Tip na výlet – DOLNÍ MORAVA

Dolní Morava

Pred pár týždňami sme opäť navštívili centrum letných a zimných zážitkov Dolní Morava. Na jednom mieste je tam desiatka atrakcií, ktoré si naše deti nemôžu nechať ujsť.

Mamutíkův vodní park

Ak budete mať s deťmi cestu okolo, odporúčame zaradiť si to do programu.

Nachádza sa na úpätí kopca Králický Sněžník, medzi Jeseníkmi a Orlickými horami. My sa do tejto oblasti radi vraciame kvôli turistike, absolvovali sme tam s deťmi niekoľko parádnych túr. A keďže deti sú viac motivované na dlhé túry, ak nemusia šlapať každý deň, priebežne im dožičíme oddychový deň. A na to je práve centrum Dolní Morava ideálne.

Stezka v oblacích

Na vrchu kopca Slamník je chodník v oblakoch, aký máme na Slovensku napríklad v Bojniciach. My sme ho pred pár rokmi absolvovali, ale ak ste už niekedy na takom chodníku niekde boli, radšej si ušetrite peniaze. Je to podľa mňa všade ako cez kopirák, a za premrštené ceny.

Mamutíkův vodní park

Čo naše deti určite odporúčajú, je Mamutíkův vodní park, pri dolnej stanici lanovky. Je to veľký prírodný areál, kde hlavnou témou je voda.

Na hranie, experimentovanie, spoznávanie prírodných zákonitostí. Všetko samozrejme interaktívne, čiže deti sa dosýta vyčlapkajú vo vode, prelievajú, pumpujú, regulujú, naberajú aj vylievajú.

Kam s deťmi na Morave

V jednej časti voda vyviera v malých potôčikoch, ktoré sa postupne zlievajú spolu a vzápätí rozdeľujú pomocou stavidiel, ktoré deti ovládajú. Je tu veľké mlynské koleso, ktoré je poháňané vodou.

Tip na výlet Dolní Morava

Deti si reálne vedia preskúmať a otestovať známe zariadenia a stroje, ako Archimedovu skrutku alebo vodnú elektráreň.

Dolní Morava Mamutíkův vodní park

Súčasťou areálu je aj veľké bludisko, rôzne lanové preliezky, domčeky, šmyklavky.

 

Celému parku dominuje obrovský, trinásťmetrový mamut, ktorý je vlastne preliezka so šmyklavkou v chobote.

Kam s deťmi na Morave


Prečítajte si tiež: Aktivity zbalené na dlhé cesty


Lístok sa kupuje na celý deň a nie je najlacnejší, ale môžete chodiť dnu a von ako sa vám zachce.

Pieskový svet

Zahŕňa aj vstup do Pieskového sveta, ktorý sa nachádza o kus ďalej. To je pre zmenu areál plný piesku. Je sice menší, ako ten vodný, ale určite deti tiež osloví.

Pískový svět Dolní Morava

Môžu sa tam hrať na archeológov a vykopávať pozostatky mamuta, vo westernovom mestečku sa zahrať, že ryžujú zlato, s pieskom a vodou vytvoriť dokonalé blato, alebo preliezať, šmýkať sa a točiť sa na veľkom lanovom kolotoči.

Dolní Morava

Zabavia sa tu deti, ktoré už vedia chodiť (v piesku asi už aj malí lezúni, v tej vodnej časti by to asi mali náročnejšie) a hornú hranicu tipujem tak na 10 rokov. Tento rok sme tu boli s desať-, osem- a šesťročnými, a vydržali tu celý deň až do záverečnej.

Pískový svět Dolní Morava

Ak by sa vám málilo, je tu aj tubing a obria trampolína.

Adrenalin park

No a pre trochu starších sú tu lanové dráhy v piatich rôznych úrovniach a adrenalínová veža. Tu sa platia jednotlivé atrakcie zvlášť. Naše deti tento rok vyskúšali lanové dráhy.

Dolní Morava

Šesťroční museli ísť na najmenšiu ružovú dráhu (závisí to od výšky). Ani tá nie je úplne jednoduchá, boli istení a miestami boli celkom vysoko nad zemou. Táto dráha pre najmenších je však robená tak, že deti si nemusia prepínať istiace karabíny, len voľne idú a istiace lano ide s nimi celú cestu. Osemročná už išla na veľkú dráhu, tá je od 130 cm výšky. Veľmi si to užila, aj keď v jednom bode jej vraj “išlo o život” 🙂

Stamichmanova náučná stezka

Viete, kto bol Stamichman? Vraj horský duch, ktorý obýva miestne kopce. Prešli sme si Stamichmanov lesný náučný chodník s desiatimi stanoviskami, kde sme si čítali Stamichmanov príbeh a zároveň spoznávali okolité hory a lesy pomocou pekných aktivít.

Strávili sme tu skrátka celý deň a odchádzali až za západu slnka. Rodičia mierne znudení, deti vyšťavené, ale údajne dostatočne oddýchnuté, aby na druhý deň zvládli ďalšiu celodennú túru 🙂

 

2 Replies to “Tip na výlet – DOLNÍ MORAVA”

  1. Barbora Glancova says: Odpovedať

    Dakujem krasne za tip na vylet a fotodokumentaciu. Chodievame k svokre do Sumperka a areal Dolni Morava je len 30 minut cesty autom. Boli sme tam ako bezdetni, ale toto je dovod sa tam vratit.

    Rada by som upozornila na dve drobne terminologicke resp. miestopisne chyby: vrchol sa vola Kralicky Sneznik, nie Kralovsky – a ide o jedenasty najvyssi vrch CR (1432 mnm). Prameni pod nim rieka Morava. Stezka v oblacich sa nenachadza na vrchole Kralickeho Snezniku, ale na vybezku kopca Slamnik (1232 mnm).

    1. Vďaka, opravim 🙂

Pridaj komentár