Tajomstvá stromov (a knižka o stromoch na stiahnutie)

“Od najhlbšieho, najhustejšieho lesa po každé mesto či mestečko nás obklopujú stromy. So stromami sa delíme o náš svet, žijeme s nimi bok po boku, no často ich prehliadame.”

Takto nás oslovila nová knižka, ktorá odhaľuje Tajomstvá stromov. Sľubuje, že po jej prečítaní sa už nikdy na stromy nebudete pozerať tak, ako predtým. A viete čo? Je to pravda!

Tajomstvá stromov je kniha ideálna pre predškolákov a malých školákov. Je bohato ilustrovaná a text tvorí viacmenej doplnok ku krásnym obrázkom a fotografiám. Kniha je veľmi vizuálne atraktívna, a toto je u našich detí veľmi dôležité. Neviem ich presvedčiť na knihy, ktoré im vizuálne nesedia. Minulý rok som ich napríklad dlho presviedčala na knihu Počuješ rozprávať stromy?, až kým som nepochopila, že si ju budem musieť prečítať sama 🙂

Tajomstvá stromov

Stromy sú naozajstné zázraky prírody a čím viac o nich viem, tým sú viac fascinujúce. Kniha prináša deťom jednak základné informácie o stromoch – čím sa živia, aké majú časti, ako sa líšia typom koruny, listov, či štruktúrou kôry. Názorne ukazuje, ako sa strom mení počas štyroch ročných období.

Bližšie sa venuje plodom stromov a tomu, ako sa stromy rozmnožujú. Keďže sa samotné nehýbu, pomáha im v tom vzduch, voda… Vedeli ste napríklad, že stromy rastúce pri riekach či moriach majú plody, ktoré plávajú na vode? Také kokosové orechy napríklad rastú pri morskom pobreží, kde čľupnú z palmy rovno do mora a to ich unesie na vzdialené pobrežia, kde zakorenia! Plody stromov ale verne rozširujú aj obyvatelia lesov, napríklad také veveričky, sojky či opice.

Tajomstvá stromov

Mňa osobne najviac fascinuje, ako tieto tiché stvorenia komunikujú. Vytvárajú si väzby a prepojenia, pomáhajú susedom, rodičovským stromom, ba rodičia sa aj starajú o svojich potomkov! Ak napríklad nejaký strom odumiera, ostatné v jeho okolí mu začnú posielať živiny, aby ho zachránili. Komunikujú navzájom prostredníctvom koreňov, ale aj pomocou podhubia – spleti vlákien, z ktorých vyrastajú huby.

Tajomstvá stromov

Viete o tom, že stromy majú zmysly? Nemajú oči, uši ani prsty, napriek tomu majú vyvinutý hmat, dokážu vnímať svetlo, vedia vnímať zvuk tečúcej vody aj to, či je teplo a či chlad.

Posledná kapitola s názvom Stromy a my vysvetľuje, v čom všetkom sú nám stromy užitočné a za čo im vďačíme. či už za kyslík, ich plody, drevo, papier… A naopak v čom stromom škodíme a ako by sme im mohli naopak pomáhať.

Tajomstvá stromov

Veľmi sa mi páči, že pri opise častí stromov sú využívané reálne fotografie, aby si ich človek vedel dobre predstaviť a nájsť rovnaké na prechádzke v lese. Fotografie sú tu navyše kombinované s estetickými kresbami, takže je radosť si len tak listovať v knihe a kochať sa.

Tajomstvá stromov

Stromy v ďalších knižkách, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

Ak chcete stromy objavovať pomocou príbehov, prečítajte si dve “detektívky” Kto rastie v parku a Kto rastie v sade. Sú to naše knižné stálice, čítame ich aspoň raz za rok, a vždy z nich deti pochytia nejakú novú informáciu.

Veľmi silný je príbeh Wangari’s trees of peace, o nositeľke Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai, vďaka ktorej bolo v Afrike vysadených vyše 30 miliónov stromov. Deti sú jej príbehom fascinované, a ja tiež.

Ak máte radi veľkoformátové knihy a krásne ilustrácie (a my teda rozhodne áno!), pozrite si Stromy od Piotra Sochu. Je tu všetko o stromoch a mnoho ďalšieho, čo ste ani netušili, že by sa mohlo týkať stromov. Darwinov strom života, stromy v náboženstve, dejiny v letokruhoch, drevené stavby, dopravné prostriedky, hudobné nástroje, lesy v legendách… Textu je tu minimum, zato obrovské celostranové ilustrácie, nad ktorými ochkáme už dva roky.

Stromy

No a starším čitateľom odporúčame knihy Petra Wohllebena Tajný život stromov či už spomínanú Počuješ rozprávať stromy? Knihy rozhodne neuchvátia malého čitateľa vizuálne, no autor je veľký odborník na prírodu a vie pekne poukázať na mnohé súvislosti. To, čo kniha Tajomstvá stromov naznačí, sa tu dozviete do hĺbky.

Ide sa do lesa!

Niet príjemnejšieho miesta v letných horúčavách ako les. Najmä ak je spojený s nejakým tým detským ihriskom a ak cezeň preteká nejaký malý potôčik. My taký neďaleko od domu máme a veľmi radi ho navštevujeme.

Prechádzku lesom si môžete spestriť našou malou knižkou, pomocou ktorej budete spoznávať stromy. Pribalte si lupu, meter a zopár farbičiek (mimochodom, lupa a meter spestria každú prechádzku, nech idete hocikam :-)) a horsa do práce!

Montessori stromy

Knižku si vytlačíte tu:

PREČÍTANÉ LETO_STROMY

A zahrajte sa s deťmi na detektívov. Hľadajte stromy, pozorujte, čo na nich rastie, dobre ich premerajte, a všetko si do knižky zaznačte.

My si z lesa väčšinou prinesieme aj zopár pokladov, s ktorými sa deti nevedia rozlúčiť. Pred pár týždňami sme tak prišli domov s mimoriadne bohatou nádielkou šišiek, kamienkov, bukvíc a paličiek. A tak deti vytiahli farby a všetky tie prírodné poklady pomaľovali.

Teraz nám zdobia stôl na balkóne.

***

Knižku Tajomstvá stromov vydalo vydavateľstvo IKAR v edícii Stonožka, nájdete ju v ich eshope bux.sk tu, alebo napríklad v Martinuse.

2 Replies to “Tajomstvá stromov (a knižka o stromoch na stiahnutie)”

  1. […] mravčekov – tí sú veru sú na rastlinkovanie ako vyšití. Naďa si vzala na pomoc celý košík knižočiek. No a Lenka spustila závistlivé/dobroprajné reakcie, keď zobrala so zbojníkmi do parku […]

  2. […] Mimochodom, na spoznávanie stromov, listov a plodov sme si v lete robili, vrámci aj knižky. Stiahnete si ich zadarmo na konci tohto článku. […]

Pridaj komentár