Staré noviny a časopisy

V poslednej dobe sme viackrát využili staré noviny na rôzne projekty. Je to veľmi užitočný materiál! Ak sa vám doma kopia staré letáky, časopisy či noviny, tu je pár našich tipov, ako ich s deťmi zužitkovať.

1. Tréning trhania

Áno, aj trhanie vyžaduje tréning 🙂 Je to vlastne taká prvá príprava na strihanie, a pre deti dôležitá činnosť, ktorá deťom pekne posilňuje prsty a prepája v mozgu hemisféry, keďže každá ruka vyvíja tlak opačným smerom a dieťa musí tento pohyb koordinovať.

Navyše je fascinujúca! Predstavte si, že máte v ruke papier, a jedným plynulým ťahom (ktorý navyše vydáva veľmi zaujímavý zvuk!) máte papiere zrazu dva! Zázrak, ktorý deti proste musia skúšať 🙂

A je oveľa lepšie, ak ho skúšajú na starých novinách, ako na knihách. Totiž. Ak má dieťa práve pasiu v trhaní strán kníh, je dobré nielen mu jednoznačne povedať, že knihy sa netrhajú, ale takisto ponúknuť vhodnú alternatívu. Ak mu ju

2. Tréning strihania

Keď deti chytia nožnice a chcú strihať všetko, čo im príde do rúk, najlepšie je ponúknuť im staré letáky a časopisy. Na začiatok ich deti u nás strihali na franforce, odstrihávali z nich miniatúrne kúsky alebo len zastrihovali do strán. Postupne si z nich vystrihovali veci na obrázkoch a tie si rovno aj lepili na papier alebo do svojich zošitov.

Deti nožnice strihanie

3. Koláž

Keď chcete toto strihanie a lepenie posunúť na vyššiu úroveň, urobte si koláž.

4. Písmenká

Noviny a časopisy, to nie sú len obrázky, ale kopa písmen a čísel v rôznych farbách, veľkostiach a fontoch. A keď deti spoznávajú písmenká, môžu si to na starých novinách a časopisoch krásne precvičiť.

Keď to spojíte opäť so strihaním a lepením, máte v tom rovno tréning jemnej motoriky.

Noviny písmenká

Našim prvákom som vyrobila nedávno verziu na rozlišovacie znamienka.

Vystrihovanie písmen z novín

Pred pár rokmi som vrámci Prečítaného leta pripravila ešte trochu náročnejšie aktivity, kde treba hľadať začiatočné písmená slov a podobne.

Recyklujeme noviny

Obe aktivity si stiahnete na konci článku.

Recyklujeme staré noviny a časopisy

5. Novinové umenie

Ďalšim pekným využitím starých novín je newspaper art – vytváranie obrázkov napríklad zvierat z novinových stránok.

Noviny a časopisy

Noviny a časopisy

6. Obchod

Istý čas si deti vyrábali pomocou letákov “internetový obchod” na papieri. Povystrihovali si rôzny tovar, nalepili na papier a podopisovali ceny. Potom sme my rodičia v obchode nakupovali, “klikali” na želaný tovar a deti nám k tomu obsiahlo komentovali, čo majú dostupné v akých farbách a veľkostostiach, čo by ešte odporúčali dokúpiť, aké sú dodacie lehoty a podobne.

Pre malkáčov je to krásny priestor na rozvoj jazyka a toho, čo Montessori nazýva lekciami ladnosti a zdvorilosti. Teda tréning toho, ako sa správať v určitých – bežných – spoločenských situáciách, tu konkrétne v obchode pri nákupe. Ako pozdraviť, vypýtať si tovar, komunikovať s predavačom, a tak ďalej. Nám dospelým to príde ako banalita, pre deti je to však nesmierne dôležité. Aj preto sú rolové hry (na obchod, na doktora, na reštauráciu) take obľúbené.

V staršom veku sa toto dá posunúť opäť o level vyššie a urobiť z toho hodinu matematiky podľa toho, čo práve preberáte:

1. Na úvod jednoduché sčítanie a odčítanie s prvákmi.

Prosím si jedno kilo jabĺk a jedno hrušiek.

Mám 14 eur, môžem si kúpiť toto tričko a túto čiapku, alebo nemám na to dosť peňazí?

2. Od toho je krok k malej násobilke, prípadne k riešeniu rovníc.

Prosím si osem jogurtov, dve maslá a štyri kartóny mlieka.

Mám 25 eur, koľko zošitov si za to kúpim?

Mám 40 eur a potrebujem pre deti v škole nožnice a zošity. Pre koľko žiakov

3. Obchod s potravinami je ideálny na zlomky.

Prosím si pol kila rajčín a štvrť kila citrónov.

4. No a keď už je práca s celými číslami príliš jednoduchá, dá sa prejsť na ceny s desatinnými číslami.

Všetko záleží od toho, ako si nastavíte v “obchode” ceny a aký tam budete mať tovar. Ak ešte použijete k tomu naozajstné peniaze, úspech je zaručený.

My sme nedávno hru na obchod vyučili pri angličtine. Deti si povystrihovali z letákov obrázky potravín, oblečenia a školských potrieb – teda presne toho, čo sme sa posledné mesiace na angličtine preberali – a potom sme nakupovali, dotazovali sa na ceny, dokonca vypočítavali sumy nákupu, takže sme si precvičili aj čísla zhruba do 100.

Nehovoriac o tom, že sa dá pekne zakomponovať do hry aj finančná zodpovednosť, učenie sa hodnote peňazí, rozhodovanie o tom, čo s nejakým obmedzeným rozpočtom a podobne.

recyklujeme noviny

Na stiahnutie

Tu si stiahnete vyššie spomínané písmenkové aktivitky.

Písmenková pátračka

Písmenkové aktivity k Prečítanému letu (dokument na stiahnutie je v článku)

Pridaj komentár