Tip na výlet – Brusel s deťmi v daždi

Brusel v daždi

Deti sa už dávnejšie chceli ísť pozrieť do Bruselu. Asi preto, že sme tam s mužom strávili bezmála 10 rokov, drvivú väčšinu v ére “pred rodičovstvom”, a sú tam tie najlepšie pralinky a vafle. Náš prvý výlet týchto prázdnin bol teda do Belgicka a v Bruseli sme strávili štyri pekné, upršané dni. Hlavné mesto Európy má našťastie veľkú škálu indoorových atrakcií a tak sme sa pred príliš silným lejakom a búrkami mali vždy kde schovať. Ak sa tam niekedy ocitnete, možno vám prídu vhod naše tipy. Brusel s deťmi, verzia dážď.

1. Dážď si treba VYCHUTNAŤ!

V Bruseli prší pomerne veľa a pomerne často. Deťom som vysvetlila, že ak chcú zažiť typický Brusel, skrátka by to nebolo ono za slnečného počasia. Miesto toho, aby sme na dážď hundrali, snažili sme sa teda brať ho ako súčasť výletu. A keď som videla, ako deti veselo poskakujú medzi kvapkami a čľapkajú po kalužiach, žasla som, ako si to vedia pekne vychutnať!

2. Manneken Pis

Cikajúce trio bolo na vrchole detského bruselského zoznamu a nemohli sme si ho nechať ujsť ani v daždi.

Brusel s deťmi v daždi

Chlapček – Manneken Pis – je asi najznámejší z bruselských cikajúcich ikon. My sme ho našli oblečeného vo francúzskom šate, keďže sme tam boli zrovna na francúzsky národný sviatok. Deti prekvapil neveľkým vzrastom, ale inak zanechal veľký dojem. Chceli ísť navštíviť aj neďaleké múzeum, kde sa nachádzajú všetky jeho kostýmy. Aktuálne je ich okolo tisíc!

Brusel s deťmi v daždi

(Vo všetkých belgických múzeách je v súčasnosti povinná rezervácia/kúpa lístku online dopredu na presný čas, kvoli obmedzeným kapacitám, obmedzeniu zhromažďovania ľudí v radoch pred pokladňami, aj kvoli prípadnému trasovaniu. Často to stačí 10 minút dopredu, pred dverami múzea, toto konkrétne múzeum je však mimoriadne populárne a bola potrebná rezervácia 1 deň vopred.)

Veľkáčka nám porozprávala k chlapčekovi dve legendy, ktoré čítala vo výbornej knihe Príbehy obrazov a sôch. Podľa jednej ocikal zapálenú bombu, čím zachránil mesto pred zničením, podľa druhej ocikal vojakov, ktorí sa zľakli a dali sa na útek. Preto je už vyše 600 rokov tak uctievaný 🙂

Brusel s deťmi v daždi

Okrem chlapčeka v neďalekých uličkách nájdete aj dievčatko – Jeanneke Pis – a psíka Zinneke Pis (alebo jednoducho Het Zinneke.)

Brusel s deťmi v daždi

3. Experience Brussels

Mesto Brusel má pre turistov (aj domácich) krásnu expozíciu na spoznávanie mesta. Nachádza sa v blízkosti kráľovského paláca, je zadarmo, pre deti od 8 do 12 rokov je tu navyše možnosť za malý poplatok premeniť návštevu na interaktívny zážitok. (Pre tínedžerov je v ponuke zase toto.)

Brusel s deťmi v daždi

My sme to samozrejme využili, deti dostali zošity s otázkami, k tomu farbičky a farebné papiere. Putovali sme z miestnosti do miestnosti, spoznávali typickú bruselskú faunu a flóru, oficiálny kvet mesta (ktorý sme si aj poskladali ako origami skladačku z tých farebných papierov), dopravu…

Brusel s deťmi v daždi

V jednej miestnosti sme hľadali v nápisoch na stenách priemernú váhu a výšku Bruselčana, alebo počúvali príbehy ľudí, ktorí tu žijú. Inde sme hľadali na mape Bruselu názvy mestských častí či zisťovali, koľko staníc metra sa tu nachádza.

Brusel s deťmi v daždi

Na záver, po vylúštení tajného slova, deti dostali aj malé odznaky, ktoré si hneď hrdo pripli na bundy.

Brusel s deťmi v daždi

4. Parlamentarium

Počas jedného extra silného lejaku sme dobehli celí mokrí do Parlamentária – velkej interaktívnej prehliadky, ktorú vytvoril vo svojich priestoroch Európsky parlament pre občanov na spoznávanie európskej histórie a inštitúcií EÚ.

Brusel s deťmi v daždi

Prehliadka je individuálna, je zadarmo, ale v čase covid-19 je potrebné sa registrovať vopred na konkrétny čas. (My sme ten čas úplne nerešpektovali, lebo lejak, ale neriešili to.) Navyše je v 24 jazykoch vrátane slovenčiny, čo naše deti veľmi potešilo. Každý sme dostali multimediálneho sprievodcu do ruky, k tomu nové slúchatká (ktoré sme si po prehliadke mohli nechať) a pero/baterku/dotykové pero, aby sme sa dotykových obrazoviek na prehliadke nedotýkali prstami a zamedzili tak prípadnému šíreniu chorôb. Aj toto pero sme si mohli nechať, čo deti nadchlo 🙂

Brusel s deťmi v daždi

Začali sme prehliadkou troch sídiel Európskeho parlamentu (Štrasburg, Brusel, Luxemburg). Celá prehliadka funguje snímaním piktogramov na paneloch. Dotknete sa svojím prístrojom symbolu “i” a spustí sa vám buď nahovorený text alebo sa vám na prístroji ukáže text písaný.

Pre deti je tu piktogram smajlíka 🙂 a po jeho nasnímaní si vypočujú text prispôsobený detskému poslucháčovi.

Deti ma prekvapili, ako veľmi ich bavilo počúvať a čítať si o histórii jednotlivých európskych štátov a ich ceste k európskej integrácii. Najstaršia si okrem počúvania detských textov čítala aj tie dospelácke a postupovali sme naozaj slimačím tempom.

Brusel s deťmi v daždi

Miesto odporúčaných 90 minút sme tam strávili asi tri hodiny a vyhnalo nás oznámenie, že sa zatvára. Inak by sme ešte pokojne hodinku dali. Okrem pohľadu do histórie sme si pomocou interaktívnej hry vyskúšali, ako sa schvaľujú európske zákony, chodili sme po mape Európy a spoznávali jej rôzne kúty, vypočuli si zaujímavé príbehy ľudí z rôznych štátov. Zo Slovenska tam napríklad bola jedna milá pani predavačka z Miletičky 🙂

Brusel s deťmi v daždi

Neďaleko Parlamentária je ešte Dom európskej histórie, ktorý je podľa referencií ešte väčší a zaujímavejší. Mala som o v zálohe, ale nakoniec sme naň nemali čas. Je tiež zadarmo, tiež v 24 jazykoch, a tiež v pandemických časoch je potrebná rezervácia vopred.

Inak ak toto čítajú nejakí učitelia, na tejto stránke Domu európskej histórie nájdete pekné učebné materiály na rôzne témy, aj ponuky na zaujímavé webináre. 

5. Kráľovské múzeum prírodných vied

…alebo Musée royal des sciences naturelles má vraj najväčšiu zbierku dinosaurích kostier v Európe.

Brusel s deťmi v daždi

A nielen to. Je tam krásna galéria s množstvom zvierat. Ku každému je na dotykových obrazovkách popis. (Nie ideálne v čase aktuálnej pandémie, ale deti nesmierne bavilo preklikávať sa a vyhľadávať zvieratá.)

Brusel s deťmi v daždi

Pozreli sme si vývoj ľudstva od praveku po súčasnosť, ako aj vývin človeka od prenatálneho obdobia až po starobu. Zisťovali, aký má objem ľudský mozog v porovnaní so šimpanzom alebo inými zvieratami. Skúmali dopad ľudského pôsobenia na našu planétu.

Veľmi sme ocenili množstvo interaktívnych prvkov.

Brusel s deťmi v daždi

Pre deti bol opäť pripravený aj zošit s úlohami a tak hľadali informácie, zapisovali a na konci opäť dostali drobnú odmenu v podobe nálepiek a pohľadníc.

Brusel s deťmi v daždi

6. Detské múzeum a Múzeum hračky

Obe tieto múzeá boli v čase našej návštevy zatvorené, no v minulosti sme ich navštívili a môžeme odporučiť.

V Múzeu hračky (Muséé du Jouet) sa zabavia aj najmenšie deti (párkrát sme tam boli s dcérou, keď mala približne 18m). Je to taká menšia prehliadka rôznych historických hračiek zo všetkých kútov sveta, a s mnohými je možné sa zahrať. Nečakajte nič veľkolepé, je to zábava na jednu-dve hodiny, ale nám sa tam vždy páčilo.

Brusel s deťmi v daždi

Detské múzeum (Musée des Enfants) mi trochu pripomína bratislavskú Bibianu. Výstavy sa tu z času na čas menia, ale v zásade majú za cieľ vždy deti oboznámiť s nejakou témou prostredníctvom všetkých zmyslov. Súčasťou vstupného je aj účasť na rôznych workshopoch – varenie, tvorenie, divadielko. Je to veľmi pekné, moderné múzeum, a nepovedala by som, že funguje od 70-tych rokov (kedy si zakladateľka priniesla inšpiráciu z amerického Bostonu). Žiaľ, cez prázdniny tu fungujú denné tábory a tak bolo počas našej návštevy zatvorené.

Brusel s deťmi v daždi
https://www.childrenmuseum.be

7. Múzeum zbraní a vojenskej histórie

V štvrti európskych inštitúcií je krásny park Cinquantenaire a v ňom dve múzeá.

Brusel s deťmi v daždi

Chceli sme navštíviť obe, čas vyšiel iba na jedno. Múzeum zbraní a vojenskej histórie lákalo deti najmä kvôli tankom a hale plnej lietadiel, mňa zase kvôli výťahu, ktorý vás vyvezie navrch oblúku a umožní výhľady na celé mesto.

Brusel s deťmi v daždi

Oproti tomuto múzeu je druhé, AutoWorld, kde nájdete všetky možné dopravné prostriedky na kolesách, od tých prvých historických až po futuristické modely.

Brusel s deťmi v daždi

Wafle, hranolky, pralinky

Na záver musím dať do pozornosti, že žiadna návšteva Bruselu nie je kompletná, ak si nedáte aspoň jedny hranolky v najslávnejšej bruselskej (a vraj aj svetovej) hranolkárni na Place Jourdan (vraj tu jedol hranolky aj Mick Jagger!), a neosladíte si život waflou a pralinkami.

 

Milujem cestovanie a spoznávanie nových miest s deťmi. Sú neustále pozitívne naladení, nič pre ne nie je problém, nadchnú sa pre úplné maličkosti. Napriek týždni neustáleho dažďa sme si Brusel s deťmi neuveriteľne užili. A teším sa, keď sa zadarí navštíviť ho aj za slnečného počasia. 


Prečítajte si aj: Londýn s deťmi


Naše ďalšie tipy na výlety nájdete tu.

 

One Reply to “Tip na výlet – Brusel s deťmi v daždi”

Pridaj komentár