Slávime Čínsky Nový Rok 2019

Dnes začína nový čínsky rok. Rok Prasaťa! Deti znamenia horoskopu fascinujú už dlho, a čínsky nový rok sme už párkrát oslavovali (aj keď väčšinou sa mi podarí zabudnúť :-)) Preto som deťom narýchlo pripravila zopár aktivitiek, aby sme Rok Prasaťa trochu privítali. No a ako to s rýchlymi akciami býva, pri Číne sme spolu nakoniec strávili neskutočne vydarený večer.

Čínsky Nový Rok

Na začiatok sme si prezreli naše Mapy a preštudovali trocha Čínu. Akú má vlajku, aké zvieratá tam žijú, na ktorom kontinente sa vlastne nachádza?

Potom sme si pozreli skvelú knižku o sviatkoch na celom svete, konkrétne stránku o oslavách Čínskeho nového roka.

Čínsky nový rok, aktivity pre deti

Dozvedeli sme sa napríklad, že v Číne sa dávajú pri oslavách mandarinky, pretože ich pestré farby majú prinášať šťastie. A keďže nepárne čísla sú vraj nešťastné, mandarinky sa vždy musia darovať v pároch.

“Čiže dve, štyri, šesť, osem, desať…” začal vymenovávať syn. “Mami, a ako to že dve nepárne čísla spolu tvoria jedno párne? Veď 5 a 5 je 10!” Milujem tieto odbočky! Čo vám budem hovoriť, od Číny sme išli k matematike a ukázali si, ako je to, keď sa spojí nepárne a nepárne číslo, a že tie dve nepárne časti sa nájdu a vytvoria párik 🙂

Potom ešte syna zaujímalo, či pre zmenu párne a párne číslo môžu vytvoriť nepárne. Tak sme skúšali rôzne kombinácie. No a potom vyhlásil, že chce zo štipcov – ktoré slúžili ako počítatká – vytvoriť čínsku zástavu 🙂 a bolo po improvizovanej hodine matematiky, a vrátili sme sa späť do Číny.

Medzitým nám ocko varil čínsku večeru a deti sa zľakli, že ju budú musieť jesť iba paličkami (a že zostanú hladné!) a tak sa pustili do intenzívneho tréningu. Podaktorým to išlo lepšie, podaktorí to úplne vzdali…

Ako trénovať jemnu motoriku

Ako motiváciu som im ukázala video malého ázijského bábätka, ktoré s paličkami majstrovsky narába. Ešte pri večeri dcéra zadumane hovorila: “Tí Číňania s tými paličkami jedia, akoby boli na to stvorení! Ako je to možné?” 🙂

Oslavujeme nový čínsky rok

Zvieratá čínskeho zverokruhu

Po večeri sme sa vrátili k novému roku. Deti sa skúšali rozpomenúť na všetky zvieratá, ktoré sú v čínskom zverokruhu. Spolu ich dali hádam polovicu. Tak som im napísala na papieriky dvanásť zvierat. Každý si štyri vylosoval a mal za úlohu prečítať si papieriky, doma nájsť dané veci a priniesť ich. Bola to výzva, ale deti ju nadšene prijali, behali po dome a so všetkým si poradili 🙂

Mamiiiii daj nám ešte takú hru! Našla som krásne karty s maľovanými obrázkami zvierat a ich názvami, prerobila som ich do slovenčiny a deti mali príležitosť precvičiť si čítanie. Teda hlavne dvaja mladší.

Keď sme to mali hotové, deťom som dala tipovať, ktoré zviera bude zverokruhu vládnuť tento rok.

Čínsky nový rok, aktivity pre deti

Prečítala som im legendu o tom, prečo zrovna týchto dvanásť zvierat je v zverokruhu. Legiend je vraj viacero, ale táto sa objavuje (v rôznych obmenách) najčastejšie a vraj neexistuje čínske dieťa, ktoré ju nepozná.

Na základe legendy sme potom premýšlali, aký bude Rok Prasaťa. Pomalý? Hojný? Vraj zábavný a bezstarostný, a plný plytvania. Hmmm…

Maľované Prasa

Olejovým pastelom sme si vymaľovali tak trochu umeleckú vymaľovanku prasaťa, ktorú som našla na internete. (Link nájdete na konci článku.) Popri tom sme počúvali tradičnú čínsku hudbu (nech žije Spotify, kde sme našli rovno Chinese New Year playlist!).

Prasa po čínsky

V Číne nemajú abecedu, akú poznáme my, ale znaky. Tie deti samozrejme fascinujú. Vytlačila som im preto znak pre prasa do mriežky, aby si ho mohli skúsiť prekresliť. Nie je to ľahké!

Čínske znaky

Keďže čínske znaky mali úspech, mala som pripravené v zálohe aj kartičky s ďalšími slovami. Stiahla som ich na internete, nájdete ich na konci článku. Pôvodne to boli trojzložkové karty v angličtine, trojzložkové karty však v tomto prípade nemajú zmysel, pretože deti by sotva vedeli priradiť čínsky znak k slovenskému prepisu 🙂 A tak som to využila na lekciu angličtiny pre najstaršiu. Anglické pojmy si musela prečítať a na vedľajšiu kartičku prepísať po slovensky. Slová, ktoré nepoznala, si vyhľadala v slovníku. A potom si prekresľovala znaky.

 

Bola som doslova šokovaná, ako ju to chytilo. Sedela pri tom, kým neurobila všetkých 20 znakov na kartičkách, a pýtala si ďalšie 🙂 Nemala som, a tak z knihy o sviatkoch prepísala tradičné čínske želanie k novému roku. Vraj:

“Želáme vám, nech ste bohatí!”

Čína v knihách

Keď deti vyfarbovali svoje kubistické prasiatka, bola to fajn príležitosť trochu im rozšíriť obzory a niečo zaujímavé im o Číne prečítať. Pri rýchlom náhľade do našej poličky s knihami mi zrak padol na naše obľúbené Rebelky. Ha! Dve rebelky z Číny! Prehľadala som potom aj sériu 20 výnimočných chlapcov a 20 výnimočných dievčat, ale na moje veľké sklamanie, tam Čína nemá zastúpenie. Škoda, lebo tie príbehy sú podrobnejšie a kvalitnejšie napísané. Tak sme si prečítali aspoň o významnej astronómke a jednej z najuznávanejších dirigentiek na svete.

Rebelky, knihy pre deti

A takisto som mala šťastie v úžasných Príbehoch sôch a to rovno s dvomi veľkolepými dielami – terakotovou armádou osemtisíc hlinených vojakov a 71-metrovým sediacim Budhom z Leshanu.

Príbehy obrazov a sôch, čína

Na stiahnutie

Montessori trojzložkové karty som stiahla zadarmo tu.

Obrázky zvierat čínskeho zverokruhu s legendou som zase našla tu. (V slovenskej verzii ich zašlem spolu s tohtotýždňovými novinkami tým, ktorí ste prihlásení na odber.)

Vymaľovávanku prasaťa som stiahla tu.

A čínsky znak na prekreslenie som deťom vyrobila, stiahnete si ho tu:

Rok Prasaťa

Šťastný Nový Rok Prasaťa, nech je plný zábavy a nech vás obchádza núdza, aj keď to plytvanie by sme si mohli odpustiť 🙂

3 Replies to “Slávime Čínsky Nový Rok 2019”

  1. Dobry den, rada by som sa opytala na nazov knizky o sviatkoch z celeho sveta, ostatne knizky v clanku su aj s linkom na autora, no tuto nikde nevidim. Dakujem. Jana

    1. Uz som to napravila 🙂 Je to starsia verzia tejto knizky: https://www.amazon.de/dp/0789420279/?tag=montessorikid-21

  2. […] tento typ vymaľovávaniek ma zaujal, niečo podobné sme s deťmi robili na Čínsky Nový Rok. Kliknite na obrázok, ak si chcete […]

Pridaj komentár