Svojtka vianočné knižné tipy 2019

S vydavateľstvom Svojtka sme si pre vás opäť pripravili obľúbenú akciu. Od dnes do nedele získate v ich eshope zľavu 25% na všetky knihy, ak v objednávke použijete promokód MONTEKIDS25. A aby sa vám ľahšie rozhodovalo, tu ponúkam pár našich tipov na svojtkoviny roku 2019, ktoré by vám doma nemali chýbať.

Pohyblivé knižky pre najmenších

Začnem týmito milými knižkami, ktoré zaujmú deti ešte pred prvými narodeninami. Majú jednoduché ilustrácie, izolované väčšinou na jednofarebnom pozadí, rovnako jednoduchý text a k tomu odklápacie okienka a rôzne pohyblivé prvky.

Svojtka novinky 2019

Páči sa mi, že predmety sú tu najprv zobrazené a pomenované izolovane, a vzápätí v nejakej reálnej situácii. Mojím favoritom je knižka Môj deň, pomocou ktorej sa deti pomaly a stručne zoznamujú s režimom dňa.

Vieš to povedať aj ty?

Na rozviazanie jazýčka je skvelá táto novinka z leta. Na každej dvojstránke je jedno schované zvieratko, ktoré po odklopení okienka vykukne. A spolu s ním aj krátky text, ktorý nám povie, ako sa zvieratko volá a aký zvuk vydáva.

Deti rady napodobňujú zvuky zvierat, a je to pre ne aj veľmi prospešné. Posilňujú si tým svaly úst a postupne zlepšujú oromotoriku. Zvieratá často vydávajú zvuky, ktoré my bežne v reči nevydávame, no deťom veľmi pomáhajú “rozkecať sa”. Včela robí BZZZZZZZZ, myška PIIIIIIISK, húsenica obžiera list CHRAMST CHRAMST… toto všetko je parádna gymnastika pre detské ústočká.

Pôjdem k lekárovi a Nemocnica

V sérii Veľké pokroky pribudlo leporelo pre najmenších Pôjdem k lekárovi. Pripravuje deti na návštevu lekára, ukazuje, čo sa deje v ordinácii. Túto sériu mám rada, pomáha deťom zdolávať rôzne míľniky ako nočník, škôlka, či malý súrodenec. Aj v tejto knižke sú “pod čiarou” tipy pre rodičov, ako zvládnuť návštevu lekára bez stresov. Väčšinou detský strach a stres vychádzajú z nepoznaného, a preto sú takéto knižky veľmi užitočné.

Svojtka Pôjdem k lekárovi

Pre väčšie deti je tu okienková kniha Nemocnica, ktorá odhaľuje, čo sa deje v nemocnici. Akí ľudia sa tam pohybujú, ako to vyzerá v ambulacii, čakárni, nemocničnej izbe či na operačnej sále? Ako funguje príjem pacientov, čo sa rieši na pohotovosti?

Svojtka Nemocnica

Táto kniha je ideálna pre deti, ktoré čaká návšteva nemocnice, alebo s takou návštwvou majú skúsenosť, ale aj pre zvedavcov, ktorých zaujíma, ako čo funguje.

Svojtka Nemocnica

Svojtka Nemocnica

Moje emócie

Hnev, smútok, láska, radosť… Každý rodič vie, že detské emócie sú náročná téma. Deti potrebujú svoje emócie spoznať, naučiť sa, kde sa berú, a čo s nimi robiť, aby im úplne nepodľahli alebo naopak úplne ich nepotlačili. Presne k tomuto im pomáha vyše sto rôznych úloh v tomto pracovnom zošite.

Kniha je už pre deti, ktoré vedia písať a čítať, dá sa sice s pomocou rodičov vyplňovať aj skôr, ale myslím, že je potrebná určitá psychická zrelosť, aby si dieťa z knihy vzalo to, čo má, a nebolo to len o tom kreslení a vystrihovaní.

Inak je naozaj pestrá, obsahuje veľa kreslenia, vyfarbovania, strihania, aj písania.

Svojtka Moje emócie

Svojtka Moje emócie

Svojtka Moje emócie

Svojtka Moje emócie

Vesmír v pohybe

Táto novinka určite zaujme deti, ktoré fascinujú astronauti a rozmýšlajú nad tým, ako žijú a čo robia. Je to totiž pohyblivý príbeh troch astronautov, ktorí majú misiu pripojiť sa ku kolegom na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorá obieha Zem vo výške 400 kilometrov.

Svojtka Vesmír v pohybe

Ich cesta sa začína dôkladnou prípravou – absolvujú tvrdý tréning, musia poznať základy medicíny, aj dobre ovládať angličtinu.

Svojtka Vesmír v pohybe

Len potom môžu odštartovať. Ako vyzerá ich raketa? A ich dráha letu? Hore vo vesmíre na nich čaká Medzinárodná vesmírna stanica. Ako tam astronauti žijú? Čo tam robia? Aké tam majú úlohy? No a nakoniec návrat domov – schválne, kto vie, ako sa astronauti vracajú na Zem?

Svojtka Vesmír v pohybe

V škole sú vši!

Aktuálna téma pre mnohých školákov. Knižka je ideálna pre prvákov, na samostatné čítanie. Je to vtipné rozprávanie o všiach a o tom, čo sa učia vo všej škole, aby prekonali všetky naše nástrahy, pomocou ktorých sa ich snažíme zbaviť. Text sprevádzajú humorné ilustrácie, ktoré naše deti dobre pobavili. Knižku na posedenie zhltla najprv tretiačka a potom prváčka.

Svojtka V škole sú vši

Vši sú pre deti často trochu strašidelná téma, boja sa malých potvoriek, ktoré sa im dostanú do vlasov, boja sa prípadného posmechu spolužiakov, a toto je super spôsob, ako to pre ne odľahčiť.

Svojtka V škole sú vši

Svojtka V škole sú vši

Inak vydavateľstvo Svojtka vydalo teraz aj ďalšiu knžku určenú na samostatné čítanie pre školákov, so záhadným názvom Našu učiteľku ovládli mimozemšťania. Je to humorný príbeh rozprávaný tretiačkou Izou o tom, ako sa učiteľka začne správať čudne, a jej žiaci začnú riešiť, čo sa jej mohlo stať.

Svojtka Našu učiteľku ovládli mimozemšťania

Ku knihe by malo v blízkej budúcnosti pribudnúť aj pokračovanie. Textu je v nej už dosť, aj keď písmo je veľké a riadkovanie tiež, takže za mňa nie pre prvákov ale skôr mierne pokročilých samočitateľov. Staršej dcére som ju kúpila, uvidím, čo na ňu povie. Od tohto vydavateľstva sme zvyknutí skôr na knihy encyklopedického charakteru, a som rada, že rozširujú ponuku aj týmto smerom.

Svojtka Našu učiteľku ovládli mimozemšťania

Moje malé objavy Montessori vo voľnom čase

Krásny pracovný zošit, ktorý pomáha deťom v škôlkarskom veku spoznávať svet a jeho zákonitosti, a pritom si cibriť zmyslové vnímanie aj manuálne zručnosti. A jeden z mála, ktorý si zaslúži nálepku Montessori 🙂

Svojtka Moje malé objavy Montessori

Ponúkané aktivity sú zmesou pozorovania, skúmania a tvorenia, a deťom pomáhajú spoznať rastliny, zvieratá, neživú prírodu, Slovensko aj svet. Nájdete tu pokusy, námety na tvorenie, grafomotorické cvičenia aj recept na “rajský” koláč. Všetky aktivity sú inšpirované Montessori pedagogikou.

Svojtka Moje malé objavy Montessori

Svojtka Moje malé objavy Montessori

Svojtka Moje malé objavy Montessori

Vyšiel aj zošit Moje malé pokusy Montessori vo voľnom čase, a popravde neviem, ktorý by som brala skôr. Tento sľubuje, že zoznámi deti s fyzikálnymi, chemickými, optickými a biologickými javmi. Deti si vyskúšajú optické klamy, statickú elektrinu a podobne. Na pokusy potrebujete len každodenné predmety a potraviny, ktoré nájdete bežne doma (mlieko, vajíčko, balóny, lepiaca páska…). Je tu návod na výrobu papierovej vrtulky alebo tornáda vo fľaši.

Oba zošity sú určené pre vek 3 až 6 rokov, pričom niektoré úlohy zvládajú už mladšie deti.

Môj album Montessori ČAS

Takto ku koncu roka ešte musím pripomenúť sadu aktivít na orientáciu v čase. Jej súčasťou je niekoľkometrový lineárny kalendár, do ktorého sa po dobu jedného roka nalepujú jednotlivé dni.

Náš lineárny kalendár nám zdobí kuchyňu a deti sa na ňom od začiatku roka krásne naučili mesiace v roku, dni v týždni, a dátumy narodenia a menín celej rodiny. Takisto ich veľmi baví odpočítavať dni do rôznych udalostí, skúmať, koľko času uplynie medzi narodeninami dvoch členov rodiny a podobne.

Tento kalendár rozhodne odporúčam pre predškolákov a malých školákov, veľmi deťom pomáha uchopiť to abstraktné plynutie času.

Viac som o celom albume písala tu.


Naše najobľúbenejšie svojtkoviny nájdete aj v tomto článku: Montessori knižky Svojtka

A z vydavateľstva Svojtka pochádza aj väčšina našich kníh o autách, lodiach a lietadlách: Montessori knižky o dopravných prostriedkoch


A ja už len pripomínam, že čarovný kód je MONTEKIDS25 a platí od dnes do nedele. Získate naň v eshope Svojtka zľavu 25% na všetky knihy (z nezľavnenej ceny).

Pridaj komentár