Spoznávame JABLKÁ

Od začiatku školského roku sme boli v jednom kole. Škola, škôlka, krúžky a iné aktivity, víkendy naplánované na mesiac dopredu. Až sa deti začali sťažovať, že nemáme na nič čas. “Pomohlo” nám prechladnutie, vďaka ktorému sme boli nútení pár dní spomaliť, zostať doma a nikam sa neponáhlať.

Mimo iné sme mali konečne čas na aktivitu, ktorú sme s malkáčmi plánovali niekoľko týždňov. Testovali sme jablká. (Madam J. ich naprosto odmieta a tak nám robila len asistentku.)

Testovanie a porovnávanie rôznych potravín je u nás jedna z top aktivít. Jablká sme testovali už minulú jeseň:

Montessori jablká

Toto leto sme skúšali rôzne melóny a čokoládu. A deti sa už nevedeli dočkať ďalšej testovačky.

Zábava začala samozrejme už v obchode, kde sme hľadali rôzne odrody jabĺk, vyberali najviac reprezentatívne kúsky a tie potom vážili a lepili na ne etikety. Tentokrát sme našli až osem odrôd!

Montessori jablká

Časti jablka v jazykovej lekcii

Doma sme jablká nakrájali, dali do misiek a dali k nim etikety. Deti sa rovno chceli pustiť do jedenia, ale najprv sme trochu popracovali na slovnej zásobe a zopakovali si, z čoho sa jablko skladá.

Už dávnejšie som vyrobila z filcu takú jednoduchú skladačku, ktorá nám na to slúži.

Montessori testujeme jablká

K jednotlivým častiam jablka deti aj napísali názvy. Potom sme si urobili rýchlu trojstupňovú jazykovú lekciu, kde som sa uistila, že všetky pojmy sú im známe.

Skúmame zmyslami

Potom sme – na veľké potešenie detí – išli testovať. Ako som už viackrát písala, zdá sa mi skvelé, ako s takýmito činnosťami podporujeme a rozvíjame hneď viacero zmyslov naraz a zároveň rozširujeme slovnú zásobu. Porovnávali sme farbu šupky, farbu dužiny, veľkosť, tvar. Niektoré jablká boli hladké, lesklé, iné matné, drsné, s chybičkami krásy.

Postupne sme čítali názvy odrôd na etiketách, skúšali, popisovali, porovnávali. Kyslé, šťavnaté, tvrdé, vodové…

Potom sme radili vzorky podľa všelijakých kritérií:

spoznávame jablká

Montesori jablka

Minulý rok sme ukončili testovanie tým, že sme vzorky zmiešali a snažili sa podľa chuti zistiť odrodu. Tentokrát sme však mali tých odrôd priveľa a niektoré si boli veľmi podobné, tak sme to vzdali.

Zvyšky jabĺk sme však využili pri inej obľúbenej činnosti – pečení koláča. Robíme jednoduchý jablkový koláč, ktorý deti zvládajú už s drobnou asistenciou úplne samé. Nakrájajú jablká na malé kúsky, vysypú ich na lístkové cesto, ktoré rozprestreli na plechu, posypú ich dobre škoricou a jednoduchou “mrveničkou” (múka, cukor, maslo). Najradšej by samé obsluhovali aj rúru, ale priznám sa, že pred tým mám ešte rešpekt a tak im do toho zasahujem. Snáď časom prekonám strach.

Životný cyklus jablka

O tom, ako rastú jablone a jablká, sme diskutovali už pri skladaní jablka z častí. Pri jadierkach totiž deti konštatovali, že by sme ich mohli zasadiť, aby nám na záhrade vyrástli jablone. Zopár jadierok sme teda opatrne vybrali a dali na vlhkú vatu. Deti teraz jadierka sledujú, zavlažujú, a nevedia sa dočkať, kedy nejaké začne klíčiť.

Jablko

O životnom cykle jablka vyšla – u nás na Slovensku! – roztomilá knižka Tajomný príbeh jablka.

Tajomný príbeh jablka

Príroda píše tie najtajomnejšie príbehy!

Tajomný príbeh jablka

Knižka opisuje úplne obyčajný a pritom tak fascinujúci príbeh jedného malého nenápadného semienka, z ktorého postupne vyrastie – tipujete správne – strom.

Tajomný príbeh jablka

Na strome na jar vypučia nádherné kvety, a keď tie opadnú, na ich mieste začnú rásť maličké jabĺčka.

Tajomný príbeh jablka

Keď jablká odtrhneme a zjeme, zostanú nám… malé hnedé zrniečka. A príbeh sa začína odznova.

Knižku si môžete kúpiť priamo od autorky tu.

Nakoniec sme si ešte cyklus jablka zhmotnili do takejto jabĺčkovej “učebnej pomôcky”. Vystrihla som im z hrubšieho papiera jablká, na ktoré si nalepili biely kruh rozdelený na štyri časti. Postupne potom lepili a kreslili do každej časti jadierka, strom, kvet a zrelé jablko.

Životný cyklus jablka

Životný cyklus jablka

Jedlá stavebnica

Na druhý deň som na olovrant pripravila kocky jabĺk a špáratká s vysvetlením, že ide o stavebnicu.

Montesori jablka

Ja viem, s jedlom sa nehráme, ale okrem toho, že to deti fakt bavilo (natoľko, že aj veľkáčka prekonala odpor k jablkám a s nadšením sa pridala), si mali možnosť preskúmať princípy rovnováhy, stability, vytvoriť rôznorodé geometrické telesá, a potrénovať prsty. A všetky diela sme napokon zjedli.

Montesori jablka

Toto je kôň a jazdec s bičom, v pozadí dom a vlak.

Jablkové tvorenie

Veľkáčka priniesla zo školy veľmi zaujímavú techniku maľovania, ktorú sme proste museli vyskúšať. Určite ju poznáte. Najprv som deťom nakreslila veľké jablko a ony si tam potom samé robili voskovkami rôzne zvislé, vodorovné a šikmé čiary tak, aby ho rozdelili na veľa malých kúskov. Toto je skvelé na precvičenie zápästia. Vzniknuté “okienka” potom farbili vodovými farbami.

Tvorenie s deťmi jablko

Keď už sme tvorili, nezostalo len pri vodovkách a voskovkách. Ešte sme využili zbytky červenej vlny a jabĺčka si uplietli. Alebo skôr deti si s ňou omotali kruh z kartónu.

Tvorenie s deťmi jablko

Do tretice si deti vyrobili jesennú jablkovú výzdobu, keď sme sa po návšteve kina čistou náhodou priplietli do jednej tvorivej dielne. Jablká sa na nás skrátka sypú posledné týždne zo všetkých strán ☺️

Tvorenie s deťmi jablko

Na záver ešte zopár akvitít pre menších, ktoré používam na kurzoch a sú u detí populárne:

Gombíkový strom

Jabĺčková aktivita na jemnú motoriku, ktorá pred pár rokmi vedela deti poriadne potrápiť. Sice to vyzerá jednoducho, ale zapnúť gombík je sled niekoľkých vcelku náročných  krokov. Podľa Marie Montessori túto činnosť nezvládajú dobre ani mnohí dospelí, pretože sa príliš ponáhlajú, a tým si ničia oblečenie.

Prevliekací ježko

Ďalšia aktivita, ktorá podporuje rozvoj jemnej motoriky, je prevliekanie a šitie. Tohto pekného dreveného ježka vyrába jedna šikovná mamina pod značkou Šikulkovo. Deti si môžu cez ježka jednoducho prevliekať šnúrku, alebo mu prišívať maľované jabĺčka a hrušky.

Prevliekanie jemná motorika

Lovenie jabĺčok z vody

Minulý rok sme na prechádzke našli plánku, okolo ktorej bolo popadaných veľa maličkých jabĺčok. Zopár sme ich hneď nazbierali, doma sme ich dali do nádoby s vodou a deti lovili.

M

Peknou alternatívou je v niektorých krajinách vcelku zaužívané lovenie ústami – celých jabĺk alebo v zjednodušenej verzii iba menších kúskov.

Strom na zapichovanie

Kus polystyrénu, obrázok stromu a červené pripínačky či špendlíky. Zábava pre najmenších zaručená.

Jemná motorika jablko

Strihanie

Našla som pekné obrázky na strihanie, v rôznych úrovniach od najjednoduchších až po rôzne náročnejšie vzory. Dajú sa použiť nielen na strihanie, ale aj tréning grafomotoriky. Stiahnuť si ich môžete zadarmo tu, treba sa však zaregistrovať.

Strihanie jablká

Mini jabĺčka

Doma máme sadu ovocných miniatúr, ktoré sú súčasťou hry Super sorting pie (koláč na triedenie) od Learning Resources. Na dno koláčovej formy sa dávajú kolieska s rôznymi kritériami triedenia (farba, typ ovocia, čísla…) a deti potom s pinzetou triedia ovocie. Obľúbená je u nás aj voľná hra a pečenie najrôznejších koláčov pre všetkých členov rodiny.

Montessori jablko

Ovocné miniatúry sa potom dajú použiť aj na celú radu ďalších triediacich, matematických, jemnomotorických a iných aktivít.

Montessori jablko

2 Replies to “Spoznávame JABLKÁ”

  1. […] sme začali testovať rôzne druhy potravín. Napríklad jablká, melóny, či čokoládu. Toto je u nás top zábava a neprejde mesiac, aby deti (pri návšteve […]

  2. […] Mimochodom, testovanie jabĺk je super aktivita, prečítajte si tu: Spoznávame jablká […]

Pridaj komentár