Minulý týždeň sme sa dostali ku krabici suchého ľadu a tak sme mali niekoľko večerov o zábavu postarané.
Čo je suchý ľad
Najprv sme si povedali zopár múdrostí ? Suchý ľad je oxid uhličitý v pevnej forme. Má teplotu takmer MÍNUS OSEMDESIAT STUPŇOV CELZIA! Keď sa deti dozvedeli, že suchý ľad je tak studený, až páli, nemohli tomu uveriť (a aj to samozrejme chceli vyskúšať, čo sa im omylom neskôr aj podarilo ?).
Jedným z jeho špecifík je, že sa neroztápa, čiže sa mení z pevného skupenstva na plynné bez prechodu cez tekutú fázu, a to voľne na vzduchu. (Znamená to aj, že sme mali na naše experimenty obmedzený čas, pretože ľad sa nám postupne za pár dní vyparil.)
Suchý ľad má mnoho využití. Napríklad pri výrobe alebo pouličnom predaji zmrzliny. V medicíne sa používa pre lokálne zmrazovanie tkanív, v strojárenstve pre zmenšenie rozmeru kovových súčiastok, v laboratóriách pre vytváranie zmrazovacích roztokov… Jednou z metód využitia suchého ľadu je aj čistenie, čo som vôbec netušila. Malé čiastočky suchého ľadu sú stlačeným vzduchom fúkané oproti čistenému povrchu. Takto sa dá odstrániť atrament, lepidlo, olej, farby aj plesne. Tu sme napríklad pozerali video, ako sa suchým ľadom čistí grafiti z autobusu ?
Čo s ním?
Suchý ľad je tak fascinujúci, že nepotrebujete vymýšlať žiadne extra komplikované pokusy. Naša školáčka navyše už experimentovala s ním v škole, a tak som bola skôr v úlohe pozorovateľa.
Suchý ľad je studený
Na úvod sme si samozrejme museli overiť, že je fakt taký studený, ako sa píše. Najprv sme kôpku ľadu vysypali na trávu a pozorovali, čo to s ňou urobí. Zmrzla a vzápätí zhnedla ?
Do misky so suchým ľadom sme zahrabali jablko a paradajku. Doslova do pár minút boli zmrznuté na kameň.
Potom si deti všimli, že kovová miska a kovové lyžičky, ktoré používame, nám pomaly zamŕzajú a nedajú sa už držať v holých rukách. Skúsili sme teda do ľadu zapichnúť lyžice z rôznych materiálov, a čuduj sa svete, plast aj drevo chladili oveľa menej! ?
Suchý ľad a oheň
Zahasí suchý ľad oheň? Deti v tom mali jasno a jednohlasne tvrdili, že áno. Priložili sme teda zapálenú zápalku k miske s ľadom a zhasla skôr, ako sa stihla ľadu dotknúť ☺️
Suchý ľad a voda
Keď sa suchý ľad vloží do vody, sublimácia sa zrýchluje a vytvára sa vodná hmla. Tento efekt sa využíva v strojoch na výrobu “plazivej” hmly v divadlách alebo na diskotékach.
My sme si jednoducho naplnili rôzne nádoby teplou vodou a deti sa hrali na čarodejníkov a mixovali si všelijaké šumivé a dymiace elixíry pridávaním suchého ľadu. Použili sme nádoby rôzneho tvaru – širšie aj užšie poháre, fľaše s úzkym aj širším hrdlom… a pre lepší efekt sme vodu rôzne zafarbili.
Čo sme vyskúmali:
❄️ Čím teplejšia voda, tým väčší efekt.
❄️ S ľadom to netreba prehnať, keď sme ho pridali príliš veľa naraz, celá voda v nádobe zamrzla.
❄️ Nádoby s úzkym hrdlom perfektne dymili, v širokých miskách sa para rýchlejšie rozplynula a ľad sa vo vode “varil” za zvukov podobných, akoby sa škvarila masť.
Suchý ľad a minca
Skúsili sme – na podnet veľkáčky – na suchý ľad priložiť mincu (trochu zohriatu v ruke) a dobre pritlačiť.
https://montessorikids.sk/wp-content/uploads/2018/11/img_4584.movJe to zábava, až taká, že som ju tam prvýkrát tlačila pridlho, až sa mi minca od chladu prilepila na prst ? A poriadne to paaaalilo! Potom už sme boli opatrnejší ☺️
Suchý ľad a balón
S plynom, ktorý uniká z fľaše pri reakcii suchého ľadu s teplou vodou, dokážete nafúknuť balón. Stačí ho natiahnuť na hrdlo fľaše a pozorovať, ako rastie. (A potom včas balón dať dole, aby nepraskol ?)
Zaujímavé je, že oxid uhličitý je ťažší ako vzduch a teda takto nafúknutý balón sa bude správať trochu inak, ako balón nafúknutý tradičným spôsobom ? Ako inak, museli sme to vyskúšať. Oba balóny deti potom hádzali a skúmali, analyzovali a porovnávali rýchlosť a dráhu letu ?
Suchý ľad a bublifuk
Ďalšia zaujímavá vec, ktorá sa nám podarila, boli dymové bubliny. Potrebujete prostriedok na umývanie riadu alebo náplň do bublifuku, a k tomu buď nôž s väčšou čepeľou alebo kus látky.
Do misky s teplou vodou dáte suchý ľad. Ten začne dymiť podľa plánu a vy po celom povrchu misky:
1. Buď prejdete čepeľou noža namočenou v bublifuku,
2. Alebo prejdete handrou namočenou v bublifuku.
Cieľom je vytvoriť akúsi mydlovú blanu na miske, ktorá plyn nepustí von a udrží ho v bubline. Tento experiment sa nám nepodarilo nafotiť, tak ponúkam aspoň video, ako by to malo vyzerať.
Alebo pozrite aj túto sofistikovanejšiu verziu. Vyzerá super, ale vyžaduje viac materiálu a času na prípravu.
Čo sme ešte neskúsili
Tu je ešte zopár nápadov z internetu, ku ktorým sa snaď dopracujeme niekedy inokedy.
Bublinková limonáda
Suchý ľad sa dá použiť aj pri sýtení nápojov. Je to podľa návodov z internetu veľmi jednoduché, stačí dať trochu ľadu do pohára s nápojom a nechať dobre vyšumieť. Takto sýtený nápoj vám vraj vydrží niekoľko hodín, kým vyprchá.
Suchý ľad a prostriedok na umývanie riadu
Keď k ľadu s vodou do nádoby pridáte Jar, vytvoria sa tisícky malých bubliniek, ktoré budú prekypovať z nádoby. Tu je po anglicky postup aj s vysvetlením.
Ak použijete ako základ farebnú vodu, dajú sa bubliny odtláčať na papier a po vyschnutí s papierom ďalej tvoriť. Napríklad takéto kvety (ktoré sme ale robili otláčaním klasických bublín z mydlovej vody).
Bezpečnostné opatrenia
Toto možno malo byť na začiatku ? ale ak plánujete experimentovať so suchým ľadom, buďte opatrní.
1. Je naozaj veľmi veľmi studený a určite by nemal prísť do kontaktu priamo s pokožkou. Ideálne sú rukavice a ochranné okuliare.
2. Je to oxid uhličitý, a je bezpečnejšie s ním pracovať (a skladovať ho) vonku ako v uzavretom priestore. Najmä v prítomnosti detí. Ak s ním predsa len manipulujete vnútri, veľa vetrajte.
3. Keďže sa suchý ľad pri bežnej teplote vzduchu mení na plyn, je nebezpečné dávať ho do hermeticky uzavretej nádoby, kde plyn nemá ako unikať.