Spoznávame písmená s abecedou Šikulkovo

Karty na spoznávanie písmen

Keď sa deti prvýkrát intenzívne zaujímali o rôzne symboly – predovšetkým písmená – kúpila som sadu drevených písmen a vytvorila karty s obrázkami ku každému písmenu. S deťmi sme si potom obrázky pomenovávali a ony prikladali drevené písmenká k obrysom na kartách. Písala som o tom v tomto staršom článku.

Od zverejnenia článku som často dostávala dotazy od čitateľov, či sa také karty s písmenami dajú niekde kúpiť. Spojili sme teda opäť sily s výrobcom drevených edukačných hračiek Šikulkovo a spolu pre vás máme sadu písmen a kariet, ktorá deti pri spoznávaní písmen a hlások iste zaujme a zabaví.

Ak si teda objednáte písmenká zo Šikulkova buď v tejto základnej sade alebo v tejto rozšírenej, a do poznámky pri kúpe uvediete kód MontessoriKids, pošlem vám elektronickú sadu kariet zadarmo k nákupu. Tieto karty majú priamo nakreslené obrysy, ktoré zodpovedajú písmenkám, a tak stačí vytlačiť, prípadne zalaminovať alebo podlepiť kartónom, a hrať sa.

Ak už máte nejaké iné písmenká a potrebujete len karty, pošlem vám ich elektronicky za 3 Eur. Budú bez obrysov písmen a obrysy si tam môžete dokresliť vlastné. Stačí vyplniť formulár na konci článku.

Sada obsahuje 22 kariet o veľkosti A5. Na každej karte sú štyri reálne obrázky predmetov, ktoré začínajú na danú hlásku. Chýbajú písmená Q, W, X a Y, na ktoré je v slovenčine ťažké nájsť reálne, bežné predmety, respektíve znejú deťom ako iné písmená (Q počujú ako KV, Y ako J). Snažila som sa použiť čo najviac predmetov, ktoré deti vidia vo svojom okolí alebo majú s nimi živú skúsenosť. Zároveň je dôležité, aby obrázky boli pestré, z rôznych oblastí, a dávali deťom možnosť rozvíjať si slovnú zásobu.

Ako sme s kartami a písmenami pracovali?

  • Začínali sme zopár písmenami, ktoré deti poznali, a postupne pridávali nové písmená podľa aktuálneho záujmu detí (napríklad ak si syn všímal na značkách áut písmená BL alebo dcéra vo výťahu našla písmeno P na ovládacom paneli).
  • Spolu sme si ukazovali karty aj písmená a ja som im vyslovovala slová, na ktoré ukazovali. Toto je obľúbená činnosť u detí, ktoré majú práve obdobie na rozvoj reči, majú silnú potrebu počúvať vás a často napríklad pri ukazovaní obrázkov v knihe sa stále dokola vracajú k tým istým a vyžadujú, aby ste im ich opakovali. Sledujú pritom nielen obrázok, ale aj vaše pery, a ukladajú si slovíčka do pamäti, prípadne sa ich snažia zopakovať.
  • Zámerne je na každej karte viac obrázkov, aby si deti nefixovali k jednému písmenu len jedno slovo. Nehovorila som im P ako PES. Ukázali sme si písmeno P, ja som zretelne vyslovila hlásku P a potom Práčka, Pes, Papagáj…
  • Zámerne som nepoužívala PÉ, BÉ, KÁ, ale vyslovovala len hlásky korešpodujúce k písmenám.
  • Deti mali v poličke krabičku s kartami a písmenami, ktoré poznali, a samé si často porozkladali karty, prikladali k nim písmená a snažili sa vyslovovať slová na obrázkoch.
  • Keď už deti poznali skoro celú abecedu, robila som im niekedy z kariet pás v rovnakom poradí, v akom idú písmená v abecede. Oni poprikladali písmená a potom sme chodili popri páse a “recitovali” abecedu. Deti si občas aj ľahli na zem popri páse a merali sa, po aké písmeno kto z nich dočiahne ?
  • Niekedy si z kariet skladali svoje mená a potom vymýšlali a chceli skladať aj ďalšie slová. V rodinnom albume máme fotku, kde sú všetky tri deti pri kartách, ktoré tvoria slovo MANGO ?
  • Tieto karty s písmenami boli u nás takmer denne v kurze keď mali drobci približne od dvoch rokov do 2,5 roka. V tomto období ich písmenká a s nimi spojené obrázky veľmi zaujímali a na konci tohto obdobia ovládali skoro celú abecedu. Potom ich záujem postupne úplne vyhasol a približne do štyroch rokov písmená vôbec neriešili ? Takto záhadne funguje detská myseľ.

Spoznávame písmená

Objednáte tu ⬇️⬇️⬇️

Ak si prosíte karty, nezabudnite si objednať písmenká zo Šikulkova buď v tejto základnej sade alebo v tejto rozšírenej. Do poznámky pri kúpe uveďte kód

➡️ MontessoriKids ⬅️

a karty dostanete odo mňa zadarmo mailom. K týmto písmenám dostanete aj ďalšie dva súbory na určovanie prvej hlásky v slove. Viac o tom píšem tu.

Ak si prosíte iba karty v elektronickej podobe za 3 Eur, objednáte si ich v našom obchode na tomto linku.

2 Replies to “Spoznávame písmená s abecedou Šikulkovo”

  1. […] Keďže som dostala mnoho dotazov na takéto karty, vytvorila som elektronickú verziu, ktorú si môžete zakúpiť v mojom eshope. […]

  2. […] nás bavili takéto karty na spoznávanie písmen, pomocou ktorých sa deti učili spájať hlásku s príslušným […]

Pridaj komentár