SuperŽENY

Keď minulý rok prišli na slovenský trh Rebelky, veľmi sme sa im u nás doma potešili. Deti fascinovali príbehy skutočných žien, ktoré prepísali dejiny ľudstva. Neskôr pribudli aj príbehy 20 výnimočných žien a mužov, ktorí zmenili svet, a stretli sa s rovnakým záujmom. No a keď som zistila, že sa chystá knižka o inšpiratívnych ženách z našich končín, vedela som, že ju musíme mať hneď, ako to bude možné. Knižka má názov SuperŽENY, jej autorkou je Andrea Kellö Žačoková z vydavateľstva Slovart, a nám učarovala hneď z niekoľkých dôvodov.

Naše

Kniha hovorí o ženách, ktoré žili alebo žijú viacmenej na našom území. Nedá sa hovoriť striktne o Slovenkách, lebo Slovensko nebolo vždy Slovenskom, ale sú úzko späté s našimi dejinami.

Deti sa určite viac stotožňujú s niekym, kto žil tam, kde my. Navyše je fajn, že majú príležitosť spoznať osobnosti, ktoré tvarovali svet, v ktorom dnes žijeme. Napríklad taká Terézia Brunšviková, ktorá založila vôbec prvú škôlku na území Slovenska, a dopriala tak deťom predškolskú výchovu.

Neznáme a o to viac fascinujúce

Keď som v knihe prvýkrát listovala, so značným zdesením som zistila, že väčšina mien mi nič nehovorí. Čo som to ja v tej škole celé roky robila? Ako je možné, že mám také obrovské medzery vo vzdelaní? Po konzultácii s niektorým kamarátkami som mierne pookriala, zdalo sa, že nie som sama.

Nakoniec som si v úvode knižky prečítala, že to bol tak trochu zámer knihy. Autorka si dala veľkú námahu, a pátrala po významných ženách, ktorých mená dnes mnohé zapadli prachom. Aby sme o nich v 21.storočí vedeli. Aby nás inšpirovali.

SuperŽENY

SuperŽENY, ktoré inšpirujú

Táto kniha je zbierkou príbehov o skutočných superhrdinkách. Vytrvalých, obetavých, silných, progresívnych, šlachetných. Takých, ktoré prekopávali cestu ďalším ženám. Vďaka ktorým dnes môžu ženy študovať medicínu, byť farárkami, herečkami v divadle.

Skúste svojej malej dcére povedať, že kedysi ženy nemohli vykonávať tieto povolania. Tie moje neveriacky krútia hlavou a pýtajú sa, ako je to možné. Pre dnešné deti už sú mnohé veci samozrejmosťou, a je dobré mať občas pripomienku, že nie vždy to tak bolo.

SuperŽENY

Nehovoriac o tom, ako ich príbehy môžu byť príkladom pre dnešné malé superŽENY, aby naďalej posúvali hranice a bojovali za to, na čom im záleží.

SuperŽENY, ktorých príbeh je už uzavretý

V knihe sa spomínajú len ženy, ktoré už nežijú, alebo už aktívne nepôsobia. Ich príbeh je už napísaný. Autorka v úvode píše, že aj v súčasnosti v našej spoločnosti máme veľa inšpirujúcich žien, ony však svoj príbeh ešte píšu.

SuperŽENY

Ilustrácie

Kniha je veľmi jednoducho a elegantne ilustrovaná Zuzanou Bartovou, ktorej prácu si môžete pozrieť napríklad na Instagrame pod menom Wildflower.

Obrázky žien z rôznych období a v rôznych povolaniach deti hneď zaujali. Čo má ktorá oblečené, čo drží v rukách, čo robí. Dáva to veľký priestor na rozhovory o tom, ako sa ľudia rôzne obliekali od trinásteho storočia po súčasnosť, aké existujú rôzne povolania, aké sa pri nich využívajú nástroje a pomôcky.

A viac…

O tejto knihe by sa dalo toho popísať ešte veľa. Najlepšie ale bude, ak si ju prečítate. Ja už som si nakúpila zopár výtlačkov do zásoby a plánujem nimi obdarovávať superŽENY v mojom okolí.

Kniha je oficiálne určená pre vek 12+, u nás doma zaujala osemročnú aj šesťročných. Samozrejme na spoločné čítanie, nie samočítanie. Ale aj to časom príde. A popravde, v prvom rade zaujala mňa a ja som ju zhltla na pár posedení.

Na konci knihy som veľmi ocenila časovú os, kde sú všetky hrdinky zaznamenané od prvej (svätej Alžbety z 13.storočia) až po súčasnosť. Takisto stručný prierez dejinami, ktorý ponúka historické súvislosti k jednotlivým príbehom.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Knihu si kúpite napríklad tu.

Superženy

5 Replies to “SuperŽENY”

  1. […] jeseň vychádza jeden literárny skvost za druhým. Len nedávno som písala o úžasnej knihe SuperŽENY a o pár týždňov neskôr sa kochám ďalšou knihou o českých a slovenských superhrdinkách, […]

  2. […] nie sú aktívne, a väčšinu z nich pravdepodobne nepoznáte. No mali by ste! O knihe som písala tu, a je už pre trochu starších čitateľov (vrátane […]

  3. […] je Andrea Kellö Žačoková, ktorá má na konte aj perfektnú knihu Superženy, či fascinujúcu prechádzku slovenskými múzeami Vitaj v […]

Pridaj komentár