Strom života – zážitkové vzdelávanie o prírode a kvalite života

Stalo sa vám niekedy, že ste objavili nejaký skvelý nový projekt, a potom zistili, že za ním stojí váš kamarát? Mne sa to občas stáva a utvrdzuje ma to v tom, aký je ten náš svet vlastne malý a ako sme všetci navzájom poprepájaní. Na nedávnej akcii Pomalô som napríklad objavila krásny časopis o prírode a ekológii pre deti s názvom Stromáčik. A vzápätí som zistila, že jedným z jeho tvorcov je moja kamarátka Ľubka, s ktorou zdieľame lásku k rešpektujúcej výchove a zážitkovému (celoživotnému) vzdelávaniu.

Stromáčik vydáva environmentálna neziskovka Strom života, ktorá si kladie za cieľ od útleho veku vzdelávať deti, rozvíjať ich osobnosť a viesť k ochrane a zveľaďovaniu životného prostredia.

“V našom zosietenom svete každý vedomý ľudský čin v prospech zachovania kvality života nadobúda rozmer, ktorý prekračuje jednotlivca. Od dažďových pralesov, korálových útesov až po lesy a ľudí u nás doma sme nerozpletiteľne previazaní v nádhernej sieti vzájomnej závislosti. Ko-operácia (spolu-práca) vytvorila tento neuveriteľne komplexný ekosystém, ktorý nazývame Zemou, ktorá nám poskytuje priestor pre existenciu, živí nás a teší. Je čas, aby sme sa navzájom naučili spolupatričnosti a dozreli. Súťaživému aspektu evolúcie podliehajú nedospelé druhy.

Stromáčik pre múdre a vnímavé deti

Stromáčik je malý časopis čo do formátu, prekvapil ma však, ako je dôkladne premyslený. Je to mesačník, a každý mesiac je zameraný na nejakú tému, zviera alebo oblasť. Tento školský rok napríklad budú deti spoznávať postupne všetky naše národné parky.

Je zostavený tak, aby rozvíjal u detí zručnosti a schopnosti v rôznych vzdelávacích oblastiach. V úvode každého čísla je obsah, kde pri každej aktivite je pomocou symbolov naznačené, čo u detí konkrétne rozvíja. Sú to nielen grafomotorické či postrehové zručnosti, ako by sa od detského časopisu viacmenej dalo čakať, ale aj kritické myslenie, komunikačné a sociálno-emočné zručnosti alebo pohyb.

Stromáčik

Je určený pre škôlkarov a deti na prvom stupni – pre našich prvákov a tretiačku mi príde úplne ideálny. Deťom sa veľmi páčia ilustrácie a milé príbehy o zvieratách. Mne sa zase páči, že je tvorený environmentálnymi odborníkmi a tak tam nenájdete ježka ako si nesie jabĺčka a podobné nezmysly.

Stromáčik

“Spoločne môžeme rásť, kvitnúť aj dozrieť.”

Stromáčik nie je zďaleka to jediné, čo Strom života ponúka, na ich stránke nájdete množstvo materiálov, súťaží a aktivít pre deti od škôlkarskeho veku až po tínedžerov.

Nás jednoznačne zaujalo CD s pesničkami o zodpovednom prístupe k odpadu, s názvom Čo ak budem nepotrebný? V trinástich pesničkách sa predstavujú rôzne predmety – baterky, žuvačky, PET fľaše, igelitky či malé oblečenie – a hovoria deťom, čo s nimi urobiť, keď doslúžia.

Čo ak budem nepotrebný?

Pesničky sú milé, naspievané deťmi, a chytľavé. Odkedy CD máme, deti si napríklad všímajú žuvačky na chodníku a konštatujú: “Vyžúvaná žuvačka, slušnosti je skúšačka!”


Pre staršie deti vo veku od 8 do 16 rokov ponúka Strom života aktivity a celoslovenské súťaže v rámci svojej Akadémie Stromu života. Prístup k nim majú členovia školských alebo rodinných klubov Stromu života. Zároveň majú členovia prístup aj do databázy materiálov a k článkom online mesačníka Strom života na rôzne témy. Zaujímavé je, že ak máte doma dieťa 2.stupňa ZŠ, stredoškoláka alebo vysokoškoláka so spisovateľskými sklonmi, môže si vyskúšať dobrovoľnícku prácu a stať sa jeho prispievateľom. Zažije na vlastnej koži, čo všetko práca redaktora obnáša.

Súťaže, ktoré sú súčasťou Akadémie Stromu života sú rozdelené tématicky do viacerých oblastí, aby sa v nich mohlo nájsť každé dieťa. V súťaži Zakliata hora, ktorá je spracovaná formou komiksu pomáhajú deti svojmu okoliu premeniť odpad na niečo užitočné. Nadšenci prírodovedy a biológie sa zas nájdu v kvízoch v ENVI – Talente a pre technických nadšencov je zase TRIZ – Talent. Venujú sa v nej každý mesiac vybranému chemickému, biologickému alebo fyzikálnemu javu, ktorý majú deti uplatniť pri vlastnom vynáleze. Akadémia podporuje aj tímového ducha súťažou JET – enviromentálny trojboj, ktorá je rozdelená na vedomostnú, praktickú a umeleckú prezentáciu.

Predplatné

Stromáčik

Ak sa vám Stromáčik páči, môžete si objednať ročné predplatné a spoznávať s deťmi naše národné parky celý rok.

One Reply to “Strom života – zážitkové vzdelávanie o prírode a kvalite života”

  1. […] časopise som písala článok tu, ak radi čítate o prírode a máte doma milovníkov zvierat, podporte pekný slovenský projekt a […]

Pridaj komentár