť

My sme boli v Jordánsku vo februári, počas jarných prázdnin. Teplota vzduchu bola okolo 22 stupňov Celzia, vody v mori približne rovnako. Večer a ráno bolo okolo 15 stupňov a niektoré dni fúkal celkom silný vietor. V púšti a v Petre bolo cez deň fajn, ale v noci sa rapídne ochladilo. Ideálny čas je asi marec-apríl, prípadne október-november, kedy ešte cez deň nie sú neznesiteľné horúčavy a večer je už príjemnejšie.

Tip na výlet - Jordánsko

Aqaba a Tala Bay

Aqaba sa nachádza na juhu Jordánska a severnom brehu Červeného mora, v tesnej blízkosti izraelského Eilatu a egyptskej Taby. Samotné mesto nemá veľmi čo ponúknuť, skôr sa orientuje na turistov a tak tu nájdete golfový klub, na múj vkus riadne predražené plážové kluby a zopár luxusných hotelov. My sme si našli na pár dní ubytovanie v prímorskom komplexe južne od Aqaby, Tala Bay, kde je zopár hotelov, pláže, bazény a prístav. A gýčové západy slnka medzi palmami 🙂

Jordánsko s deťmi

Červené more je úžasné miesto na pozorovanie morského života, krásnych koralov a množstva rybičiek. My sa nepotápame, len šnorchlujeme, ale ak sa potápate, iste viete, že tu sú veľké možnosti. My sme šnorchlovali priamo pár metrov od pláže a videli úžasné morské tvory, od malých “Nemov” schovávajúcich sa v sasankách, až po murény a korytnačky.

Tip na výlet - Jordánsko

Takisto sme si zaplatili polhodinovú exkurziu na “glass bottom boat” – loďke s priehľadným dnom – a pozorovali ponorený vojenský tank, lietadlo aj stroskotanú loď. Tieto loďky chodia priamo z verejnej mestskej pláže v centre Aqaby, tam máte najväčšiu šancu zjednať dobrú cenu, lebo konkurencia je veľká.

Wadi Rum a pobyt v púšti

V Aqabe sme si požičali auto a vyrazili na cesty. Prvou zastávkou bola púšť Wadi Rum. Dopredu sme si zarezervovali pobyt v púšti, strávili sme nemálo času výberom, keďže kempov je tam neúrekom. My sme nakoniec zvolili Wadi Rum Fire Camp, mali sme na nich dobré referencie a dobre komunikovali cez whatsapp.

Jordánsko s deťmi

Po príchode do Wadi Rum sme požičané auto nechali na parkovisku a nasadli na korbu starého džípu, ktorý nás odviezol do nášho kempu v púšti. Už toto bol pre deti obrovský zážitok, ktorý dovtedy videli iba vo filmoch.

Po príjazde do kempu sme sa ubytovali v našom stane a išli si ešte za svetla vyliezť na najbližšie skaly. Lozenie po skalách deti veľmi bavilo a bol z nich úchvatný pohľad na západ slnka. Potom sme sa ešte prešli po púšti, deti si užívali obrovské pieskovisko.

Jordánsko s deťmi

Po zotmení sa celkom rýchlo ozimilo – boli sme tam vo februári a teplota v noci tu klesá až k nule. Išli sme teda do spoločenskej miestnosti posedieť si s ostatnými turistami pri mätovom čaji a ohníku. Potom nás čakala večera – šošovicová polievka v pohári a skromné švédske stoly s teplými aj studenými jedlami.

Tip na výlet - Jordánsko

Teplé jedlo bolo pripravené tradičnou beduínskou metódou zarb, kedy sa do piesku vyhĺbi veľká jama, do nej sa nasype rozžeravené uhlie a na to sa uložia vrstvy mäsa, zeleniny a zemiakov. Celé sa to zasype pieskom a nechá niekoľko hodín variť. My sme si potom mohli pozrieť, ako sa hotové jedlo vykopáva z piesku.

Tip na výlet - Jordánsko

Pôvodne som myslela, že deti si dajú tak čisté zemiaky a grilované kuracie mäso, ale asi kombináciou hladu a dobrodružstva sa z nich v Jordánsku stali neuveriteľní degustátori. Naložili si z každej jednej misy v ponuke a ešte si išli aj pridať.

Po večeri sme sa ešte išli prejsť do púšte vychutnať si oblohu posiatu miliónmi hviezd. Odfotiť sa nám to nejak pekne nepodarilo, tak sme si len vychutnali prítomný okamih.

V stane sme sa zababušili každý do 4 hrubých diek. Nekecám – kamaráti išli pár dní po nás, mali iba dve deky a hovorili, že pre zimu nemohli celú noc spať. My sme sa vyspali celkom fajn.

Ráno sme dali raňajky, podaktorí si ešte raz vybehli na skaly nad kempom kvoli východu slnka, a potom sme si už zbalili veci, bol nám pridelený náš sprievodca Awad s veľkým bielym džípom, naskákali sme zase na korbu a vyrazili spoznávať púšť.

Jordánsko s deťmi

Celý deň sme jazdili po púšti, Awad nás vždy niekde vyložil, poslal nás vyliezť na nejaké skaly, pieskovú dunu, prejsť roklinou… Zajazdili sme si aj na ťavách, zasurfovali na pieskových dunách.

Tip na výlet - Jordánsko

Obed nám Awad urobil v kotlíku na ohni. Okrem toho sme mali v aute veľa vody (v plastových fľašiach) a na niektorých miestach v púšti sa dala kúpiť káva a čaj.

Tip na výlet - Jordánsko

Deň v púšti sa končí pozorovaním západu slnka. My sme sa ponáhlali ďalej, a tak nás Awad odviezol na parkovisko k nášmu autu. Keby sme však mali viac času, radi by sme zostali ešte jednu noc v stane. Dodatočne sme si zhodnotili, že naše dobrodružstvo v púšti bolo jedným z top zážitkov doteraz.

Petra

Večer sme sa premiestnili do Wadi Musa, mesta v kopcoch, z ktorého je hlavná cesta do Petry. Šoférovanie v Jordánsku je inak zážitok aj cez deň, nieto za tmy, bola to celkom dobrodružná jazda.

Petra je úchvatná. Je to mesto vytesané do skál pred vyše 2000 rokmi. Je rozsiahle, medzi jednotlivými pamiatkami sú pomerne veľké vzdialenosti a ak by ste si ho chceli riadne prezrieť, potrebovali by ste niekoľko dní.

My sme mali jeden deň a nevedeli sme, nakoľko budú deti zvládať chodiť, respektíve ako dlho ich to bude baviť. Našťastie ich to bavilo dosť, až toľko, že moje hodinky večer ukazovali, že sme prešli 27 kilometrov.

Petra Pokladnica

Hlavný prístup do Petry je cez návštevnícke centrum Petra Visitor Centre. Je pri ňom aj veľké parkovisko, ktoré je zadarmo. Tam si kúpite lístky, ak nemáte Jordan Pass. Od centra vás čaká cca 1-kilometrová prchádzka ku vstupu do Siqu – kaňonu, ktorý má tiež cca 1 kilometer na dĺžku a na ktorého konci je jedna z najvýznamnejších budov Petry – Treasury (alebo Pokladnica). Túto cestu si môžete uľahčiť tým, že vás niekto odvezie ten prvý kilometer na koni alebo somárovi. Teoreticky sa píše, že táto jazda je v cene lístku, ale v praxi sme nevideli, že by to tak fungovalo.

Jedna vec ma šokovala oproti Petre, ktorú sme navštívili ešte bezdetní pred 13 rokmi – tie davy turistov. A davy domácich, ktorí sa im snažili niečo predať alebo z nich vymámiť peniaze.

Inak poznámka všeobecne k Jordánsku. Snaď každý domorodec sa nám snažil predať hocičo – od fľašky s farebným pieskom cez jazdu taxíkom až po 100-kilovú kamennú mozaiku. A nejdú na to vždy úplne čestne. Snažili sa nás presvedčiť, že do Wadi Rum je lepšie ísť so sprievodcom, lebo sami tam autom netrafíme, že zaprášené polohrdzavé pliešky sú nabatejské mince staré stovky rokov…

V Petre sa nás snažili presvedčiť, že na výhľad, z ktorého je vidieť Pokladnicu, sa dostaneme iba so sprievodom, ktorý stojí 20 JD na osobu (cca 25 Eur, t.j. 125 Eur za našu 5-člennú skupinku). My sme ale vedeli, že existuje pekná trasa – Al Khubhta Trail, ktorá vedie popri Kráľovských hrobkách a z ktorej sú krásne výhľady na divadlo, celé údolie Petry a končí sa pri malom stánku, z ktorého je úžasný výhľad na Pokladnicu a stojí vás to len nákup jedného nápoja od majiteľa stánku.

Petra - Pokladnica

Sú rôzne stratégie, ako si prejsť Petru, ak na to máte jeden deň. Niekto sa ponáhľa na druhý koniec ku Kláštoru – Monastery, a potom sa vracia pomaly smerom k Pokladnici. My sme si hneď ráno vybehli na ten výhľad – Al Khubhta – aby nám na Pokladnicu svietilo slnko v správnom smere. Potom sme postupovali smerom ku Kláštoru, ktorý je od Pokladnice vzdialený asi 3,5 kilometra. Čítali sme si o jednotlivých budovách, prípadne si googlili, ako asi vyzerali, keď stáli neporušené.

Posledná časť cesty ku Kláštoru je výstup do kopca a keďže sme chceli deťom trochu odľahčiť, kúpili sme im vyvezenie na somárikoch. (No dobre, bolo to hlavne preto, že deti veľmi chceli vyskúšať jazdu na somároch :)) Peši je to asi 40-minutový výstup do kopca, väčšinou po veľkých kamenných schodoch. Somáriky to dajú poklusom za 20 minút, a my, keďže sme sa báli nechať deti bez dozoru so somármi, sme bežali popri nich. Celkom slušný workout!

Jordánsko s deťmi

Kláštor / Monastery je možno najviac impozantná stavba v celej Petre. V stánku sme si kúpili nejaké nápoje, odpočívali po náročnom výstupe a vychutnávali sme si pohľad na tú krásu v popoludňajšom slnku.

Jordánsko s deťmi

Potom nás čakal už len zostup a prechádzka späť.

Married to a Bedouin

Ak si chcete prečítať o Petre 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia, kedy v nej ešte reálne žili Beduíni, rozhodne odporúčam knižku Married to a Bedouin od Marguerite van Geldermalsen. Ako turistka cestovala do Petry v roku 1978 s kamarátkou, a stretla tam svojho budúceho manžela, s ktorým potom žila až do jeho smrti o 30 rokov neskôr. Po jeho smrti na čas odišla, teraz tam však trávi časť roka, má tam stánok so suvenírmi, kde si môžete kúpiť aj jej knižku. Beduínov medzičasom z Petry vysťahovali do blízkej dediny, a z Petry sa stala národná pamiatka a archeologické nálezisko.

Jordánsko Petra

Petra by Night

Trikrát do týždna – pondelky, stredy a štvrtky – sa v Petre koná po zotmení kultúrne predstavenie zvané Petra by Night. My sme si ho veľmi chceli ísť pozrieť a tak sme si návštevu naplánovali tak, aby sme tam boli zrovna v jeden z týchto dní. Ideálne je ísť na Petra by Night v jeden večer a potom navštíviť Petru cez deň ten nasledujúci deň. Zaplatíte sice vstupné do Petry na dva dni, ale trochu si rozložíte počet kilometrov. Nám to tak nijak nevychádzalo a tak sme riskli, že deti budú ochotné po celom dni chodenia šľapať ešte raz dva kilometre z Návštevníckeho centra k Pokladnici a späť. Našťastie to nebol problém, deti sa tešili na prechádzku po Petre v noci.

Jordánsko - Petra

Petra by night stojí 17 JD na osobu, deti do 10 rokov majú vstup zadarmo. Musíte pritom mať aj denný lístok do Petry.

Vidieť Siq a Pokladnicu osvetlené tisíckami sviečok bol rozhodne zážitok. Okrem toho sme si pozreli asi polhodinové hudobné predstavenie a dali si mätový čaj. Bolo to fajn, ale čakala som popravde niečo viac.

Jordánsko - Petra

Jordánsko s deťmi

Na záver len toľko, že Jordánsko je jedna z tých krajín, kde sú deti vítané a kde sa tie naše cítili veľmi dobre. Domáci ich radi zapájali do konverzácie, vtipkovali s nimi… Decká sa občas sťažovali, že nerozumejú jordánskej angličtine, pretože snaha domácich komunikovať s turistami je obrovská a väčšinou prekračuje ich schopnosť dorozumieť sa po anglicky, tak sme zapájali ruky aj nohy 🙂

Ešte inak musím napísať, že pre európskeho turistu je šokujúci objem jednorazových plastov, ktoré sú úplne všade, poletujú vo vetre a plávajú v mori. Nikto nerieši separovanie, zbieranie odpadkov, a nieto ekologické alternatívy k jednorazovým plastom…

Jordánsko ale odporúčame všetkými desiatimi!


Ak vás zaujímajú naše ďalšie cesty a výlety, kuk sem: Tipy na výlety s deťmi


 

One Reply to “Tip na výlet – Jordánsko s deťmi”

Pridaj komentár