Tip na výlet – Slovenské opálové bane

Počas tohtoročného karavan roadtripu na Slovensku sa nám podarilo navštíviť Slovenské opálové bane v blízkosti obce Červenica.

Tieto bane predstavujú svetový unikát. Sú to najstaršie a najväčšie opálové bane na celom svete, jediné v Európe.

Slovenské opálové bane

Práve tu bol nájdený najväčší a najhodnotnejší opál na svete – Harlekýn, ktorý bol údajne darovaný Márii Terézii a momentálne ho nájdete v prírodovednom múzeu vo Viedni. (Tento opál sa spája aj s legendou o víle Libanke, ktorá je kvôli nemu vraj doteraz uväznená v baníckych chodbách.)

Slovenské opálové bane

Toto všetko sme sa dozvedeli na komentovanej prehliadke, ktorá trvala cca 50 minút. Deti počas nej aj hľadali postavičky malých permoníkov – baníckych škriatkov, ktorí pomáhali baníkom s hľadaním opálov. Boli maličkí a nebolo to vôbec ľahké (pani sprievodkyňa pomáhala, smerovaním baterky na správne miesta :-))

Slovenské opálové bane

Okrem toho sme si pozreli vzorky opálov a rôznych minerálov, svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi v histórii.

V lete tu organizujú raz – dvakrát do týždňa aj špeciálne hľadanie opálov pre deti. My sme si teda načasovali našu návštevu tak, aby sme toto hľadanie stihli.

Slovenské opálové bane

Deti sa na hľadanie veľmi tešili a riešili, či sa im nejaký opál podarí nájsť. Našťastie sa vrátili spokojní, s plnými vreckami 🙂

Rodičia môžu deti pri hľadaní (za poplatok) sprevádzať, tie naše to ale zvládli samé a my sme si zatiaľ dali dobrú kávu a čítali si. V areáli je veľmi príjemne, a je tu fajn kaviareň. Počas našej návštevy tam bol aj food truck s dobrou ponukou teplých jedál.

Slovenské opálové bane

Ak sa chystáte bane navštíviť, lístky si rezervujte dopredu. (Deti do 3 rokov majú vstup zadarmo, ale myslím, že Slovenské opálové bane zaujmú skôr tak deti 6+, s mladšími je to na zváženie. Prehliadka je v podstate hodinová prechádzka v tme, vlhku a zime. V našej skupine bol asi štvorročný chlapček, ktorý drvivú časť hlasno preplakal a pýtal sa, kedy už to skončí.)

A pripravte si teplé oblečenie, v baniach je v lete príjemných 6 stupňov Celzia!

Slovenské opálové bane

Pridaj komentár